Dotacja dla energooszczędnego budownictwa z NFOŚiGW

Wiele wskazuje na to, że od początku 2013 r. każdy, kto podejmie budowę domu energooszczędnego lub będzie kupował taki dom czy mieszkanie od dewelopera, będzie mógł starać się o dofinansowanie z programu dopłat do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne.

Program jest dopiero na etapie konsultacji. Jego celem jest wykazanie potrzeby stawiania energooszczędnych domów i mieszkań, wsparcie budownictwa energooszczędnego oraz uniknięcie emisji  50 tys. ton CO2 rocznie. Beneficjentami mają być osoby fizyczne, które rozpoczną budowę domów energooszczędnych od roku 2013 i osoby, które takie domy czy mieszkania zakupią u deweloperów. Nie ustalono jeszcze kryteriów, jakie będą musiały spełnić projekty domów i realizacje. Prawdopodobnie powstanie ciało weryfikujące zarówno rozwiązania projektowe jak również monitorujące realne osiągnięte rezultaty oszczędności w gotowych budynkach. Projekt zakłada dopuszczenie do dotacji domów i mieszkań w standardzie pasywnym i bardzo dobrym energooszczędnym. Nie łatwo będzie, zatem sprostać wysokim wymaganiom.

Założenia programu dopłat do kredytów dla budownictwa energooszczędnego

Planowany budżet to 300mln zł na okres pięciu lat (2013 - 2018). Ma to wystarczyć na dotacje dla około 16 tys. domów i mieszkań. Z jednej strony to sporo, ale biorąc pod uwagę realne potrzeby mieszkaniowe w Polsce, szacowane na 1,5 mln mieszkań, a gdyby liczyć osiągnięciem wskaźnika średniego w EU, czyli 450 mieszkań na 1000 mieszkańców, to brakuje nam około 3.5 mln lokali mieszkalnych, to kropla w morzu potrzeb.

Wstępnie postanowiono, że dopłaty do domów jednorodzinnych będą dotyczyły dwóch kategorii energetycznych. Domów pasywnych, czyli takich o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania na poziomie 15 kWh/ (m2rok). Będzie to określał współczynnik Ea , który na potrzeby programu nazwano EUco  (od energia użytkowa potrzebna do ogrzewania) - tu dotacja ma wynosić 40 tys. zł brutto. Dla domów energooszczędnych współczynnik EUco będzie wynosił 40 kWh/(m2rok) - 20 tys. zł brutto.

Tak samo będzie w przypadku mieszkań, ale dotacje będą nieco mniejsze odpowiednio 15 i 10 tys. zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie dysponuje żadnymi delegaturami i oddziałami z racji tego, iż jest instytucją centralną, podpisane zostaną umowy z chętnymi bankami. Pomysł takiej metody wdrażania dopłat został już sprawdzony przy dopłatach do kredytów na kolektory słoneczne. Niestety trzeba będzie wziąć kredyt hipoteczny na budowę lub zakup domu czy mieszkania energooszczędnego, kwota dotacji do kredytu będzie brutto i powiększy dochód roczny inwestora, a dodatkowo niemałą część dotacji zjedzą odsetki od kredytu.

Według naszych analiz w przypadku osób i tak zmuszonych do korzystania z kredytu opłacalna będzie dotacja do budowy domów energooszczędnych. Dom energooszczędny kosztuje koło 4-5 % więcej od domu standardowego. Jeśli weźmiemy pod uwagę dom o powierzchni użytkowej 120 -150 m2 to dodatkowe nakłady wyniosą 12 - 18 tys zł. Dotacja praktycznie zniweluje tę różnicę, a inwestorowi pozostaną coroczne zyski w wysokości  2-3 tys. zł na ogrzewaniu w przypadku ogrzewania takich domów gazem ziemnym. To spora dodatkowa ulga w spłacaniu kredytu.

W przypadku budowy domów pasywnych już tak optymistycznie nie będzie, gdyż te kosztują 25% więcej, czyli  70 - 90 tys. zł.  Dotacja w wysokości 40 tys. zł brutto nie pokryje różnicy kosztów, a z własnej kieszeni trzeba będzie wydać jeszcze dodatkowo 30 - 50 tys. zł. To sporo. Wprawdzie dom pasywny na ogrzewanie będzie potrzebował  700 - 1000 zł (w rachubę wchodzi w zasadzie wyłącznie ogrzewania energią elektryczną), co pozwoli zaoszczędzić rocznie 2500 - 3500 tys. zł., a więc nie tak spektakularnie więcej. Należy jednak liczyć się z dodatkowymi wymaganiami i kontrolami ze strony NFOŚiGW.

Aktualnie na rynku są już firmy architektoniczne posiadające w swojej ofercie projekty domów wstępnie spełniających kryteria programu. Wśród nich jest firma LIPIŃSCY DOMY - polscy pionierzy energooszczędności, autorzy pierwszego, certyfikowanego domu pasywnego w europie środkowo-wschodniej.

źródło i zdjęcie: M&L Lipińscy DOMY

Dodano: 2012-06-06
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej