Drewno czy kompozyt?

Drewno czy kompozyt?

Walory estetyczne drewna stały się inspiracją do poszukiwań podobnych zamienników. Głównym celem było zachowanie jego naturalnych właściwości i walorów wizualnych przy jednoczesnym zwiększeniu funkcjonalności, trwałości i odporności na działanie czynników zewnętrznych. Od tego punktu rozpoczyna się historia kompozytu.

Kompozyt jest odpowiedzią na chęć pokonania ograniczeń związanych z wykorzystaniem drewna. Z założenia łączy on najlepsze cechy materiałów naturalnych i tworzyw sztucznych. Jako mieszankę drewna i PVC, cechuje go ładny wygląd i pożądana trwałość. Z zalet tego materiału korzysta coraz więcej osób.  Niewielkie wymagania pociągają za sobą wygodę i oszczędność czasu, co jest zaletą nie do przecenienia.

Wysoką jakość kompozytu drewnianego docenimy szczególnie w zimie, gdyż materiał ten nie gnije, nie pęka, nie puchnie, nie rozwarstwia się. Niemal nie wymaga konserwacji, łatwo się czyści. Dodatkowym atutem jest bardzo prosty, intuicyjny i szybki montaż, niewymagający użycia dodatkowych narzędzi, komentuje Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan.

Poza tym materiał ten nie ogranicza, gdyż możemy z niego wykonać niemal wszystko. Płotem kompozytowym ogrodzimy dom, podestami z kompozytu drewnianego wyłożymy taras, posadzkę balkonową, obrzeża basenu. Zbudujemy z nich również funkcjonalny podest w ogrodzie. Nie musimy przy tym skazywać się na monotonię stylistyczną.

Kompozyt jest więc doskonałą alternatywą dla osób ceniących zalety drewna, lecz szukających nowoczesnych i jednocześnie ekologicznych rozwiązań. Jedyne, czego nie posiadają jeszcze funkcjonalne zamienniki dla drewna, to jego zapach. Ale obserwując postępującą optymalizację wszystkich dziedzin życia, możemy przypuszczać, że to jedynie kwestia czasu.

źródło i zdjęcie: Plastivan