Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Biologiczne oczyszczalnie ścieków Wavin BioKem w technologii SBR

Wavin Metalplast-Buk poszerzył swoją ofertę o kompaktowe, biologiczne oczyszczalnie ścieków Wavin BioKem, pracujące w technologii SBR (Sekwencyjny Reaktor Biologiczny). Technologia SBR opiera się na procesach biologicznych, podczas których bakterie i inne mikroorganizmy rozkładają znajdujący się w ściekach bytowych materiał organiczny.

Procesy oczyszczania ścieków zachodzą wewnątrz jednego zbiornika i obejmują również usuwanie fosforanów i azotanów (substancji obecnych np. w proszkach do prania i powodujących eutrofizację wód), ma to szczególne znaczenie w przypadku odprowadzania ścieków na obszarach takich jak Natura 2000.

Wysoka efektywność oczyszczania została potwierdzona badaniami zgodności z normą zharmonizowaną PN-EN 12566-3 + A1:2009, załącznik B. Oczyszczone ścieki są całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego i mogą być rozsączane bezpośrednio w gruncie lub kierowane do naturalnych odbiorników. Oferowane przez Wavin rozwiązanie jest idealne do stosowania na obszarach, gdzie budowa tradycyjnej kanalizacji sanitarnej jest ekonomicznie nieuzasadniona.

Wavin BioKem to kompaktowe urządzenia w postaci monolitycznych zbiorników z PE lub GRP, których wymiary zostały tak dobrane, by uzyskać optymalny efekt oczyszczenia ścieków. W porównaniu z tradycyjnymi biologicznymi oczyszczalniami ścieków (z wyodrębnionym osadnikiem wstępnym i wtórnym) całość instalacji wymaga niewielkiej powierzchni. Proces oczyszczania ścieków jest w pełni zautomatyzowany i sterowany elektronicznie. Oczyszczalnie Wavin BioKem są wyposażone w niezbędne urządzenia ostrzegawcze i alarmowe, w tym niezależny panel sterujący z "szybkimi" przyciskami testowymi i awaryjnymi. Na życzenie Klienta mogą być wyposażone również w bardziej zaawansowaną automatykę sterującą.

W ofercie Wavin znajdują się urządzenia o wydajności od 6 do 90 RLM (równoważna liczba mieszkańców), umożliwiające oczyszczenie od 0,9m3 do nawet 13,5m3 ścieków na dobę. Umożliwiają one obsługę zarówno domu jednorodzinnego, kilku gospodarstw domowych, ale również budynków użyteczności publicznej jak i niewielkich osiedli (szkoły, urzędy, ciągi domów w zabudowie szeregowej). Ponadto opcjonalny moduł Nutrient, dostępny dla modeli BioKem 6 EN, 10 EN i 15 EN umożliwia oczyszczanie ścieków zarówno z budynków używanych stale, jak również w obiektach działających czasowo jak domki letniskowe lub pensjonaty.

Oferowane urządzenia są energooszczędne - model oczyszczalni BioKem 6 EN przeznaczony dla domu jednorodzinnego zużywa rocznie ok. 340kWh (mniej niż 1kWh na dobę). Dodatkowo wymaga zastosowania jedynie 55-60dm3 koagulantu oraz usunięcia ok. 2m3 osadu nadmiernego w ciągu roku (przy założeniu, że pracuje w cyklu ciągłym).

Mniejsze modele oczyszczalni, które mogą być lokalizowane bezpośrednio na działce użytkownika zostały wyposażone w  estetyczne i ergonomiczne szachty serwisowe, które łatwo można wkomponować w krajobraz działki, zapewniając sobie równocześnie wygodny dostęp do obsługi podczas eksploatacji.

Pierwsza z oczyszczalni Wavin BioKem została już dostarczona na budowę autostrady A1 w miejscowości Łanięta. Instalowany model BioKem 90 to prawdziwy kolos. Zbiornik GRP ma długość 8,5m i 2,2m średnicy. Pojemność czynna wynosi 29,1m3 i jest w stanie oczyścić do 13,5 m3 ścieków na dobę. Oczyszczalnia obsługiwać będzie zaplecze socjalne miejsca obsługi podróżnych.

źródło i zdjęcie: Wavin

Dodano: 2012-08-09
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej