Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Izolacja nakrokwiowa - Nowoczesne i ekologiczne poddasze

Widoczne elementy konstrukcji dachu są coraz popularniejszym sposobem na ciekawą aranżacje poddasza.  Efekt ten można osiągnąć na kilka sposobów. Reszta zależy tylko od wyobraźni projektantów.

Efekt widocznych krokwi można uzyskać na trzy sposoby. W przypadku, kiedy korzystamy z ocieplenia między-krokwiowego konieczne będzie zastosowanie belek o zwiększonym przekroju, lub podczepienie pod krokwie dodatkowych elementów drewnianych imitujących belki. Jeżeli zależy nam na naturalnym efekcie, warto zastanowić się nad skorzystaniem z ocieplenia nakrokwiowego, które oprócz tego, że umożliwi wyeksponowanie konstrukcji na poddaszu, zapewni skuteczniejszą izolację termiczną niż ocieplenie wełną mineralną.

Czym jest izolacja nakrokwiowa?

Izolacja nakrokwiowa jest to alternatywny, w stosunku do izolacji międzykrokwiowej, sposób ocieplenia poddasza użytkowego. Decydując się na izolację nakrokwiową, zastępujemy warstwę wełny mineralnej ułożoną w przestrzeni między krokwiami, płytą izolacyjną ułożoną bezpośrednio na krokwiach, lub na deskowaniu. Od lat 60 w budownictwie stosuje się poliuretanową piankę sztywną (PUR), jako wyjątkowo wydajny materiał izolacyjny, który posiada o 67% lepsze właściwości izolacyjne niż materiały tradycyjne. Pianka sztywna poliizocyjanurowa (PIR) z jakiej zbudowane są Braas DivoDamm Top oraz Braas DivoDamm Pro jest najnowszą generacją tego produktu. Posiada ona nie tylko znakomite właściwości izolacyjne, ale również jest wyjątkowo odporna na nacisk oraz działanie niemal wszystkich budowlanych substancji chemicznych.

Izolacja nakrokwiowa - estetyka i oszczędność

Niewłaściwa termoizolacja dachu skutkuje poważnymi konsekwencjami - zimą na poddaszu panuje arktyczna temperatura, a latem mamy saunę. Oprócz dyskomfortu, jaki towarzyszy przebywaniu na takim poddaszu, dochodzi jeszcze jeden poważny problem - ogromne  rachunki za klimatyzację i ogrzewanie. Dlatego, aby uniknąć późniejszych problemów, warto zainwestować w dobre materiały termoizolacyjne.

I właśnie ze względu na wyjątkowe właściwości izolacyjne i wysoką trwałość izolacja nakrokwiową staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Głównym plusem tego rozwiązania jest to, że ocieplenie znajduje się na całej powierzchni dachu, eliminując tym samym problem mostków termicznych. W sytuacji kiedy ocieplenie znajduje się tylko między krokwiami, krokwie stają się kanałami, przez które ucieka ciepło, tłumaczy Andrzej Białczak SUPERDEKARZ z Luzina. Zastosowanie izolacji nakrokwiowej to duża oszczędność energii. Więc chociaż na początku izolacja nakrokwiowa jest nieco droższa od metod tradycyjnych to po kilku latach ten wydatek się zwraca, podkreśla.

Sprawdzony wykonawca i odpowiednie materiały

Wybór izolacji nakrokwiowej pozwala na pozostawienie odsłoniętej konstrukcji, ale nie jest to konieczne, można ją zasłonić płytami kartonowo - gipsowymi.
tak jak w przypadku tradycyjnego rozwiązania. Decydując się jednak na odsłonięta konstrukcję, należy pamiętać, by była wykonana z dobrej jakości i estetycznie wyglądającego drewna. Jednak, aby osiągnąć wymarzony efekt, konieczne jest zatrudnienie sprawdzonych fachowców. Przy tego rodzaju dachach, każde niedociągnięcie jest widoczne i może zepsuć całe wrażenie, mówi SUPERDEKARZ, tylko odpowiednio zamontowana izolacja oraz pokrycie dachowe zapewnia właściwe funkcjonowanie dachu i komfort mieszkania na poddaszu. Wszelkie błędy popełnione przez dekarza mogą skutkować niewłaściwą izolacją budynku, a nawet zniszczeniem materiałów i kosztownymi poprawkami.

źródło i zdjęcia: Braas

Dodano: 2012-05-29
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej