Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ruszył konkurs na energooszczędny dom przyszłości

Z początkiem marca 2013 r. pojawiła się nowa szansa dla młodych studentów architektury i budownictwa, którzy chcą wykazać się wiedzą i umiejętnościami. Ruszył ogólnopolski konkurs Multi EKO Dom, organizowany w ramach kampanii społecznej Szóste paliwo, prowadzonej przez ROCKWOOL Polska. Zadanie postawione przed uczestnikami to stworzenie projektu domu jednorodzinnego, w którym komfort, bezpieczeństwo i estetyka będą połączone z efektywnością energetyczną i ekonomiczną.

Założenia konkursu na energooszczędny dom przyszłości są odpowiedzią na prawie zero-energetyczne (NZEB), zrównoważone budownictwo przyszłości, stawiające na maksymalną uzasadnioną ekonomicznie oszczędność energii - a co za tym idzie kosztów utrzymania i negatywnego wpływu budynków na środowisko. Popularyzacja nowoczesnego budownictwa to jedna z idei kampanii Szóste paliwo, organizowanej przez ROCKWOOL Polska - producenta izolacji ze skalnej wełny mineralnej.

Jedną z myśli przewodnich konkursu, jak i kampanii jest zaznajomienie z koncepcją Trias Energetica, która mówi o tym, że projektując budynek należy najpierw ograniczyć do minimum straty ciepła, następnie wykorzystać ekonomicznie uzasadnione odnawialne źródła energii a na końcu poprawić efektywność wykorzystania nieodnawialnych źródeł energii. Studenci mają zwrócić uwagę na energię użytkową i jej znaczenie w bilansie energetycznym budynku: projekt musi spełniać przynajmniej wymogi projektu Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie na rok 2014.

Jak twierdzi prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin z Politechniki Łódzkiej, przewodniczący Jury: Takie konkursy to kuźnia kreatywności. Pozwalają podejść do projektowania w sposób bardziej praktyczny i twórczy, niż ma to miejsce w salach uczelni oraz zaznajomić się z trendami panującymi obecnie na rynku. Konkurs Multi EKO Dom porusza istotną tematykę standardów efektywności energetycznej w połączeniu z ekonomią: już niedługo będzie się projektować i budować wyłącznie w ten sposób, dlatego warto sprawdzić się już teraz i wziąć udział w rywalizacji. Nagrodą za najlepszą pracę jest 10 tysięcy złotych.

Skład Jury konkursu Multi EKO Dom:

  • prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin - Politechniki Łódzkiej
  • hab. inż. Tomasz Kisielewicz - Politechnika Krakowska
  • Dr hab. inż. Abdrahman Alsabry, prof. UZ - Uniwersytet Zielonogórski
  • Artur Wójciak - architekt, Pracownia projektów Archipelag
  • Piotr Pawlak - ROCKWOOL Polska

Prace można nadsyłać do 30 czerwca 2013 r.

Szczegółowe informacje odnośnie zasad i regulamin konkursu znajdują się na stronie Szóste paliwo.

***

Kampania społeczna Szóste paliwo ma na celu edukację i promocję efektywności energetycznej budynków. Organizatorem kampanii jest ROCKWOOL Polska. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi inwestorom indywidualnym na aspekty związane z oszczędnością energii w budynkach. Dotyczy to przede wszystkim kwestii ogrzewania, które jest odpowiedzialne za blisko 80% konsumpcji energii w budynkach jednorodzinnych.

Do wsparcia kampanii Szóste paliwo ROCKWOOL zaprosił ekspertów Politechniki Łódzkiej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Zielonogórskiego, jak również ekspertów z BuildDesk oraz ROCKWOOL Energy Design Center.

Drugi etap kampanii będzie składał się z kilku elementów: swoje działania skoncentruje między innymi na młodych projektantach, przyszłych budowlańcach i inżynierach, czyli dzisiejszych studentach i uczniach. W ramach Young Experts Program realizowane będą wykłady i ćwiczenia przybliżające praktyczne aspekty budownictwa efektywnego energetycznie, auditingu i optymalizacji energetycznej, itp.

Kampania dostarczy także wiedzy i rozwiązań projektantom, architektom, wykonawcom oraz inwestorom w kontekście Standardu ROCKWOOL - optymalnie dobranych rozwiązań, które pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. W tym celu również wdrożone zostaną nowoczesne narzędzia, takie jak m.in. OptiHouse, pozwalające na optymalizację energetyczną i ekonomiczną budynku.

źródło: ROCKWOOL Polska

Dodano: 2013-03-14
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej