Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Dom modułowy - trwały i przyjazny środowisku

Budowa domu należy do jednych z najważniejszych inwestycji w życiu człowieka, ponieważ dotyczy stworzenia miejsca do życia, które ma służyć pokoleniom. Budynek wykonany z prefabrykowanych modułów, dzięki zastosowaniu w procesie budowy wysokiej jakości surowców, stanowi trwałe, tanie w eksploatacji, ekologiczne rozwiązanie na długie lata.

Budynki modułowe powstają szybciej niż domy murowane. Mogą przybierać dowolne kształty i rozmiary, zachowując wytrzymałość nieosiągalną dla konwencjonalnego budownictwa. Do budowy domu szkieletowego wykorzystuje się przygotowane odpowiednio wcześniej w fabryce gotowe moduły. Po przygotowaniu specjalnych rysunków montażowych i projektu roboczego dostosowanego do technologii, przystępuje się do montażu ścian zewnętrznych i nośnych na wielkopowierzchniowym stole, co czyni proces produkcji bardzo dokładnym. Gotowe elementy trafiają następnie na plac budowy gdzie w ciągu kilku dni są montowane. Na cały budynek w stanie deweloperskim czeka się nie dłużej niż 3 miesiące. W procesie przygotowania modułów najlepiej sprawdzają się komponenty pochodzące ze Skandynawii: gwoździe, wkręty, kleje montażowe i w szczególności drewno.

Drewno z północy Europy jest wytrzymałym surowcem. Wpływa na to mroźny klimat, w którym powoli rośnie. Po poddaniu właściwej obróbce staje się bardziej wytrzymałe i elastyczne. Dzięki temu jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz ogień, mówi Maciej Wojniłowicz, dyrektor techniczny w firmie Tektum Polska. Trwałość konstrukcji domu modułowego szacowana jest nawet na około 300 lat, głównie ze względu na wydłużony proces starzenia skandynawskiego drewna, dodaje Wojniłowicz.

Drewno, jako surowiec naturalny, ma wyjątkowe cechy ekologiczne: jest zdrowe, dzięki czemu przyczynia się do stworzenia niepowtarzalnego mikroklimatu. Wpływa zarówno na komfort mieszkania, funkcjonowanie ludzkiego organizmu, jak i otaczające środowisko. Dom wzniesiony z w oparciu o szkielet drewniany stanowi ukłon nie tylko w stronę ekologii ale przede wszystkim jest wyrazem odpowiedniego podejścia do kwestii zdrowotnych. Współczesny człowiek spędza prawie 90% życia w zamkniętych przestrzeniach, dlatego warto zapewnić zdrowy i przyjazny klimat przynajmniej we własnym domu.

Ludzie chcą mieszkać w komfortowych warunkach. Podpatrują rozwiązania pochodzące ze znanej z ekologicznego stylu życia Skandynawii, które na polskim gruncie zyskują popularność głównie ze względu na ich trwałość, ale także i przyjazność względem środowiska, mówi Sylwester Jankowski, Prezes Zarządu Tektum Polska.

Nie można jednak zapominać, iż zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz ochrona środowiska związane są także wynikiem wymogów prawnych, narzucanych przez Unię Europejską, dodaje Jankowski.

Planując budowę domu najlepiej decydować się na niezbyt duży budynek. Dużą popularnością cieszą się projekty o powierzchni do 150 m2. System modułowy, który łączy w sobie cechy nieosiągalne dla konwencjonalnego budownictwa, sprawia, że budowa tego typu domu nie jest tak skomplikowana, jak można by sądzić. Dzięki temu inwestor w krótkim czasie uzyskuje trwały i przyjazny środowisku dom na pokolenia.

źródło i zdjęcie: Tektum

Dodano: 2012-07-26
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej