Kupujemy styropian - na co zwrócić uwagę?

Na które parametry techniczne należy zwracać uwagę, wybierając styropian do ocieplenia budynku oraz jak w prosty sposób sprawdzić, czy wyrób spełnia zadeklarowane przez producenta parametry? Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu opracowało łatwy sposób weryfikacji tego popularnego produktu izolacyjnego. Wystarczy zważyć paczkę styropianu.

Parametry termoizolacyjne styropianu: lambda (?D)

Lambda (?) to współczynnik przewodzenia ciepła, najważniejszy parametr decydujący o izolacyjności termicznej styropianu (i każdego innego materiału do termoizolacji). Im mniejsza jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła wybranego materiału, tym lepszym jest on izolatorem. Czytając etykietę na styropianie, zwracajmy uwagę na tzw. lambdę deklarowaną (?D). Inne stosowane na paczkach określenia współczynnika przewodzenia ciepła mają przede wszystkim charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu, radzi prezes PSPS Kamil Kiejna.

Wartości lambdy dla dostępnych na rynku odmian styropianu zawierają się w przedziale od 0,045 do 0,028 W/mK (Wat na metr?kelwin to jednostka przewodności cieplnej). PSPS zaleca, by do ocieplania ścian stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040. Nie wystarczy jednak kierować się tylko wartością lambdy albo tylko grubością styropianu. Styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,042 będzie gorszym izolatorem niż styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda 0,032. Przy minimalnym rekomendowanym współczynniku 0,040 do skutecznej izolacji zwykłej ściany z popularnego pustaka najlepsze będą płyty grubości 15-20 cm. Zastosowanie 20 cm takiej izolacji sprawi, że budynek spełniał będzie dzisiejsze kryteria energooszczędności, wyjaśnia Piotr Chodkowski, doradca techniczny z PSPS.

Parametry wytrzymałościowe styropianu: CS i TR

W zastosowaniach przenoszących obciążenia (np. przy izolacji podłóg czy dachu) bardzo ważny jest parametr naprężeń ściskających przy 10-procentowym odkształceniu (CS 10), wpływający na twardość i odporność termoizolacji. W przypadku zastosowań styropianu na fasadach większą rolę odgrywa parametr wytrzymałości na rozciąganie (TR). Co do zasady lepsze parametry wytrzymałościowe idą w parze z lepszą (czyli niższą) wartością lambdy, podkreśla Piotr Chodkowski.

Waga styropianu

Wybierając odpowiedni styropian warto również upewnić się, że cechy wskazane na etykiecie są zgodne z rzeczywistością. Ponieważ parametry techniczne styropianu powiązane są z jego gęstością (która przekłada się na wagę płyt), Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu opracowało łatwy sposób weryfikacji tego, czy wyrób ma szanse spełniać zadeklarowane parametry.

Wystarczy zważyć paczkę styropianu. Ta prosta metoda wstępnie potwierdzi lub podda w wątpliwość zgodność parametrów z opisem, a co za tym idzie - jakość wyrobu. Jeżeli więc paczka zwykłego białego styropianu waży np. 3 kg, to jego współczynnik lambda w żadnym razie nie ma minimalnej rekomendowanej do ocieplania ścian wartości 0,040 W/mK. Nawet jeśli taką informację umieszczono na etykiecie.

Tabele PSPS do weryfikacji parametrów styropianu

Koszt styropianu to 10-15 proc. kosztów całego ocieplenia. Planowanie inwestycji ociepleniowej powinno uwzględniać bilans kosztów w perspektywie długoterminowej. Zakup pierwszego lepszego styropianu, zwykle najtańszego, o wysokiej wartości lambdy, jest oszczędnością tylko z pozoru. Na etapie prac ociepleniowych rzeczywiście wydaje się nieco mniej pieniędzy. Wyższe, i co gorsze, stałe koszty ponosi się w trakcie eksploatacji źle ocieplonego budynku, ostrzega Kamil Kiejna, prezes PSPS.

źródło: Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS)
zdjęcie: Steinbacher Izoterm

Dodano: 2012-08-13
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej