Od 2013 r. dostaniemy dopłatę do budowy domu energooszczędnego

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dopłaci 40 tys. zł od 2013 r. do budowy domu energooszczędnego. Na dofinansowanie do kredytu hipotecznego będą mogły liczyć osoby, które wybudują energooszczędny dom jednorodzinny, albo kupią dom lub mieszkanie od dewelopera w budynku, który oszczędza energię.

Wysokość dopłaty do kredytu na budowę domu energooszczędnego będzie zależeć od wskaźnika zapotrzebowania na energię do ogrzewania. W przypadku domu może wynieść 20 lub 40 tys. zł brutto, natomiast w przypadku mieszkania - 10 lub 15 tys. zł brutto. Projekt dopłat będzie obowiązywał w latach 2013 - 2018.

Czy energooszczędność się opłaca?

To pytanie już dziś zadaje sobie każdy potencjalny klient kupujący dom czy mieszkanie. Zwłaszcza, że różnica pomiędzy domem budowanym w technologii energooszczędnej, a zwykłym wynosić może ponad 40 proc. kosztów. Wszystko to zależy od materiałów i rozwiązań, jakich się użyje podczas budowy. My zadecydowaliśmy, by zainwestować w ekologiczne rozwiązania. Efekty są dla nas odczuwalne już dzisiaj. Ocieplenie domu wełną mineralną obniżyło koszty ogrzewania o kilkanaście procent, mówi Elżbieta Ferenc właścicielka domu w podwarszawskiej miejscowości.

Aby dobrze wybudować dom energooszczędny, trzeba zainwestować w odpowiednią termoizolację. Często do izolacji używana jest wełna mineralna, która posiada bardzo dobre parametry izolacyjne. Używać jej można zarówno do ocieplania ścian jak i dachu. Z punktu widzenia energooszczędności domu, niezwykle ważna jest również wielkość okien i ich usytuowanie względem stron świata. W ten sposób możemy uniknąć niepotrzebnych strat energii, a także wykorzystać energię słoneczną.

Inwestycje budowlane w Polsce

Sytuacja w branży budowlanej nie jest łatwa i jak przewidują analitycy, lepiej nie będzie. Trwający ciągle kryzys światowy mocno odbija się na wszystkich państwach Unii Europejskiej. Polska dotychczas została w małym stopniu doświadczona sytuacją na światowych rynkach, jednak powoli szykuje się na trudne chwile. Wskaźnik wykorzystania środków unijnych na finansowanie inwestycji drogowych jest czynnikiem mającym największy wpływ na rozwój polskiego rynku budowlanego. Obecnie 38 proc. z funduszy unijnych przewidzianych dla Polski wydaje się na inwestycje drogowe. Wiemy już, że nowa perspektywa budżetowa na lata 2014 - 2020 przewiduje alokację tych środków na projekty związane z gospodarką niskoemisyjna, energią odnawialną i termoizolacją budynków, mówi Anna Deneke - Marketing Communications Manager Poland & Baltics z firmy Knauf Insulation.

Wymogi jakie stawia Unia Europejska względem energetyczności budynków mogą być właśnie tym obszarem, który napędzi polski sektor budowlany. Od 2009 r. zgodnie z dyrektywą parlamentu europejskiego każdy dom i mieszkanie powinny posiadać certyfikat energetyczny. W praktyce wygląda to jednak różnie. Dodatkowo, polski ustawodawca nie śpieszy się z wprowadzeniem nowej ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Wcześniej czy później, będziemy jednak musieli dostosować się do restrykcyjnych dyrektyw wspólnotowych, które zakładają, że do 2020 r. powstawać będą budynki niemal zero energetyczne.

źródło i zdjęcie: Knauf Insulation

Dodano: 2012-08-14
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej