Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Słoneczny EkoKredyt na instalacje solarne

104,4 mln zł - to środki, jakie zarezerwował w swoim tegorocznym budżecie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dopłaty do kredytów wspierających zakup i montaż kolektorów słonecznych. Całkowita kwota przeznaczona na ten cel w latach 2010-2014 to 300 mln zł. Do tej pory zostało wykorzystane 42,46 proc. środków z dostępnej puli.

Instalacji solarnych na dachach polskich domów przybywa z roku na rok. Co więcej, w 2012 r. może zostać ustanowiony nowy rekord liczby preferencyjnych kredytów udzielonych na ten cel.

Polska otwarta na kolektory słoneczne

W Polsce entuzjastów słonecznej energii przybywa dosłownie z miesiąca na miesiąc. Świadczą o tym nie tylko dane NFOŚiGW, ale też wyliczenia banków uczestniczących w projekcie. Tylko od początku bieżącego roku do końca maja zgłosiło się do nas niemal 1300 osób zainteresowanych uzyskaniem Słonecznego EkoKredytu. To o ponad połowę więcej niż w analogicznym okresie roku 2011, kiedy takich wniosków odnotowaliśmy 840, mówi Anna Żyła, Główny Ekolog BOŚ Banku. To nie wszystko. Łączna wartość udzielonych przez nas kredytów wzrosła niemal dwukrotnie i z końcem maja osiągnęła już kwotę 18 mln zł, dodaje.

Jednym z powodów rosnącego zainteresowania preferencyjnymi kredytami jest wysokość dopłat proponowanych przez NFOŚiGW. Fundusz finansuje nawet 45 proc. wartości inwestycji obejmującej zakup i montaż kolektorów słonecznych. Warunkiem jest zaciągnięcie w jednym z sześciu pośredniczących banków kredytu, który zostanie częściowo spłacony przez państwo. Jeśli poniesiony przez nas koszt i udzielony kredyt stanowić będzie przykładowo 15 tys. zł, to dotacja z Narodowego Funduszu zwróci nam prawie 7 tys. zł. Sami będziemy spłacać w ratach pozostałe 8,25 tys. zł, które BOŚ może rozłożyć nawet na 8 lat, wyjaśnia Żyła. Te optymistyczne dane demonstrują wyraźny trend w naszych ekologicznych postawach.

Śląsk pełen energii

Tradycyjnie najbardziej nasłonecznionym regionem Polski jest południe. Województwo śląskie, małopolskie i dolnośląskie to regiony, w których już kolejny rok z rzędu najwięcej osób zgłasza się po kredyty na kolektory. Od początku naszej współpracy z NFOŚiGW w BOŚ Banku udzielono ponad 4 tys. kredytów na ten cel. Więcej niż jedna piąta została zawarta na Śląsku, mówi Anna Żyła. W tym roku liczba wniosków o Słoneczny EkoKredyt, które wpłynęły do naszych oddziałów w czterech południowych województwach wyniosła w zasadzie tyle samo, co w pozostałych regionach Polski łącznie, dodaje.

Główną obawą sceptyków jest założenie, że panele słoneczne funkcjonują wyłącznie w warunkach dużego nasłonecznienia. To jeden z ekologicznych mitów, bo kolektory działają również przy zachmurzeniu, pochłaniając rozproszone promieniowanie słoneczne. Ciepło z kolektorów słonecznych uzyskamy przez cały rok, największy jednak stopień pokrycia zapotrzebowania na podgrzewanie wody ze względów oczywistych przypada na okres maj-sierpień (od 65 proc. do ponad 75 proc).

Dopłaty oraz prognozowane oszczędności wynikające z inwestycji w panele słoneczne robią swoje. Z różnych obliczeń wynika, że instalacje solarne pozwalają ograniczyć o co najmniej 50 proc. roczne zapotrzebowanie na energię zużywaną w celu otrzymywania ciepłej wody w budownictwie mieszkaniowym. Może to zmniejszyć nasze opłaty nawet o tysiąc złotych w skali roku. Dlatego też w ostatnim czasie obserwowane jest wzmożone zainteresowanie kredytami na kolektory. Pomysł ten powinien zainspirować zwłaszcza te osoby, które zużywają duże ilości ciepłej wody. Wówczas zaoszczędzone kwota jest wyższa, a zakup instalacji szybko się zwraca.

źródło: Informacja prasowa

Dodano: 2012-06-27
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej