Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Rosną ceny wody - jak więc ją oszczędzać?

Ceny wody w wielu polskich miastach już drastycznie wzrosły. W innych opłaty mają być podwyższone lada dzień. Kolejne wzrosty cen czekają nas już w przyszłym roku. Nie musi to jednak oznaczać, że zostaniemy zmuszeni do rezygnacji z kąpieli. To najlepszy czas, aby zobaczyć jak łatwo przy pomocy inteligentnej armatury można oszczędzać wodę, nie zmniejszając komfortu codziennej higieny.

Cena wody i ścieków wynosi obecnie w Warszawie 9,97 zł za m3. Po wprowadzeniu, z dniem 30 czerwca 2012 r. nowej taryfy cena ta wyniesie już 10,62 zł za m3. Średnie roczne zużycie wody w gospodarstwach domowych w miastach wynosi w Polsce 35,2 m3 na osobę. W wypadku tradycyjnej rodziny 2+2 jest to 140 m3 zużytej wody rocznie. Oznacza to, że po zmianie taryfy roczna opłata za wodę i ścieki wyniesie ponad 1.480 zł, a nie jak wcześniej 1.395 zł. Warszawska stawka za wodę nie należy jednak do najwyższych. Mieszkańcy miast woj. śląskiego jak np. Tarnowskich Gór, Rudy Śląskiej czy Mysłowic już teraz płacą za wodę i ścieki ponad 13 zł za m3.

Sposoby na oszczędzanie wody

W przyszłym roku na terenie całej Polski zapowiadane są dalsze podwyżki cen wody. Warto zatem przyjrzeć się sposobom na oszczędzanie wody i zmniejszenie comiesięcznych wydatków. Podstawowe zasady oszczędzania znamy już od dawna: prysznic zamiast kąpieli, mycie zębów czy golenie przy zamkniętym kranie, czy też korzystanie ze zmywarki zamiast ręcznego zmywania.

Obok tych domowych rozwiązań, które wymagają jednak od nas pewnego wysiłku, są też rozwiązania które tak naprawdę oszczędzają za nas. inteligentna i ekologiczna armatura umożliwia nam znaczne ograniczenie zużycia wody, nie zmniejszając jednocześnie komfortu higieny. Zastosowanie inteligentnych baterii umożliwia zmniejszenie zużycia wody nawet o 50%, podkreśla Marek Biały, dyrektor handlowy firmy Oras w Polsce. Firma Oras, producent nowoczesnych baterii ekologicznych, proponuje szereg zastosowań zarówno do łazienki, jak i kuchni, umożliwiających ograniczenie zużycia wody.

Mniejsze zużycie wody

Najbardziej ekologiczne i oszczędne są baterie bezdotykowe. Jest to wygodne rozwiązanie, które oszczędza za nas. Woda płynie tylko wówczas, gdy przysuniemy ręce do kranu. Oszczędzamy i wodę i prąd, niezbędny do jej ogrzania. Montaż baterii bezdotykowych pozwala obniżyć zużycie wody nawet o połowę. Poziom zużycia wody w baterii uruchamianej fotokomórką wynosi jedynie 6 litrów na minutę, czyli o 50% mniej niż w klasycznej baterii jednouchwytowej, gdzie poziom ten dochodzi do 12 l/min.

Najnowsza bateria w rodzinie armatury bezdotykowej firmy Oras - Vienda, to najbardziej ekologiczna bateria na świecie. Wykonany z nowoczesnego materiału kompozytowego, stosowanego m.in. przez NASA oraz w Formule 1, kran charakteryzuje się przepływem wody na poziomie 5 l/min.

Inteligentne rozwiązania

Firma Oras posiada także rozwiązanie dla osób przywiązanych do bardziej tradycyjnych kranów jednouchwytowych. Ich zwolennicy powinni pomyśleć o wymianie armatury na baterię wyposażoną w eko-przycisk, oferowany np. w linii Oras Vega. Umożliwia on zmniejszenie siły strumienia wody do 75-90 % Przycisk, od razu w momencie uruchomienia kranu, ustawia strumień na ekonomicznym poziomie. Z kolei mechanizm EcoLed w baterii Eterna to wygodne rozwiązanie umożliwiające łatwe kontrolowanie czasu codziennych pryszniców. Światełko wmontowane w baterii pokazuje zielonym kolorem, że kąpiel  jest ekologiczna, a czerwonym, że czas kończyć prysznic, gdyż zużyliśmy już za dużo wody.

Oszczędzanie wody w kuchni

10% zużywanej w domach wody wykorzystujemy w kuchni na zmywanie i gotowanie. Dla wielu osób, szczególnie tych z mniejszą kuchnią, montaż oszczędzającej wodę zmywarki jest niemożliwy. Wtedy doskonałym rozwiązaniem jest wymiana baterii kuchennej na ekologiczną. Oras Ventura to kran, w którym zaprojektowano dwie wylewki: wysoką - do pracy w kuchni, i niską - do szybkiego opłukania rąk. Położona wyżej wylewka daje swobodę w czasie mycia naczyń czy warzyw. Końcówka umieszczona niżej, to bateria bezdotykowa uruchamiana przysunięciem dłoni do baterii. To wygodne rozwiązanie, szczególnie w kuchni, gdzie często mamy zabrudzone ręce np. mąką i nie chcemy dotykać kranu. Na szybkie opłukanie rąk (2 sekundy) wykorzystamy jedynie ok. 200 ml wody - to mniej niż kubek! Podczas gdy, w klasycznym kranie będzie to dwa razy więcej.

Nie ma w tej chwili bardziej wydajnego i sprawdzonego sposobu oszczędzania wody niż powierzenie tego nowoczesnej armaturze. Przecież w oszczędzaniu nie chodzi o to, by mniej się kąpać. To metody z minionej epoki. Dziś z inteligentnymi kranami oszczędzamy nie tracąc nic z komfortu w codziennej higienie. Baterie z eko-przyciskiem, czy te sterowane fotokomórką zmniejszają zużycie wody nawet o 50%, zmniejszając jednocześnie koszty energii niezbędnej do jej ogrzania, mówi Marek Biały.

źródło i zdjęcie: Oras

Dodano: 2012-06-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej