Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Dom inteligentny i ekologiczny

Segregowanie śmieci, zużywające mniej prądu żarówki, coraz popularniejsze kolektory słoneczne - życie w zgodzie z naturą jest modne. Bycie eko ułatwiają nam również nowoczesne technologie. Dzięki nim budynki, w których mieszkamy mogą być komfortowe i funkcjonalne, a do tego przyjazne środowisku.

Ze statystyk wynika, że dziś tylko co dwudziesty dom jest przyjazny naturze. Jednak wkrótce ma to się zmienić - zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanej przy eksploatacji budynków jest bowiem jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Do poprawy efektywności energetycznej przyczynić się może każdy - wystarczy stosować ekologiczne, a zarazem energooszczędne rozwiązania. Do wyboru mamy coraz więcej możliwości.

Zielony dom

Do stosowania energooszczędnych rozwiązań przekonuje nas już nie tylko wysokość rachunków, ale przede wszystkim troska o naturę. Ograniczanie zużycia prądu zacznijmy od siebie - a dokładniej od własnego domu. Warto zainteresować się coraz popularniejszym rozwiązaniem, jakim jest dom pasywny. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii budowlanej do jego ogrzania potrzeba rocznie średnio 15 kWh na mkw - to kilka razy mniej niż w tradycyjnych budynkach. Ograniczenie poboru energii jest możliwe przede wszystkim dzięki odpowiedniej konstrukcji domu. Jego bryła zazwyczaj przyjmuje kształt sześcianu i ma prosty dach. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę ścian zewnętrznych, co umożliwia zmniejszenie utraty ciepła. Dodatkowo dom pasywny charakteryzuje się odpowiednim ociepleniem, a także wykorzystaniem szczelnych okien z zewnętrznymi roletami i właściwego systemu wentylacji. To umożliwia minimalizację strat ciepła, a także zużycia energii w trakcie eksploatacji. Koszty ogrzewania można w ten sposób zmniejszyć nawet o 75-90 proc.

Bardziej "zielone" są też domy, w których część energii pozyskuje się z alternatywnych źródeł. Do najpopularniejszych sposobów należy wykorzystanie energii pochodzącej z promieni słonecznych dzięki kolektorom oraz korzystanie z turbin wiatrowych, ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła czy mat i paneli grzewczych. Warto już teraz pomyśleć o tym, jak sprawić, by nasz dom był bardziej eko, bo w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii ma się znaleźć zapis, zgodnie z którym od 2015 r. wszystkie nowe i remontowane budynki będą musiały mieć zamontowany kolektor słoneczny, fotoogniwo, wiatrak lub pompę cieplną.

Ekologia na miarę XXI wieku

Wciąż pojawiają się nowe pomysły na to, jak chronić środowisko. Coraz większą popularność zyskują na przykład inteligentne budynki. Umożliwiają one zintegrowanie ze sobą większości domowych urządzeń i instalacji, którymi możemy sterować także za pomocą komputera, a nawet telefonu ze specjalną aplikacją. Dodatkowo system sam uruchamia określone działania i funkcje dzięki informacjom zbieranym i przekazywanym do centrali przez rozmieszczone w domu czujniki. Takie zautomatyzowanie umożliwia znaczne oszczędności energii.

Zastosowanie systemu Fibaro zmniejsza zużycie energii elektrycznej nawet o 30 proc., a energii cieplnej - o ponad 20 proc., mówi Maciej Fiedler, prezes zarządu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. Jak to możliwe? Jeśli na przykład wyjdziemy z domu nie wyłączając światła czy żelazka, inteligentny dom zrobi to za nas - sensory przekażą bowiem do centrali informację, że wszyscy mieszkańcy wyszli z domu. Na tej samej zasadzie możliwe jest na przykład utrzymywanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu. Klimatyzacja czy ogrzewanie nie musi pracować cały dzień - wystarczy, że ustawimy godzinę powrotu do domu, by system odpowiednio wcześnie dostosował ją do pożądanego poziomu. A jeśli termin się zmieni, wystarczy, że prześlemy odpowiednie polecenie za pośrednictwem telefonu. W ten sam sposób można rozwiązań problem dłuższego wyjazdu - dzięki temu po powrocie z letniego urlopu nie powita nas gorące i duszne powietrze w domu. Co niezwykle istotne system nie tylko sprzyja ekologii i oszczędności energii, ale również coraz częściej oferowany jest w przystępnych cenach. Dlatego mogą sobie na niego pozwolić nie tylko klienci z zasobnym portfelem. Dzięki temu inwestycja w automatykę budynkową może się zwrócić w krótkim czasie.

Przy wyborze konkretnego inteligentnego systemu warto zwrócić uwagę także na kwestie techniczne. Istotne pod kątem energooszczędności jest na przykład to, czy daje on możliwość stosowania dowolnego typu lamp, także świetlówek kompaktowych czy LED. Dzięki temu nie będziemy skazani na stosowanie tradycyjnych żarówek, które zużywają znacznie więcej energii, radzi Fiedler.

Przyszłością rynku nieruchomości jest budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku, a zarazem komfortowe. Dziś "zielone" rozwiązania umożliwiają życie w zgodzie z naturą bez większego wysiłku. Dzięki dostępnym już na rynku systemom automatyki budynkowej możemy zwiększyć nie tylko wygodę, ale także sprawić, że o tym, by być eko dom będzie pamiętał za nas.

źródło i zdjęcie: Informacja prasowa

Dodano: 2012-07-23
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej