Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Szkieletowe domy energooszczędne KAMPA

Doskonała izolacja konstrukcji domów KAMPA w połączeniu z zastosowaniem pompy ciepła i wentylacji powietrza z odzyskiem ciepła gwarantuje minimalne zużycie energii grzewczej i oszczędności w domowym budżecie. Parametry termoizolacyjne domów KAMPA już dziś przekraczają wytyczne regulacji UE dotyczących zwiększenia wydajności energetycznej budynków i ochrony środowiska.

W styczniu 2012 r. na polski rynek budowlany z bogatą ofertą szkieletowych domów wysoce energooszczędnych i pasywnych weszła niemiecka firma KAMPA GmbH. Wyłącznym przedstawicielem firmy KAMPA w Polsce jest FORAS Sp. z o.o. Spółka Komandytowa. Polska, oprócz Niemiec jest szóstym krajem w Europie, w którym można kupić domy KAMPA. Niemiecka firma ma swoje filie także w Szwajcarii, Austrii, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech.

KAMPA GmbH posiada ponad 100-letnią tradycję w produkcji domów szkieletowych. W ofercie firmy znajdują się domy wysoce energooszczędne, pasywne i plus-energetyczne. Dzięki doskonałej izolacji bryły, konstrukcji pozbawionej mostków termicznych i dzięki odzyskowi ciepła podczas wentylacji powietrza, straty energii i zapotrzebowanie na energię w domach KAMPA zostały zredukowane znacznie poniżej norm obowiązujących w Unii Europejskiej.

Średni miesięczny koszt energii zużytej do centralnego ogrzewania i ogrzewania ciepłej wody w domu KAMPA o powierzchni ok. 157 m2 wynosi tylko ok. 98 zł. Domy KAMPA powstają zaledwie w ciągu paru dni od wybudowania płyty fundamentowej. Do produkcji tych domów wykorzystuje się wyłącznie naturalne i przyjazne zdrowiu materiały, w budynkach stosowane są najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne technologie, dzięki czemu uzyskuje się doskonałą izolację termiczną bryły. Niewielkie zapotrzebowanie na energię cieplną pokrywa w zupełności pompa ciepła. O stały dopływ świeżego powietrza dba wentylacja z systemem odzysku ciepła.

Ściany domu pasywnego

Podstawą konstrukcji domów KAMPA jest trójwarstwowa ściana o grubości 36,8 cm wyprodukowana zgodnie ze standardami ścian pasywnych, która tworzy system izolacji pozwalający zachować przyjemne ciepło zimą i chroniący przed letnimi upałami. Masywna drewniana konstrukcja ramowa ściany kryje w sobie wełnę izolującą dźwiękowo i termicznie. Ochronę przeciwogniową i dodatkową ochronę przeciwdźwiękową zapewniają trzy warstwy tzw. płyt hardboard - ten wyjątkowy produkt z naturalnego gipsu i mieszanki drewna bukowego oferuje tylko KAMPA. Płyty hardboard są jednocześnie istotną częścią stabilizującą konstrukcji. W izolującej płycie pilśniowej znajduje się strefa dla montażu instalacji elektrycznej. W efekcie dzięki zastosowaniu ściany domu pasywnego KAMPA wartość izolacyjności cieplnej U wynosi tylko 0,102 W/m2K.

Izolacja termiczna płyty fundamentowej i stropu

W standardzie domów KAMPA znajduje się również izolacja termiczna płyty fundamentowej o wartości U=0,178 W/m2K i izolacja stropu osiągająca wartość U=0,142 W/m2K. Konstrukcja stropu w domach KAMPA bazuje przede wszystkim na dachu płatwiowym z drewna  tarcicowego z bardzo wysokimi krokwiami i jętkami, które w celu zapewnienia izolacji cieplnej i akustycznej są zaizolowane pasywnie.

Trzyszybowe okna

Domy KAMPA cechuje transparentna architektura z dużymi połaciami okien. Inteligentna konstrukcja okien ma za zadanie wyrównanie 50% strat ciepła w domu wykorzystując ciepło wpadających do wnętrza promieni słonecznych. Trzyszybowe okna w domach KAMPA umożliwiają idealny dopływ światła i dodatkowy zysk energii cieplnej. Na szybie wewnętrznej znajduje się cieniutka, nie dająca się zauważyć warstwa metali szlachetnych, która zatrzymuje ciepło w domu. To aspekt, który wart jest podkreślenia szczególnie zimą. Im mniejsza wartość Ug (współczynnik przenikania ciepła szyby), tym lepsza jest izolacja cieplna przeszkleń. Wartość Ug w domach KAMPA na poziomie 0,5 W/m2K jest bezkonkurencyjna i zdecydowanie najbardziej ekonomiczna.

Pompa ciepła z komfortową wentylacją i odzyskiem ciepłego powietrza

W domach KAMPA ogrzewanie jest kwestią wtórną, a minimalne zapotrzebowanie na energię zaspokajane jest w sposób ekonomiczny, bez wykorzystania paliw kopalnych. Pozyskiwanie oleju opałowego, węgla, gazu oraz ich przetwarzanie i korzystanie z nich stanowią duże obciążenie dla środowiska naturalnego. Ich zasoby nie są niewyczerpalne i musi ich wystarczyć jeszcze dla przyszłych pokoleń. Bez ograniczeń korzystać możemy natomiast ze źródeł energii odnawialnych, takich jak energia słoneczna rozproszona w powietrzu. "Wpompowanie" do domu energii cieplnej z powietrza umożliwiają pompy ciepła typu powietrze-powietrze, powietrze-woda lub pompa ciepła powietrze-woda z montażem wewnętrznym.

W tak szczelnie zaizolowanych domach należy zapewnić stałą cyrkulację powietrza. Zwykłe systemy wentylacyjne byłyby w tym przypadku niewystarczające i co więcej, podczas ich pracy ciepło ze zużytego powietrza wydostawałoby się na zewnątrz domu. Miałoby to negatywny wpływ na bilans energetyczny domu. W domach KAMPA o wymianę powietrza dba system komfortowej wentylacji z systemem odzysku ciepła, które nieustannie wymienia zużyte powietrze na świeże. Ciepło z powietrza zużytego zostaje przekazywane do powietrza świeżego - świeże powietrze tłoczone jest zatem bez strat ciepła. W konsekwencji oznacza to mniejszą konieczność ogrzewania i niższe koszty eksploatacji. Dzięki specjalnym filtrom zainstalowanym w systemie wentylacji także alergicy mieszkający w domach KAMPA mogą bez obaw o samopoczucie cieszyć się świeżym i czystym powietrzem.

Domy energooszczędne - inwestycja w przyszłość

Technologia stosowana w domach KAMPA zapewnia wysokie parametry termoizolacyjne, co nie obciąża domowego budżetu i pozwala chronić środowisko. Dyrektywa 2010/31/UE Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków wskazuje, że celem Unii Europejskiej jest poprawa efektywności energetycznej i obniżenie do 2020 r. zużycia energii w całej UE o 20%. Wiele państw Unii już wprowadziło krajowe regulacje, na podstawie których inwestorzy mogą ubiegać się o zmniejszenie kosztów lub podatków związanych z realizacją energooszczędnych przedsięwzięć budowlanych. W Polsce także trwają prace nad wprowadzeniem regulacji, które wspierałyby budownictwo energooszczędne i zachęciłyby większą grupę inwestorów do realizacji projektów nastawionych na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych.

źródło: Kampa
zdjęcie: Kampa / Foras

Dodano: 2012-06-04
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej