Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Energa zainwestuje w inteligentne liczniki

Dzięki zniesieniu barier w przyłączaniu małych wiatraków czy paneli fotowoltaicznych do sieci dystrybucyjnej, a także finansowemu wsparciu, niemal każdy właściciel domu będzie mógł mieć własne źródło energii i na nim zarobić. To sprawia, że dostawcy prądu już dziś muszą przygotowywać się do zarządzania siecią, by nie doszło np. do przerw w dostawach prądu. Stąd konieczność wprowadzania tzw. inteligentnych liczników.

Energa musi zainwestować w 2,5 mln inteligentnych liczników. Na razie rozpoczęła wymianę u 100 tys. odbiorców.

Wszystko zależy od poziomu wsparcia, które będzie zapisane w ostatecznej wersji ustawy, a z drugiej strony od tego, jak szybko spadać będzie cena technologii - fotowoltaiki czy małych wiatraków, która będzie służyła nam do produkcji energii z tego typu źródeł, mówi Rafał Czyżewski, prezes Energa Operator. To stwarza zupełnie nowe wyzwania dla takiej firmy jak nasza, która musi się już zacząć przygotowywać do zarządzania tymi źródłami.

Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii zapowiada zniesienie wszelkich barier administracyjnych związanych z przyłączaniem tzw. mikroźródeł do sieci dystrybucyjnej oraz stworzenie mechanizmów wsparcia dla realizacji tego typu inwestycji.

Zdaniem Rafała Czyżewskiego może to spowodować lawinowy wzrost zainteresowania przyłączeniami. Stąd konieczność rozwoju inteligentnych sieci mających pomóc w zintegrowaniu tego typu źródeł z systemem Energi Operator.

Skala problemu jest naprawdę duża i trudności z tym mają również firmy, które już dawno temu rozpoczęły tę drogę, tłumaczy Czyżewski. Pierwszym krokiem w kierunku budowy sieci inteligentnej jest inteligentne opomiarowanie. Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy na dużą skalę wymianę liczników na inteligentne. Realizujemy pierwszy etap, który obejmuje 100 tysięcy odbiorców. Łącznie w naszej sieci funkcjonuje 2,5 mln klientów, więc to jest dopiero początek drogi.

Ma to zapobiec ewentualnym zakłóceniom pracy sieci dystrybucyjnej i pogorszeniu parametrów związanych z napięciem dla innych odbiorców przyłączonych do niej. Jak podkreśla prezes Energi Operator, liczniki inteligentne są fundamentem dla rozwoju sieci inteligentnych.

Trudno nam wyobrazić sobie możliwość funkcjonowania tego rozproszonego wytwarzania energii w oparciu o mikroźródła, jeżeli nie będziemy mogli pozyskiwać informacji i komunikować się z tym źródłem poprzez licznik inteligentny, który ma być montowany u odbiorców, podsumowuje Rafał Czyżewski.

źródło: Informacja prasowa
zdjęcie: AutomatykaB2B

Dodano: 2012-10-30
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej