Jak pozyskać dotację na solary?

Wnioskodawcy wciąż mogą ubiegać się o 45-procentową dopłatę, która obejmuje zakup oraz instalację solarów. Dotychczas z programu skorzystało prawie dwadzieścia dziewięć tysięcy wnioskodawców, a średnia kwota dofinansowania wyniosła 6 570 złotych.

Zainteresowanie dotacjami na systemy solarne przerosło oczekiwania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwotnie budżet projektu przewidziano na 300 milionów złotych, ale w związku z bardzo dużą ilością wniosków zarząd funduszu podjął decyzję o zwiększeniu środków o kolejne 150 milionów złotych.

Program dopłaty do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych rozpoczął się w połowie 2010 r. Do wykorzystania w latach 2010-2015 przeznaczono pierwotnie kwotę 300 milionów złotych. Od początku program cieszy się ogromnym  zainteresowaniem - aż 28,8 tys. beneficjentów otrzymało dopłaty o łącznej wysokości ponad 190 milionów złotych.

Z miesiąca na miesiąc liczba składanych wniosków o wypłatę dotacji rośnie. Przy tak dużym zainteresowaniu, zaplanowany budżet zostałby wyczerpany na początku 2013 r. W związku z tym zarząd funduszu podjął decyzję o zwiększeniu środków przeznaczonych na program o 150 mln zł, tj. do 450 mln zł. Wnioski o dotację można składać do końca 2014 r.

źródło: http://www.nfosigw.gov.pl/

Skuteczny system solarny

Kolektory słoneczne to urządzenia pozwalające przetwarzać promieniowanie słoneczne w energię cieplną i następnie przeznaczyć ją do ogrzewania wody użytkowej oraz pomieszczeń. Już 1,5 m2 powierzchni kolektorów słonecznych Braas dla 1 osoby pozwala zredukować koszty podgrzewania ciepłej wody w skali roku o ponad 60%. W miesiącach letnich system wysokowydajnych solarów może podgrzać nawet 100% ciepłej wody zużywanej w gospodarstwie domowym. W kontekście wciąż drożejących cen energii, jest to bardzo korzystne rozwiązanie, mówi Łukasz Grzywacz, Product Manager systemów solarnych w firmie Monier Braas.

Jak pozyskać dotację na solary?

45-procentowa dopłata obejmuje zakup oraz instalację systemu solarnego. Na początku wnioskodawca składa w odpowiednim banku wniosek o dotację wraz z wnioskiem o kredyt. Następnie, po zawarciu umowy kredytowej oraz pisemnej umowy z wykonawcą, może już przedkładać w banku faktury.

Po ukończeniu realizacji kredytobiorca i wykonawca muszą sporządzić protokół końcowego odbioru i przekazania do eksploatacji oraz złożyć w banku odpowiednie dokumenty. Najpóźniej do dwóch miesięcy od daty otrzymania wszystkich niezbędnych dokumentów, fundusz wpłaca na rachunek banku dotację, wynoszącą do 45% całej inwestycji. Dotychczas było to średnio 6 570 złotych. Należy jednak pamiętać, że od pozyskanej kwoty trzeba jeszcze odprowadzić podatek.

Program dopłaty do kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych skierowany jest do gospodarstw domowych i wspólnot mieszkaniowych, z wyjątkiem właścicieli budynków podłączonych do miejskiej sieci cieplnej z gorącą wodą. Dokumenty można składać do końca 2014 r.

Szczegóły składania wniosków dostępne są na stronie NFOSiGW oraz BRAAS SOLAR.

Kiedy nasza inwestycja ma szansę się zwrócić? Sprawna instalacja zapewnia 60% zapotrzebowania na energię i o tyle samo zmniejsza nasze rachunki. Im droższe paliwo (gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, energia elektryczna) i większe zapotrzebowanie na wodę tym inwestycja zwraca się szybciej. Średnio następuje to po czterech, pięciu latach, w przypadku gdy woda podgrzewana jest przez energię elektryczną.

Warto pamiętać, że solary to jedynie część kompletnego systemu dachowego. Dopiero synergia wszystkich jego elementów zapewnia efektywność energetyczną na najwyższym poziomie.

źródło i zdjęcie: Monier Braas

Dodano: 2012-11-19
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej