Domowa ekologia na Dzień Ziemi

22 kwietnia będziemy obchodzić w Polsce Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poznać podstawowe zasady domowej ekologii i zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Dzięki przestrzeganiu kilku prostych reguł nie tylko ochronimy naszą planetę przed ekologiczną katastrofą, ale również podreperujemy domowy budżet.

Segreguj śmieci

Drobne czynności, które nie wymagają od nas wielkiego wysiłku, pozwolą chronić środowisko naturalne przed postępującą degradacją. Pierwszym krokiem w stronę ekologicznego trybu życia będzie wygospodarowanie w swoich domach miejsca na specjalne pojemniki, które będą przeznaczone na konkretny rodzaj odpadu. Na rynku dostępne są kilkukomorowe śmietniki, które nie zajmują więcej miejsca niż standardowe kosze na śmieci. Dodatkowo, wyrzucając odpady do kontenerów, pamiętajmy o tym, że pojemnik oznaczony na niebiesko przeznaczony jest na papier, żółty na plastik, natomiast do zielonego wrzucamy jedynie szkło.

Zakręcaj wodę

W ciągu każdego dnia wykorzystujemy ogromne ilości wody. W trakcie pięciominutowego prysznica wylewamy około 50 litrów wody, natomiast podczas kąpieli aż 120 litrów. Tymczasem, kontrolując zużycie wody, nie tylko żyjemy bardziej ekologicznie, ale również oszczędzamy na rachunkach. Aby ograniczyć zużycie wody, najpierw powinniśmy naprawić nieszczelne zawory, ponieważ wbrew pozorom, dużo wody marnuje się właśnie w ten sposób. Kolejnym krokiem będzie  zakręcanie kurka podczas mycia zębów - o czym często zapominamy. Zużycie wody możemy również ograniczyć biorąc krótki prysznic zamiast długiej kąpieli.

Oszczędzaj energię

Każde urządzenie elektryczne podłączone do kontaktu pobiera energię. Upewnijmy się więc przed wyjściem z domu czy wszystkie sprzęty zostały wyłączone. Fundacja Na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w raporcie przygotowanym dla WWF podaje, że wyłączenie tylko połowy urządzeń pozwoliłoby ograniczyć emitowanie dwutlenku węgla o  milion ton w skali roku. Podczas zakupu urządzeń energooszczędnych zwracajmy także  uwagę na klasę energooszczędności. Najlepiej jeśli wybierzemy urządzenia o klasie ,,A?, a także ,,A+? oraz ?A++?.

Używaj ekologicznych środków

Ekologiczne produkty są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego warto z nich korzystać jak najczęściej. Jeśli chcemy żyć w zgodzie z przyrodą, powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu w domu ekologicznych środków czystości, takich jak na przykład ekologiczna linia produktów Green Vision. Preparaty tego typu, zawierają tylko naturalne składniki, które nie powodują podrażnień skóry i uczuleń. Ponadto, nie zawierają substancji chemicznych, a mimo to są równie skuteczne jak tradycyjne detergenty.

Noś ekologiczną torbę

Według specjalistów, sklepowe torby foliowe, które po wykorzystaniu zazwyczaj wyrzucamy od razu do śmietnika, mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Dlatego lepiej jest wykorzystywać ekologiczne torby wielokrotnego użytku. Nie dość, że są wygodniejsze w noszeniu zakupów, to mamy przy tym pewność, że nie urwą się pod wpływem ich ciężaru. Wychodząc z domu na zakupy, często zapominamy o torbie ekologicznej, dlatego warto położyć ją w widocznym miejscu np. na szafce w przedpokoju. Wówczas nie umknie to naszej uwadze.

Korzystaj z recyklingu

Warto na co dzień wybierać produkty, których opakowania nadają się do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu. Korzystając z takich rozwiązań, znacznie ograniczamy powiększające się z roku na rok obszary wysypisk śmieci, a także zmniejszymy zużycie energii elektrycznej, wody i surowców naturalnych. Dobrym pomysłem jest oddawanie niepotrzebnego papieru na makulaturę - jedna tona zebranego papieru, pozwoli ochronić nawet 17 drzew przed ścięciem.

Utylizuj baterie

Baterie zawierają szkodliwe substancje i nie powinny trafiać na wysypisko śmieci z innymi odpadami. Stanowią one zagrożenie dla środowiska ze względu na zawartość ołowiu, rtęci i  kadmu. Pamiętajmy więc o zutylizowaniu starych baterii. Wystarczy wrzucić je do specjalnych kontenerów znajdujących się w niektórych supermarketach czy w instytucjach publicznych.

Materiał został opracowany na podstawie raportów dla WWF, a także na podstawie poradnika Marii Szczygielskiej, "Jak żyć ekologicznie? Oszczędzając pieniądze i nie szkodząc środowisku" (Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej, Program DIALOG, Opole 1999 r.)

źródło i zdjęcie: LAKMA

Dodano: 2012-04-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej