Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe a rodzaj materiałów budowlanych

Dziś można zbudować dom z różnych dostępnych na rynku materiałów. W trakcie budowy bardzo często zwraca się uwagę jedynie na koszty z tym związane, nie analizując szeregu innych aspektów, takich jak eksploatacja czy bezpieczeństwo, w tym również pożarowe. Podczas wyboru materiałów zwraca się uwagę na cenę, korzyści wynikające z zastosowania produktów czy jakość, najlepiej potwierdzoną odpowiednimi badaniami i dokumentami.

W przypadku budownictwa komercyjnego i użyteczności publicznej, stosowanie odpowiednich produktów, jak również aktywnych zabezpieczeń ochrony przeciwpożarowej
wymagane jest prawem. W przypadku mniejszych budynków prawo jest jednak mniej wymagające i pozostawia decyzje samym inwestorom, którzy nie zawsze mają pełną świadomość ryzyka.

W praktyce może to powodować niewłaściwe/nieodpowiednie zastosowanie materiałów budowlanych, co czasem prowadzi do tragicznych lub kosztownych konsekwencji.

W trakcie konferencji naukowo-technicznej, organizowanej przez Komendę Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. oraz lubuski oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa, przy wsparciu ROCKWOOL Polska, strażacy i rzeczoznawcy pożarowi mogli zaobserwować, jak niepalne izolacje przyczyniają się do biernej ochrony przeciwpożarowej budynku oraz jak dzięki temu służby ratownicze zyskują więcej czasu na dojazd i podjęcie skutecznej akcji.

Możliwość zaobserwowania pożaru modelu budynku od momentu powstawania pożaru, daje nam nie tylko sposobność zweryfikowania naszej wiedzy, ale również pozwala na uzyskanie nowych informacji i odpowiednią edukację przyszłych strażaków. Badania laboratoryjne to jedno, ale prawdziwy pożar to coś całkowicie niekontrolowanego i nieobliczalnego, mówi brygadier Sławomir Klusek z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.

W sytuacjach zagrożenia pożarem, niepalne produkty ułatwiają jego częściową kontrolę, ograniczając rozwój ognia i zatrzymując go w jednej strefie czy pomieszczeniu. Chroniąc pozostałe części budynku, zyskuje się czas na ewakuację ludzi i przyjazd służb ratowniczych. Dzięki temu, produkty niepalne nie tylko przyczyniają się do ochrony
życia i zdrowia ludzi, ale również ograniczają straty mienia. W przypadku obiektów komercyjnych ma to istotne znaczenie dla ich przyszłego funkcjonowania, a zwykłym ludziom pomaga uniknąć utraty dobytku, a nierzadko dorobku całego życia.

W praktyce mamy małe możliwości sprawdzenia produktów pod względem bezpieczeństwa pożarowego. Co więcej, musimy ufać, że produkty poprawnie wpisane w projekcie są również właściwie zamontowane w obiekcie. Dlatego też, moim zdaniem, warto dmuchać na zimne - gdy chodzi o bezpieczeństwo nasze i bliskich, stosując najlepsze zabezpieczenia w postaci materiałów niepalnych, odpornych na ogień i mniej wrażliwych na błędy wykonawcze niż ich palne substytuty, mówi Miroslav Smolka, Fire Safety Manager ROCKWOOL International.

Można ograniczać koszty na wielu etapach budowy i korzystać z różnorodnej cenowo i jakościowo oferty materiałów. Warto jednak pamiętać, że o ile estetyka jest kwestią subiektywną, o tyle bezpieczeństwo ma jasne kryteria i zawsze powinno stanowić priorytet.

źródło i zdjęcie: Rockwool

Dodano: 2012-06-11
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej