NFOŚiGW dofinansuje inteligentne sieci energetyczne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaplanował dofinansowanie budowy inteligentnych sieci energetycznych kwotą 340 mln zł. Wsparcie finansowe ma wprowadzić rozwiązania ułatwiające kontrolowanie bieżącego zużycia energii i zmniejszenie kosztów - również środowiskowych. Fundusz liczy, że w całej Polsce powstawać będą sieci energetyczne niskoemisyjne oraz instrumenty do ich monitoringu i opomiarowania.

Energia nie będzie droższa z tego powodu. Dzięki temu, że ten system będzie nowocześniejszy, odbiorcy będą mogli optymalizować swoje rachunki, oszczędzać czy przesuwać popyt z tych godzin, kiedy energia będzie droższa, na te, kiedy jest tańsza, tłumaczy Jan Rączka, prezes NFOŚiGW.

W ramach pierwszego konkursu Fundusz ma do rozdysponowania 150 mln zł. Wnioski na dofinansowanie inteligentnych sieci energetycznych będzie można składać od 3 grudnia 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. Na realizację projektów inwestycyjnych będzie można otrzymać dotację sięgającą nawet 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku projektów badawczych - do 70 proc. Zainteresowani już mogą przygotowywać dokumenty.

Beneficjentami wsparcia mogą być przedsiębiorstwa energetyczne, przedsiębiorstwa zajmujące się energetyką, samorządy, placówki naukowe, uniwersytety, mówi prezes NFOŚiGW. Projekt będzie realizowany w latach 2013-2018. Jak podkreślają przedstawiciele Funduszu, w programie nie będzie stosowane kryterium efektywności kosztowej, a efekt ekologiczny i gotowość realizacyjna przedsięwzięcia.

Inteligentne sieci energetyczne pozwolą m.in. na ustalenie dynamicznych taryf tak, by odciążyć sieć w godzinach, kiedy pobiera się z niej najwięcej energii. Ma to zmniejszyć prawdopodobieństwo przekroczenia rezerwy mocy. Pilotażowy program jest już realizowany np. w Kaliszu, gdzie instalowane są inteligentne liczniki. Ma to doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii o nawet 9 proc.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: AutomatykaB2B.pl

Dodano: 2012-07-25
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej