Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kiedy warto podpiwniczyć budynek?

Ciekawą alternatywą powiększenia powierzchni gospodarczej bez konieczności rozbudowywania domu jest podpiwniczenie budynku o małym rzucie. Kiedy więc warto wybudować dom z piwnicą i jak ciekawie można ją zaaranżować?

Kiedy warto mieć piwnicę?

Poszukując działki położonej w bliskim sąsiedztwie aglomeracji miejskiej najczęściej spotykamy się z wysokimi cenami nieruchomości, przy stosunkowo niewielkiej powierzchni terenu. W przypadku małej działki mamy do czynienia z ograniczeniem powierzchni zabudowy oraz wysokości budynku poprzez zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (lub decyzji o warunkach zabudowy) - w takiej sytuacji, dzięki podpiwniczeniu, zyskujemy większą przestrzeń, czyli dodatkowe miejsce na pomieszczenia gospodarcze, techniczne, garaż i np. pomieszczenia rekreacyjne, podpowiada architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Piwnica to także dobre rozwiązanie, kiedy posiadamy działkę ze spadkiem terenu. Różnicę poziomów oscylującą w granicach od 1,5 m  warto wykorzystać. Jeśli zdecydujemy się na podpiwniczenie domu, wówczas naturalne ukształtowanie terenu umożliwi jej doświetlenie od strony niższego poziomu terenu, co pozwoli cieszyć się naturalnym światłem i elastycznie podchodzić do sposobu wykorzystania pomieszczeń, np. na cele mieszkalne, dodaje architekt. W przypadku lokalizacji garażu w piwnicy, należy się liczyć z koniecznością zajęcia części działki przez zjazd potrzebny do obsługi garażu.

Poziom wód gruntowych

Jednym z głównych czynników decydujących o kosztach wykonania piwnicy jest poziom wód gruntowych w obrębie projektowanego budynku. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z sytuacją, gdy zwierciadło wody gruntowej wypada ponad posadzkę piwnicy, konieczne jest wykonanie drogich izolacji przeciwwodnych typu ciężkiego, a najlepiej wykonanie szczelnej wanny, gdzie płyta posadzkowa połączona jest szczelnie ze ścianami fundamentowymi - wadliwe zaprojektowanie izolacji w tym wypadku jest bardzo trudne i kosztowne do naprawienia. Warto pamiętać, że prowadzenie prac ziemnych w takim przypadku wiąże się również ze stałym odwodnieniem wykopu na czas wykonywania robót fundamentowych, podpowiada Jaworski.

Dostępne na rynku technologie pozwalają obecnie podpiwniczyć każdy budynek - niezależnie od warunków gruntowo-wodnych. Jedyną barierą dla inwestora pozostają koszty. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie - dobrze również porównać ze sobą koszt ewentualnego podpiwniczenia lub alternatywnie ? zakup większej działki przy interesującej nas powierzchni użytkowej i gospodarczej, radzi architekt.

Aranżacja piwnicy

Wizja piwnicy jako przestrzeni gospodarczo-magazynowej jest coraz częściej zastępowana wizją dodatkowej, funkcjonalnej przestrzeni kreowanej przez świadomych swoich potrzeb użytkowników. Piwnica w obecnych czasach to coraz częściej strefa relaksu, w której znaleźć możemy domowe SPA z basenem, jacuzzi, strefę saun, fitness, czy bilard. Często bywa ona po prostu zaaranżowana jako studio muzyczne lub strefa chilout?u z miejscem wieczornych spotkań ze znajomymi przy lampce wina. Spotkaniom takim sprzyja oczywiście zlokalizowana w piwnicy winiarka, wyjaśnia architekt wnętrz Monika Bronikowska z Pracowni HOLA Design.

Podczas procesu zagospodarowania piwnicy należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Piwnica, szczególnie ta bez okien, to zazwyczaj pomieszczenie ciemne. Zadbajmy zatem o funkcjonalne oświetlenie. Oświetlenie komunikacyjne uruchamiane na czujki ruchu to świetne udogodnienie. Dobrze rozplanujmy obwody świetlne, nie zapominajmy o jakże klimatycznych ściemniaczach tak, abyśmy mogli tworzyć urozmaicone sceny świetlne, radzi architekt wnętrz.

Piwnice niskie świetnie nadają się na domową salę kinową natomiast nie będą one odpowiednie na salę ćwiczeń. Sprzęt siłowy ma określoną, niezmienną wysokość. Bieganie na bieżni, czy chodzenie na stepperze wymaga pomieszczeń o odpowiedniej, dostosowanej do tych urządzeń wysokości. Piwnica powinna być dobrze wentylowana w szczególności jeśli planujemy w niej fitness, czy strefę SPA. Zadbajmy zatem o większą ilość wymiany powietrza, celem zapewnienia komfortu osobom ćwiczącym, korzystającym z basenu lub sauny, dodaje Bronikowska.


Budowa piwnicy - o czym warto pamiętać?

Rozważając budowę piwnicy zawsze trzeba wziąć pod uwagę konkretne warunki panujące na danej działce oraz indywidualne potrzeby rodziny. Projektując piwnicę, należy rozważyć funkcje, jakie ma pełnić, aby uniknąć późniejszych kłopotów związanych z systemem instalacji wewnętrznych. W sytuacji, gdy dana działka uniemożliwia rozbudowę domu ani "w górę" ani "na boki" podpiwniczenie jest korzystnym i uzasadnionym rozwiązaniem, które zapewni odpowiednią ilość powierzchni użytkowej - pozwoli zyskać miejsce na potrzebne pomieszczenie techniczne, gospodarcze i rekreacyjne oraz garaż.

źródło i zdjęcia: ARCHIPELAG

Dodano: 2012-05-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej