Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jaka podłoga sprawdzi się w kuchni? Drewniana czy winylowa?

Polacy deklarują, że w kuchni spędzają od dwóch do trzech godzin dziennie. Biorąc pod uwagę wszystkie czynności, jakie zazwyczaj w niej wykonujemy należy liczyć się z dużym obciążeniem podłogi. Stłuczone szklanki i talerze, rozlana kawa, awaria kranu - to tylko niektóre typowe, kuchenne sytuacje podbramkowe. Czy drewno w kuchni zda egzamin?

Podczas urządzania kuchni należy pamiętać, że podłogę czeka bardzo intensywna eksploatacja. Zachlapania, zabrudzenia i duże zmiany wilgotności to nieodłączne elementy codziennego korzystania z tego pomieszczenia. Dlatego tak ważna jest solidna podstawa. Sprawdzamy, jaki materiał sprawdzi się najlepiej na linii kuchennego frontu.

Drewno do zadań specjalnych

Drewniana podłoga w kuchni nie jest aż tak rzadko spotykanym rozwiązaniem. Kuchnia jest wymagającym pomieszczeniem i drewno nie ma w niej lekko. Para powstająca podczas gotowania, rozlane płyny i zalania narażają materiał na kontakt z wilgocią, dlatego tak istotny jest właściwy dobór materiału i jego właściwa pielęgnacja. Bambus skręcany antyczny lub tygrysi, to idealni kandydaci do zmierzenia się z kuchennym wyzwaniem. Są to gatunki o wyjątkowej wytrzymałości, a ich jasna kolorystka może stanowić neutralne tło niemal każdej aranżacji. Dodatkowo piaskowe odcienie sprawiają, że nie widać na nich kurzu i zabrudzeń, które byłyby wyraźne na ciemnych powierzchniach.

Podłogi z drewna bambusowego ze względu na swoją naturalną wytrzymałość, to sprawdzone rozwiązanie do pomieszczeń o dużej intensywności użytkowania. Jednak odpowiednia impregnacja np. wykończenie w wosku twardym olejnym sprawia, że większość gatunków drewna zyskuje niezbędne w kuchni właściwości. Wosk to idealne zabezpieczenie przed wilgocią, plamami z wody, brudem i kurzem, dzięki czemu możemy sięgnąć po rodzime gatunki drewna - np. dęby. W tym przypadku gama kolorystyczna jest dużo większa: od bardzo jasnego Dębu Bielonego aż po np. ciemnobrązowy Dąb Dover, więc bez trudu możemy dopasować podłogę do charakteru wnętrza, podpowiada Katarzyna Wątor, ekspert firmy Kopp.

Nie ma co chować głowy w piasek i bać się wody - regularna impregnacja olejami ochronnymi, wnikającymi w strukturę drewna oraz we wszelkie jego pory skutecznie przeciwdziała szkodliwemu wpływowi wilgoci. Efekt? Zadbana drewniana podłoga w kuchni, w odróżnieniu od kamienia czy płytek ceramicznych, odwdzięczy się nam ciepłą, miłą dla stóp powierzchnią i równie przyjazną atmosferą.

Podłogi winylowe

Dla tych, którzy szukają rozwiązań łatwiejszych w eksploatacji ciekawą propozycją są podłogi winylowe. Panele na rdzeniu z twardego PVC z kolekcji SPLASH2O i SPLASH2O Light marki Floover są całkowicie wodoodporne i posiadają wyjątkową stabilność wymiarową. Nieważne jak często je brudzimy i zmywamy - są praktycznie do zdarcia. Nie do przecenienia są również inne zalety PVC: antypoślizgowość, odporność na zaplamienia i środki chemiczne, a także, co jest szczególnie istotne w przypadku dużej wilgotności - na grzyby i bakterie. Nowoczesne dekory podłóg winylowych są bardzo precyzyjnie wykonane, więc w pełni oddają rysunek drewna czy kamienia - zachowując przy tym wszystkie zalety PVC.

Podłogi drewniane i winylowe to alternatywa dla zimnych płytek ceramicznych i naturalnego kamienia. Jeśli cenimy sobie ciepłe w odbiorze podłogi i możemy poświęcić czas na ich właściwą pielęgnację - wybór drewna zapewni wnętrzu elegancję i komfort, jaki daje otaczanie się naturalnymi materiałami. Jeśli żyjemy szybko i intensywnie i szukamy nowoczesnych oraz łatwych w eksploatacji rozwiązań, podłoga winylowa z wybranym wzorem: drewna, kamienia, a nawet dywanu z tkanego PVC - pozwoli na maksimum ekspresji i zero troski.

źródło i zdjęcie: Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe

Dodano: 2013-05-17
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej