Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Rola szkła w certyfikacji LEED

Pilkington Polska - producent szkła i wyrobów szklanych dla budownictwa, rozpoczyna kampanię informacyjną, prezentującą jak odpowiednio dobrane szkło może przyczynić się do uzyskania wyższej oceny w procesie certyfikacji LEED.

Zrównoważone, ekologiczne, zielone - to popularne terminy określające budynki przyjazne środowisku naturalnemu. Jednak to międzynarodowe certyfikaty, przyznawane obiektom budowlanym przez niezależne organizacje, stanowią formalne potwierdzenie spełnienia przez obiekt restrykcyjnych wymagań w zakresie środowiskowym i społecznym.

Najpopularniejszy obecnie, amerykański system certyfikacji wielokryterialnej LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) wyróżnia "zielone" budynki zaprojektowane z myślą o potrzebach obecnych i przyszłych pokoleń. Stosowany w 135 krajach świata system określa standardy projektowania uwzględniające aspekty ekologiczne, społeczne i ekonomiczne, a także wskazuje obszary możliwej optymalizacji rozwiązań architektonicznych.

Projektowanie budynków zrównoważonych wymaga dużej wiedzy w zakresie rozwiązań i materiałów, które potrzebne są, by powstał obiekt funkcjonalny, komfortowy, przyjazny dla środowiska i zdrowia ludzkiego, a przy tym uzasadniony pod względem ekonomicznym, mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, właściciela marki Pilkington. W naszej kampanii będziemy pokazywać, w jaki sposób zastosowanie szkła w projekcie budowlanym może zwiększyć wartość inwestycji oraz pomóc w uzyskaniu dodatkowych punktów w procesie certyfikacji LEED.

Certyfikacja LEED zakłada punktowy system oceny konkretnego projektu. Noty przyznawane są w pięciu głównych kategoriach: jakość środowiska wewnętrznego, energia i atmosfera, materiały i zasoby, efektywne wykorzystanie zasobów wodnych i zrównoważona lokalizacja oraz dwóch dodatkowych: innowacyjność projektu i priorytety regionalne. W każdej z tych kategorii wyróżniono podkategorie, szczegółowo opisujące standardy, jakim powinien odpowiadać certyfikowany budynek oraz wymagania krytyczne, od których zależy czy dany budynek może zostać zakwalifikowany do procedury certyfikacyjnej.

Ocenie podlega osiem typów budynków: obiekty nowe i remontowane, budynki istniejące, wnętrza komercyjne, budynki deweloperskie, budynki mieszkalne, szkolne, handlowe oraz obiekty służby zdrowia. Łącznie do zdobycia jest 110 punktów (wyjątkiem są obiekty mieszkalne, gdzie maksymalny pułap to 136 punktów). W zależności od uzyskanej noty obiektom przyznawany jest certyfikat "zwykły" (od 40 do 49 punktów), "srebrny" (do 59 punktów), "złoty" (do 79 punktów) lub "platynowy" (80 i więcej punktów).

Chociaż w systemie certyfikacji LEED nie ocenia się poszczególnych materiałów budowlanych, takich jak szkło, to jednak w całościowym procesie zwraca się uwagę na fakt, że ich wybór odgrywa znaczącą rolę w spełnieniu wymogów niezbędnych do uzyskania punktów. Odpowiednio dobrane szkło, wykorzystane w fasadach i przeszklonych dachach może przyczynić się do uzyskania przez budynek wyższych poziomów efektywności energetycznej, zmniejszając negatywny wpływ obiektu na środowisko. Na przykład kombinacja niskiej emisyjności i właściwości przeciwsłonecznych w szybach zespolonych zapobiega ucieczce ciepła z pomieszczeń zimą oraz przegrzewaniu się pomieszczeń latem, pomaga zredukować obciążenia klimatyzacyjne, oszczędzić energię i zmniejszyć emisję CO2, co ma istotny wpływ na uzyskanie punktów w kategorii "Energia i atmosfera".

Projektowanie obiektów z dużą ilością przeszkleń zwiększa też poziom doświetlenia pomieszczeń światłem dziennym i zapewnia użytkownikom budynku niezakłócony widok na zewnątrz. Tym samym pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w budynku, zwiększając szanse na dodatkowe punkty w kategorii "Jakość środowiska wewnętrznego".

Dodatkowym źródłem informacji na temat zrównoważonego rozwoju jest broszura "Uzyskiwanie punktów w systemie certyfikacji LEED dzięki zaawansowanym produktom szklanym NSG Group", dostępna na stronie internetowej: http://www.pilkington.com/Europe/Poland/Polish/About+Pilkington/sustainability/default.htm.

źródło i zdjęcie: Pilkington Polska

Dodano: 2013-02-19
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej