Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ekologiczne domy z naturalnych surowców budowlanych

Coraz większa popularność domów z naturalnych materiałów to nie tylko znamię wysokiej świadomości ekologicznej, ale także trend estetyczny. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że inspiracja tradycją nie musi odbywać się kosztem wygody. Wracają do łask materiały dotychczas zapomniane przez współczesną architekturę. Drewno, słoma, glina, kamień tworzą nowy obraz modnego i ekologicznego domu.

Domy wydrążone w skale

Naturalne skały, jaskinie i kamień wykorzystywane do wzniesienia domostwa, to nie tylko czasy prehistoryczne. Istnieją miejsca na świecie, w których kamienne domy wciąż służą ich mieszkańcom. Przykładem jest miasteczko Matera leżące na południu Włoch. Aby podziwiać jego niekonwencjonalną architekturę, polegającą na dostosowaniu się do skalistego podłoża, wystarczy obejrzeć film Mela Gibsona pt. Pasja. Matera bez żadnych zabiegów scenograficznych "udawała" starożytną Jerozolimę. Kamień jako surowiec budowlany również przeżywa renesans. W Polsce jest używany głównie jako element zdobniczy. Kamienne ogrodzenia, podjazdy, elewacje, stylizowane studnie są wyrazem budowlanego powrotu do epoki kamienia.

Domy ulepione z gliny

Kolejny surowiec, który powraca do łask, to glina. Jak pokazują przykłady, np. Pałac Mostowskich w Tarchominie, który został w całości wzniesiony z ubitej gliny, materiał ten odznacza się dużą trwałością. Domy ulepione z gliny to pomysł dla pasjonatów i zwolenników zdrowego trybu życia. Wnętrza takich domów tworzą korzystny mikroklimat. Zalety budynków z gliny można mnożyć - najważniejsze wydają się niewielkie koszty eksploatacji i całkowita biodegradowalność.

Domy wyrzeźbione w drewnie

Najbardziej rozpowszechnionym materiałem sprzyjającym naturalnej stylizacji naszego domu jest drewno. Domy drewniane funkcjonują już nie tylko w środowisku wiejskim czy letniskowym. Do budowy używa się takich drzew jak sosna, świerk, czy modrzew. Zaletami domów drewnianych jest krótki czas budowy, a co za tym idzie, zmniejszenie kosztów.

Wykończenia zainspirowane tradycją i ekologią

Dla fanów tradycyjnego stylu w budownictwie, powstają produkty wykończeniowe, nawiązujące do stylistyki naturalnych, inspirowanych naturą domostw. Popularnością cieszą się, np. okładziny elewacyjne imitujące kamień naturalny lub drewno. Panele systemu Beltecto zarówno strukturą powierzchni, jak i kolorystyką doskonale imitują drewno. Ponadto okładzina Belteco jest bardzo ekologiczna. Spełnia surowe normy europejskie oraz posiada wszelkie atesty dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia. Nie zawiera szkodliwych metali ciężkich - mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. Produkt ten wyróżnia się przede wszystkim prostotą w montażu, co staje się dużą zaletą i szerokimi możliwościami zastosowania. Ponadto, nawiązując do obecnej mody, tworzy wierne i ekologiczne imitacje naturalnych surowców.                                                                                                

Czy zdecydujemy się na oryginalne surowce, czy na praktyczne i trwałe imitacje, będziemy jednocześnie przyjaźni środowisku i wierni współczesnej modzie. W realizacji architektonicznych podróży pomagają nam zdobycze technologiczne i wygodne rozwiązania. Dzięki nim oswojenie natury jeszcze nigdy nie było tak proste.

źródło i zdjęcie: Informacja prasowa

Dodano: 2012-07-20
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej