Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Wybór armatury według klasy ekologicznej

Większość konsumentów zwraca coraz większą uwagę na jakość kupowanych towarów. Dotyczy to szczególnie produktów, które mają działać przez lata. Wybierając sprzęt AGD większość z nas kieruje się klasą energetyczną jaką posiada urządzenie. Czas zacząć zwracać uwagę na klasyfikację także przy wyborze innych materiałów do naszego domu, np. armatury.

Wybierając armaturę warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość, ale też na klasę ekologiczną, gdyż niskie zużycie wody, to nie tylko poszanowanie środowiska, ale mniejsze wydatki w domowych budżetach.

"Z" - oznaczenie baterii ekologicznych

Polskie i unijne normy określają klasyfikację dla większości produktów. W przypadku baterii do łazienek i kuchni klasyfikacja dotyczy m.in. przepływu wody na sekundę. Najbardziej ekologiczna armatura, to ta oznaczona literką "Z". Trochę przewrotnie, gdyż przez lata edukowania w zakresie klas energetycznych przyzwyczailiśmy się, że najlepszy sprzęt oznaczony jest jako "A". Tymczasem najwyższej klasy armatura oznaczona jest ostatnią literą alfabetu, wyjaśnia Marek Biały, dyrektor handlowy firmy Oras w Polsce. Taka bateria zużywa nie więcej niż 0,15 l na sekundę, czyli 9 l na minutę. Tak ekologiczny poziom zużycia wody zapewniają baterie bezdotykowe oraz modele jednouchwytowe ze specjalnymi eko-przyciskami i eko-blokadami.

Firma Oras, wywodząca się z Finlandii, od lat w rodzimej Skandynawii, ale i w Polsce stawia na ekologię, i inteligentne rozwiązania. Baterie bezdotykowe zużywające 6 l wody na minutę znaleźć można w większości linii Oras m.in. serii Electra, Cubista czy Alessi One. Ostatnio producent poszedł o krok dalej w poszanowaniu środowiska i wyprodukował baterię bezdotykową Vienda, która ma poziom zużycia wody jedynie 5 litrów na minutę.

Armatura klasy "A", charakteryzuje się już mniejszą oszczędnością. Tu przepływ wody plasuje się na poziomie nie większym niż 0,25 l na sekundę. Mając taką baterię, w ciągu minuty zużyjemy więc 15 litrów wody. Taki poziom ma większość kranów jednouchwytowych. Jednak i tu możemy dodatkowo oszczędzić, gdyż są dostępne krany np. z eko-przyciskami jak Oras Vega. Ekologiczny przycisk pozwala zaoszczędzić dodatkowo ok. 40 proc. wody, wyjaśnia Marek Biały.

Ekologia nie może utrudniać życia

Jednak czy najwyższa klasa ekologiczna w baterii łazienkowej jest ważna przy wyborze każdego kranu? Nie do końca. O ile w baterii umywalkowej niski przepływ wody jest wskazany, i zaleca się kupowanie baterii z klasą "Z" lub "A". To już w przypadku baterii prysznicowej lub wannowej klasa przepływu musi być inna. W przypadku kranów montowanych przy wannie przepływ wody nie może być tak niski jak w umywalce, bo przygotowanie kąpieli trwało by zbyt długo, zwraca uwagę Marek Biały.

Dlatego wybierając armaturę pod prysznic czy do wanny powinniśmy kupić tę oznaczoną klasą: "B", "C" lub nawet "D". Takie baterie charakteryzują się przepływem nie mniejszym niż 0,42 l na sekundę, co oznacza, że w ciągu minuty przez kran przepłynie 25 litrów wody. Nasza kąpiel powinna być więc gotowa w maksymalnie 6-8 minut.

Codzienne napełnianie wanny jest jednak mało ekologiczne, a dodatkowo w przypadku rodziny dużo kosztuje w skali miesiąca. Stąd od wielu lat promowana jest zamiana kąpieli na szybki prysznic. Natrysk, mimo baterii o dużym przepływie, też może być bardziej eko. W prysznicowych zestawach Oras znajdziemy m.in. serię Natura, w której w główce prysznica znajduje się specjalny eko-przycisk. W prosty sposób, jednym kliknięciem, ogranicza zużycie wody o połowę. Więc, gdy nie potrzebujemy silnego strumienia w czasie kąpieli, wystarczy jeden ruch ręką, i już oszczędzamy.

Ile wody wypływa z kranu?*

  • Bateria bezdotykowa - 5 l/min, klasa "Z".
  • Bateria wyposażona w eko-przycisk - 8 l/min, klasa "Z".
  • Bateria jednouchwytowa - 12 l/min, klasa "A".
  • Bateria z dwoma kurkami - 42 l/min, klasa "D".

Wybrane modele baterii Oras oznaczone najbardziej ekologiczną klasą przepływu "Z":

  • Oras Vienda - pierwsza na świecie bateria wykonana z zaawansowanego technologicznie materiału kompozytowego, super ekologiczna, przepływ wody na poziomie jedynie 5 l / min. Cena w sprzedaży: 799 zł.
  • Podstawową zaletą serii  Oras Vega jest eko-przycisk - to mały, elastyczny punkt na uchwycie. Dzięki niemu w momencie uruchomienia kranu woda płynie mniejszym, ekologicznym i ekonomicznym strumieniem. Cena w sprzedaży: 500 zł.
  • Oras Cubista - bateria bezdotykowa. Dzięki fotokomórce woda płynie jedynie wówczas, gdy przystawimy dłonie do kranu. Najbardziej ekologiczna armatura łazienkowa i kuchenna. Poziom przepływu wody jedynie 6 l/min (0,1 l/s). Cena w sprzedaży: 1.530 zł

 

* Dane na podstawie badań zrealizowanych przez Politechnikę Warszawską i firmę Oras

źródło i zdjęcie: Oras

Dodano: 2012-04-27
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej