Energooszczędność zrewolucjonizuje polskie budownictwo

Energooszczędność zrewolucjonizuje polskie budownictwo

Polski sektor budowlany czekają poważne zmiany związane z wprowadzeniem w życie przepisów unijnej Dyrektywy 2010/31/EU w sprawie charakterystyki energetycznej budynków - wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE). Nowe regulacje wymuszą stosowanie przez producentów i deweloperów nowych, ekologicznych i energooszczędnych technologii oraz rozwiązań konstrukcyjnych. Ponadto nastąpi wzrost zainteresowania i sprzedaży materiałami oraz urządzeniami podnoszącymi standard energetyczny budynków.

Jak wynika z "Analizy metod optymalizacji standardu energetycznego budynków z uwzględnieniem kryteriów ekonomicznych, ekologicznych i kosztów zewnętrznych", opracowanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, wzrost wymagań w zakresie poziomu charakterystyki energetycznej budynków, zarówno nowych jak i poddawanych termomodernizacji, spowoduje rozwój oraz zwiększenie dostępności rozwiązań sprzyjających energooszczędności.

Na rynku materiałów budowlanych pojawią się znane dotychczas rozwiązania o ulepszonych właściwościach izolacyjnych, takie jak styropian czy wełna mineralna. To właśnie one, zdaniem ekspertów, umożliwią efektywną ochronę termiczną budynku przy zastosowaniu mniejszych grubości warstw izolacyjnych. Nowe rodzaje styropianu i wełny mineralnej będą mogły być stosowane w większości tradycyjnych konstrukcji bez szkody dla formy architektonicznej budynku, zaś ich wykorzystanie w izolacji pozwoli inwestorom na obniżenie kosztów.

Ponadto, zdaniem autorów opracowania, nastąpi rozwój technologii wykorzystywanych w izolacji skomplikowanych elementów konstrukcyjnych lub trudno dostępnych miejsc budynku. Do takich technologii należy zaliczyć na przykład izolację próżniową, pozwalającą zredukować grubość warstwy izolacji do kilku centymetrów, czy też aerożele, wykorzystywane m.in. w izolacji satelitów, samolotów, pocisków rakietowych czy okrętów podwodnych.

Osiąganiu coraz lepszych parametrów energetycznych budynków sprzyjać też może stosowanie na szeroką skalę nowoczesnego szkła np. w postaci szyb dwukomorowych, które łączą izolacyjność termiczną z wysoką przepuszczalnością energii do wnętrza pomieszczeń. Dzięki temu w sezonie grzewczym okna pozyskują więcej energii niż potrzeba na pokrycie jej strat.

Analiza KAPE przewiduje również zmiany w procesie konstrukcyjnym budynków. Eksperci spodziewają się rozwoju technologii budowy domów mieszkalnych jednorodzinnych opartych na lekkim szkielecie drewnianym lub stalowym. W ich ocenie koszty, tempo budowy, możliwości prefabrykacji takich konstrukcji uczynią tego typu budownictwo atrakcyjnym, zaś odpowiednią jakość tego typu konstrukcji zapewni produkcja na szeroką skalę.

Podstawą samego projektowania budynków będzie optymalizacja rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych uwzględniająca analizę kosztów cyklu życia budynków. Architekci będą musieli jednocześnie spełnić wymagania klienta, często przyzwyczajonego do tradycyjnej architektury, oraz szukać rozwiązania optymalnego pomiędzy kształtem i konstrukcją budynku a możliwościami zastosowania technologii, które zapewnią tanią eksploatację i niskie zużycie energii.

Zwiększać będzie się również zapotrzebowanie na urządzenia korzystające z energii słonecznej lub technologii kogeneracji do produkcji energii na potrzeby własne budynku oraz na układy sterowania systemami grzewczo-wentylacyjnymi. Wzrost ilości budynków o dodatnim bilansie energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, których mieszkańcy stają się prosumentami sprzedającymi nadwyżki wyprodukowanej energii, wymusi również rozwój inteligentnych sieci energetycznych oraz wyznaczy nową rolę dla przedsiębiorstw energetycznych.

Jak wynika z naszego opracowania, w Polsce już obecnie, przy zmianie podejścia i oparciu procesu projektowania budynków na analizie całkowitych kosztów w cyklu użytkowania i eksploatacji, można stosować wymagania na co najmniej takim samym poziomie jak w Austrii, Niemczech, czy Danii. Jesteśmy przekonani, że rozwój budownictwa energooszczędnego będzie korzystny dla wszystkich, przynosząc oszczędności użytkownikom budynków, napędzając polską gospodarkę oraz przyczyniając się do poprawy stanu środowiska naturalnego, mówi dr inż. Arkadiusz Węglarz, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju KAPE.

Zapowiadane zmiany zrewolucjonizują rodzime budownictwo, stanowiąc ogromną szansę dla przedsiębiorstw zajmujących się produkcją, dostarczaniem, instalacją i obsługą nowoczesnych materiałów budowlanych i urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynków. W perspektywie długoterminowej można się spodziewać spadku kosztów nowoczesnych rozwiązań technologicznych w relacji do cen energii, co jeszcze bardziej będzie uzasadniało budowanie obiektów jak najbardziej energooszczędnych, podsumowuje Henryk Kwapisz, menadżer ds. kontaktów z administracją państwową i organizacjami branżowymi w Saint-Gobain.

źródło: Saint-Gobain
zdjęcie: Monier