Pompy ciepła NUOS firmy Ariston

W związku z przewidywanym, nawet kilkukrotnym wzrostem cen energii wykorzystanie źródeł odnawialnych do wytwarzania ciepłej wody i ogrzewania domów staje się światowym trendem, który zauważalny jest również w Polsce. W naszym klimacie stworzenie efektywnego układu bazującego jedynie na zielonej energii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem zastosowania wysokonakładowych rozwiązań projektowych, które nie zawsze okazują się opłacalne. Doskonałe rezultaty przynosi natomiast wspomaganie tradycyjnego układu c.w.u. kolektorami słonecznymi oraz pompami ciepła.

Wraz ze wzrostem cen konwencjonalnej energii poszukujemy coraz tańszych i wydajniejszych metod pozyskiwania jej ze źródeł odnawialnych. Pompy ciepła NUOS i NUOS EVO firmy Ariston dzięki zaawansowanej technologii wykorzystują naturalną i darmową energię czerpaną z powietrza.

Jako pierwsze na rynku pojawiły się urządzenia solankowe, pobierające energię z gruntu. Dla niektórych osób jednak barierą są wysokie koszty początkowe, sięgające nawet do 40 tys. zł oraz skomplikowana instalacja. W przypadku pompy z kolektorami poziomymi, należy wygospodarować nawet trzykrotnie większą powierzchnię gruntu w porównaniu z powierzchnią ogrzewaną, co nie zawsze jest możliwe.

Natomiast instalacja urządzenia z kolektorami pionowymi wymaga wykonania odwiertu sięgającego nawet do 100 m głębokości, co wiąże się z dodatkowym zwiększeniem wydatku. Rozwiązaniem, które rewolucjonizuje myślenie o pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych są wysokowydajne pompy powietrze-woda z serii NUOS i NUOS EVO firmy Ariston. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom mogą być łatwo instalowane wewnątrz lub częściowo na zewnątrz budynków (w wersji split). Inwestycja w takie urządzenie pozwala na nawet 10-krotne zmniejszenie kosztów w porównaniu do pompy gruntowej zasilającej centralne ogrzewanie, co oznacza kilkakrotnie krótszy okres zwrotu.

Ciepła woda?z powietrza

Pompy ciepła bazujące na energii pozyskiwanej z powietrza są dużo prostsze w instalacji, z uwagi na łatwość dostępu do tego źródła. W odróżnieniu od pomp gruntowych nie wymagają kosztownych odwiertów ani układania kolektorów, zaś dzięki inteligentnym rozwiązaniom zapewniają oszczędności przez cały okres użytkowania.

Wiszące pompy powietrze-woda NUOS i NUOS EVO firmy Ariston wystarczy zamontować na ścianie, wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Daje to szerokie możliwości rozbudowy instalacji, niezależnie o ilości dostępnego miejsca. W odróżnieniu od pomp gruntowych czy kolektorów słonecznych produkują ciepłą wodę bez względu na temperaturę źródła, z którego pobierają energię, gdyż łączą w sobie zalety pompy ciepła powietrze-woda i energooszczędnego podgrzewacza.

Przy odpowiedniej temperaturze, nie mniejszej niż -7 °C, pompy NUOS wykorzystują naturalny cykl termodynamiczny polegający na pobieraniu darmowego ciepła z powietrza i oddawaniu go wodzie. Czynnik chłodzący odbiera ciepło z otoczenia, a następnie ulega sprężeniu, co powoduje zwiększenie ciśnienia i dalszy wzrost jego temperatury. Tak wytworzona energia jest później przekazywana wodzie. Dzięki bardzo wysokiej wydajności pracy pompy NUOS EVO podgrzewają zmagazynowaną w zbiorniku wodę aż do 62°C. Przy niższych temperaturach otoczenia urządzenie działa w trybie podgrzewacza elektrycznego, używając wbudowanej grzałki elektrycznej.

NUOS i NUOS EVO warto również montować wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń, takich jak kotłownia, suszarnia czy nawet łazienka. Przy zapewnieniu wywiewu schłodzonego powietrza na zewnątrz, urządzenie będzie pobierać ogrzane powietrze i produkować ekologicznie podgrzewaną ciepłą wodę przez cały rok.

Cykl termodynamiczny


Pierwsze źródło energii odnawialnej dla Twojego domu

Wysokoefektywne podgrzewacze z pompą ciepła NUOS i NUOS EVO to nie tylko doskonała alternatywa dla tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych, lecz przede wszystkim wydajny element nowoczesnej instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii. Za ich stosowaniem przemawiają wymierne korzyści finansowe oraz ekologiczne. Urządzenia te pozwalają zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet do 70% w porównaniu do tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych o tej samej pojemności.

Oszczędności można zwiększyć stosując funkcję ECO lub GREEN w pompach NUOS EVO. Dla porównania podgrzanie 100 litrów o 45°C za pomocą tradycyjnego podgrzewacza wymaga zużycia 5,3 kWh, podczas gdy pompa ciepła NUOS 100 pracując w trybie oszczędnym potrzebuje zaledwie 1,73 kWh. Dzięki wysokiej wydajności urządzenia inwestycja w pompę ciepła zwraca się już po 4 latach, co czyni ją jeszcze bardziej opłacalnym rozwiązaniem w porównaniu z dobrze już znanymi na naszym rynku kolektorami słonecznymi, dla których okres zwrotu inwestycji szacuje się na 5-7 lat.

Na podstawie wytycznych norm europejskich, określających średnie roczne zużycie energii na podgrzanie ciepłej wody dla 3 osobowej rodziny na poziomie 1.550 kW/rok dokonano porównania kosztów eksploatacyjnych pompy ciepła NUOS 80 firmy Ariston z tradycyjnym podgrzewaczem wody. Uwzględniono efektywność urządzenia przy temperaturze powietrza 15°C, a koszt energii elektrycznej ustalono na poziomie 0,51 zł/kWh. W tak zdefiniowanych warunkach zastosowanie pompy ciepła powietrze - woda pozwala na  zaoszczędzenie nawet do 620,00 zł rocznie.

Dobór urządzenia optymalnie dopasowanego do ilości punktów poboru wody i liczby domowników pozwoli zwiększyć wydajność całego układu oraz zmaksymalizować oszczędności. Szeroka gama wiszących pomp ciepła marki Ariston obejmuje modele NUOS o pojemnościach 80, 100 i 120 litrów i NUOS EVO w wersjach 80, 110 i 200 litrów. Ponadto urządzenia z nowej serii NUOS EVO występują w wersjach z wbudowanym wentylatorem (monoblok) oraz split, z zewnętrznym modułem wentylatora i sprężarki. Umożliwia to swobodny wybór rozwiązania stosownie do dostępnego miejsca pod montaż.

W domach jednorodzinnych doskonale sprawdzi się pompa NUOS EVO w wersji split, która poza kompaktowymi rozmiarami cechuje się bezgłośną pracą. Jest to szczególnie istotne, jeśli planujemy zamontować urządzenie w pomieszczeniu, z którego mieszkańcy korzystają na co dzień, jak kuchnia czy łazienka.

źródło i zdjęcia: Ariston

Dodano: 2012-09-03
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej