Banki zainteresowane programem dopłat do kredytów na budowę energooszczędnych domów i mieszkań

Program dopłat ze środków publicznych do budowy energooszczędnych domów jest przygotowywany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z programu będą mogły skorzystać osoby fizyczne budujące domy jednorodzinne oraz osoby fizyczne kupujące od deweloperów domy jednorodzinne i mieszkania w domach wielorodzinnych. Banki także przygotowują się do wdrożenia tego programu.

Banki czekają na uruchomienie od przyszłego roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu dopłat do kredytów na budowę energooszczędnych domów i mieszkań. Sektor bankowy upatruje w tym projekcie szansy dla siebie na pozyskanie większej liczby klientów. Obecnie trwa ustalanie wymogów technicznych i proceduralnych programu dopłat.

Jak podkreślają pomysłodawcy, dzięki dopłatom w latach 2013-2018 powstanie około 16 tys. domów i mieszkań przy zachowaniu wysokich standardów energooszczędności, ale też pozwolą one zredukować emisję o około 50 tys. ton CO2 rocznie oraz rozwinąć rynek technologii energooszczędnych w Polsce.

Pośrednikami w realizowaniu programu będą banki. Wsparcie będzie polegało na częściowej spłacie kapitału kredytu bankowego na budowę domu, zakup domu lub mieszkania. Aby uzyskać dopłatę trzeba będzie przedstawić w banku projekt budowlany, spełniający wymogi programu oraz pozytywny wynik badań po wykonaniu budynku. Wysokość dopłaty będzie uzależniona od osiągniętego wskaźnika rocznego zapotrzebowania na energię do ogrzewania i wentylacji.

Banki są zainteresowane udziałem w programie dopłat do kredytów na budowę energooszczędnych domów i mieszkań. To bardzo interesujący projekt dla banków, mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach bardzo wiele banków uczestniczyło w programach, tak zwanych termomodernizacji we współpracy BGK i banków komercyjnych.

Obecnie trwa ustalanie wymagań technicznych, jakie będą musiały spełniać budynki, aby osiągnąć jak najniższe zużycie energii, ale także procedur sprawdzania projektu budowlanego i badania po wykonaniu budynku. Po zakończeniu tego procesu planowane są konsultacje społeczne w tych kwestiach.

Banki także przygotowują się do wdrożenia tego programu. Banki monitorują wszystkie propozycje, jakie przedstawia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska lub też inne instytucje. Trzeba bowiem pamiętać, że nad tymi programami długofalowymi trwają prace w różnych miejscach. Ale spodziewamy się, że w ciągu kilku najbliższych kwartałów pierwsze projekty będą mogły być realizowane, mówi Pietraszkiewicz..

Sektor bankowy upatruje w programie dopłat do energooszczędnych domów i mieszkań szansę na pozyskanie większej liczby klientów, co jest szczególne ważne w dobie kryzysu. Wszystkie projekty realizowane przez wielu klientów i przy wsparciu państwa cieszą się popularnością. Na pewno dla banków jest to bardzo atrakcyjny produkt, bo przede wszystkim stabilny i oferowany znaczącej liczbie klientów, podsumowuje Pietraszkiewicz.

Na dopłaty NFOŚiGW przeznaczy około 300 mln zł. Indywidualne dofinansowanie do kredytu wyniesie do 40 tys. zł. Związek Banków Polskich szacował, że dotacja pobudzi popyt nawet dziesięciokrotnie wyższy niż całą jej wartość, czyli banki udzielą około 3 mld zł kredytów w ciągu 5 lat trwania programu.

Program dopłat do budowy energooszczędnych domów i mieszkań to nie jedyny projekt realizowany przez NFOŚiGW, którego celem jest ochrona środowiska.

Latem 2010 r. uruchomiono program dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Jest on skierowany do osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych zaciągających kredyt na zakup i montaż kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania.

W 2011 r. natomiast ogłoszono program dopłat do przydomowych oczyszczalni ścieków lub podłączeń do zbiorczej sieci kanalizacyjnej, który ma pomóc samorządom w spełnieniu wymogów Unii Europejskiej. Docelowo, do 2015 roku wszystkie aglomeracje mają zostać w wymaganym stopniu skanalizowane.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: Duravit

Dodano: 2012-09-17
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej