Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Zatrzymaj energię w swoim domu

Dostępne na rynku rozwiązania technologiczne z zakresu stolarki budowlanej sprawiają, że produkowane dziś okna i drzwi charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjności cieplnej. Sposób konstrukcji i materiały zastosowane w stolarce tego typu stanowią jednak tylko pierwszy "filar" jej energooszczędności. Drugą, szczególnie ważną kwestią jest sposób i jakość montażu.

Dążenie do obniżenia kosztów użytkowania budynków sprawia, że poprawa ich energooszczędności staje się szczególnie ważna. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów osiągnięcia tego celu jest wykorzystanie, podnoszących izolacyjność cieplną budynków, nowoczesnych rozwiązań z zakresu stolarki budowlanej.

Technologia w służbie oszczędności

Prawdziwy sprawdzian dla stolarki okiennej przychodzi wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego, mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi, niezależnej organizacji, zrzeszającej producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej. To wówczas, przy niesprzyjających warunkach pogodowych, najczęściej dają o sobie znać błędy popełnione na etapie montażu. Szczególnie częste jest niewłaściwe uszczelnienie połączenia okno-ściana, co powoduje osłabienie warstwy izolacyjnej i w efekcie prowadzi do powstawania mostków termicznych, dodaje Wróblewski.

Skuteczną metodą uszczelniania stolarki jest zastosowanie montażu warstwowego, który składa się z trzech stref: zewnętrznej - paroprzepuszczalnej, środkowej - termoizolacyjnej i wewnętrznej - paroszczelnej. Zewnętrzna i wewnętrzna warstwa izolacji wykonana jest z taśm paroizolacyjnych. Warstwę środkową tworzy pianka poliuretanowa lub wełna mineralna, co zapewnia trwałą izolację termiczną oraz akustyczną przestrzeni między oknem a ścianą. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na wykonanie tego typu "ciepłego" montażu w łatwy i szybki sposób.

Z myślą o wykonawcach stosujących montaż trójwarstwowy stworzyliśmy kompleksowy system opracowany na potrzeby budownictwa energooszczędnego, tłumaczy Michał Sawicki, Kierownik działu technicznego firmy Soudal, producenta pianek montażowych. W skład systemu wchodzą piany poliuretanowe, taśmy paroizolacyjne, taśmy rozprężne oraz masy uszczelniające. Pozwala to na wykonanie w pełni profesjonalnego i szczelnego montażu stolarki okiennej. Wykorzystane materiały zapewniają wysoki poziom izolacji cieplnej i właściwą pracę okna w ościeży, dodaje Sawicki.

Wyroby szklarskie

Energooszczędne rozwiązania nowej generacji stosowane są również w zakresie wyrobów szklarskich przeznaczonych dla stolarki okiennej. Szkło z niskoemisyjnymi powłokami umożliwia tworzenie okien o dużych rozmiarach, pozwalających na dostęp znacznej ilości światła dziennego, przy czym zachowane są wysokie parametry izolacyjności cieplnej. Takie innowacyjne rozwiązania znaleźć można np. w ofercie firmy Saint-Gobain Glass, producenta szerokiego asortymentu wyrobów szklarskich.

Nowoczesna generacja powłok niskoemisyjnych, przeznaczonych do dwukomorowych szyb zespolonych umożliwia uzyskanie parametru przenikania ciepła szyby na poziomie Ug= 0,7 W/m2K oraz parametru przepuszczalności energii całkowitej g= 62%. Takie szyby charakteryzują się wysoką przeziernością i pozwalają na zwiększenie powierzchni oszklenia z jednoczesną maksymalizacją oszczędności energii, mówi Anna Tołwińska, Marketing Manager w Saint-Gobain.

Skuteczna izolacja garażu

Inwestorzy często decydują się na garaż znajdujący się w bryle budynku. Jest to rozwiązanie praktyczne, jednak wymaga zastosowania skutecznej izolacji termicznej. Ciepło z przylegających do garażu pomieszczeń łatwo bowiem "ucieka" na zewnątrz. Dlatego też segmenty bramy garażowej, o grubości nie mniejszej niż 42 mm, powinny być szczelnie wypełnione materiałem o odpowiednich właściwościach termoizolacyjnych, np. pianką poliuretanową. Również istotne jest, by uszczelki umieszczone na krawędziach bramy były elastyczne i odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Takie wymagania spełnia brama segmentowa Hörmann. Dla zamontowanej bramy o powierzchni 10 m2 wartość współczynnika izolacyjności cieplnej U osiąga poziom 1,3 W/m2K, mówi Krzysztof Horała, prezes Hörmann Polska. Dodatkową poprawę - nawet o 15% - można uzyskać wykorzystując system, który ogranicza powstawanie mostków termicznych, głównego winowajcę zwiększonych strat ciepła. System ten stanowi przegrodę termiczną między ościeżnicą a ścianą budynku. Podwójne uszczelki wargowe z komorą powietrzną, stykające się z płytą bramy na trzech krawędziach - po bokach i w jej górnej części - zwiększają izolacyjność połączenia płyty bramy z ościeżnicą i nadprożem, dodaje Horała.

Dodatkowa osłona okien

Rozwiązaniem poprawiającym izolacyjność cieplną budynku są także rolety okienne. Takie zabezpieczenie chroni okna przed działaniem czynników atmosferycznych oraz stanowi dodatkową zaporę antywłamaniową. Rolety, wykonane z wysokogatunkowej blachy aluminiowej wykorzystują zalety aluminium - lekkość (aluminium jest trzykrotnie lżejsze od stali), trwałość oraz wysoką odporność na korozję. Tego typu rolety okienne można znaleźć w ofercie firmy Aluprof, specjalizującej się w produktach z aluminium.

Nasze rozwiązania w postaci rolet zewnętrznych pozwalają na redukcję wydatków na energię przez cały rok nawet o 30%. W naszej ofercie dostępne są także skrzynki plastikowe w systemie rolet nadstawnych, które gwarantują przenikalność cieplną już na poziomie Usb= 0,73 W/m2K. Dla dodatkowego ocieplenia parametr ten wynosi nawet 0,58 W/m2K. Wysoką termoizolacyjność rolet okiennych zapewnia również wypełnienie z pianki poliuretanowej, umiejscowionej w profilu rolety, mówi Zdzisław Morzyński, Dyrektor Sprzedaży Systemów Roletowych Aluprof. Zastosowanie rolet powoduje, że pomiędzy nimi a oknem wytwarza się przestrzeń powietrzna, która polepsza izolację. Rolety zapewniają również dźwiękoszczelność, a latem chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, dodaje Morzyński.

Błędy popełnione na etapie montażu trudno później naprawić. Wymaga to znacznych nakładów czasu i kosztów. Żeby uniknąć takich problemów, najlepiej wykorzystywać wysokiej jakości rozwiązania oraz stosować się do zaleceń producentów odnośnie montażu stolarki budowlanej. Zapewni to uzyskanie wysokich parametrów izolacyjności cieplnej konstrukcji i jej energooszczędność.

źródło: Aluprof, Hörmann Polska, , Soudal, Związek Polskie Okna i Drzwi
zdjęce: Saint-Gobain

Dodano: 2012-11-29
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej