Przygotowanie domu do zimy

Temperatura zimą często spada poniżej zera, a opady śniegu, mimo informacji o ociepleniu się klimatu, to norma. Dlatego komfort ciepłego, bezpiecznego domu w mroźne dni jest bezcenny, bo od niego zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Termomodernizacja, czyli docieplenie to wciąż najlepsza gwarancja optymalnej temperatury wnętrz pomieszczeń mieszkalnych oraz oszczędności pieniędzy na ogrzewaniu. Średnie opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowią ponad 50% wszystkich kosztów eksploatacji budynku.

Ocieplając dom 12 - centymetrową warstwą np. popularnego styropianu w kropki Termo Organiki można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Jeśli do tej pory nie mamy ocieplonych ścian domu, a chcemy mieć w pomieszczeniach przyzwoitą temperaturę, musimy pogodzić się z wysokimi rachunkami za ogrzewanie.

W każdym przypadku przed przenikaniem chłodu ochroni nas dokładne uszczelnienie okien i drzwi. W słoneczne dni odsłaniajmy okna na promienie słoneczne, tak by do środka dostało się jak najwięcej ciepła. Analogicznie na wieczór starajmy się je zasłaniać nawet specjalnymi roletami zewnętrznymi, tworząc dodatkową barierę zapobiegającą wychłodzeniu pomieszczeń.

Stan techniczny domu to podstawa

Podczas mrozów na pewno będziemy dogrzewać pomieszczenia na różne sposoby, używając m.in. grzejników olejowych i elektrycznych, piecyków gazowych, kominków na drewno i węgiel, itp. Ich stan techniczny przed sezonem koniecznie powinien być sprawdzony przez fachowców. Pamiętajmy, by chroniąc się przed zimnym powietrzem, nie zatykać przewodów wentylacyjnych.

To może być niebezpieczne. Każde paliwo potrzebuje do spalania dużych ilości tlenu, dlatego otwory wentylacyjne powinny być drożne i odsłonięte. Przed pierwszymi przymrozkami koniecznie zamknijmy wszelkie zewnętrzne dopływy wody m.in. odłączmy węże ogrodowe.

Upewnijmy się, że wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, komina i innych elementów dachowych są sprawne i należycie zamontowane. Nieszczelne powodują niebezpieczeństwo, jak i utratę ciepła. Usuńmy zanieczyszczenia z rynien oraz udrożnijmy wpusty dachowe. Naprawmy chodniki wokół domu, aby uniknąć przeciekania wody do piwnic. Pozbądźmy się uszkodzenia elewacji i innych elementów zewnętrznych, które mogą stać się przyczyną "zadomowienia się" insektów.

źródło i zdjęcie: Termo Organika

Dodano: 2012-11-22
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej