Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Inteligentny dom. Czy warto inwestować w automatykę budynku?

Dom, który samodzielnie decyduje o włączeniu światła, ogrzewania czy alarmu, do tego symuluje obecność mieszkańców i reaguje na ich polecenia głosowe. - To na pewno strasznie dużo kosztuje - komentuje wielu z nas. Tymczasem inteligencja budynkowa jest dziś dostępna nie tylko dla osób o dużej zasobności portfela.

KNX to otwarty standard zarządzania i kontroli urządzeń oraz budynków, do stosowania zarówno w domach jednorodzinnych jak i obiektach użyteczności publicznej.

Czy inteligentny dom potrafi oszczędzać?

Żyjemy w ciągłym biegu i spada na nas coraz więcej obowiązków. Wychodząc do pracy nie jesteśmy pewni czy zamknęliśmy drzwi, jadąc na wakacje dręczymy się myślą czy na pewno  wyłączyliśmy żelazko. Jest na to tylko jedno rozwiązanie - dobrze zaprojektowana automatyka budynku.

Dzięki systemowi automatyki KNX wychodząc z inteligentnego domu naciskasz jeden przycisk i masz pewność, że wyłączyłeś wszystko co konieczne - oświetlenie oraz urządzenia, które powinny zostać odłączone od zasilania. Gdy wracasz po męczącym dniu, jednym przyciskiem opuszczasz żaluzje, włączasz nastrojowe oświetlenie, regulujesz ogrzewanie czy klimatyzację tak, aby stworzyć miłą atmosferę.

KNX - niezawodność i uniwersalność

System „KNX” jest to międzynarodowy standard, który zrzesza około 300 producentów z zakresu automatyki budynkowej. Wszystkie urządzenia są certyfikowane. KNX to czysty komfort, łączy w logiczny sposób wiele inteligentnych funkcji. Zapewnia efektywność energetyczną poprzez optymalną regulację ogrzewania i oświetlenia zgodnie z wprowadzonymi parametrami.

Zobacz, do czego można użyć systemu KNX:

 • centralne odłączanie napięcia w wybranych punktach
 • sprawdzenie stanu zamknięcia okien i drzwi
 • centralne zamknięcie i otworzenie rolet antywłamaniowych
 • automatyczne sterowanie oświetleniem gdy pojawi się ruch przed domem
 • symulacja obecności za pomocą oświetlenia i rolet
 • automatyczne wyłączanie oświetlenia wewnątrz domu
 • załączanie oświetlenia na ruch
 • obniżanie temperatury w pomieszczeniach przy braku domowników
 • nocne obniżanie czy podwyższanie temperatury w całym budynku o określonej godzinie
 • indywidualne ustawienie temperatury w pokojach dziecinnych
 • powolne ściemnianie oświetlenia w pokojach dziecinnych
 • sprawdzanie wilgotności w pomieszczeniach i sterowanie klimatyzatorem
 • sceny świetlne w zależności od ustawienia np.: oglądanie telewizji, wizyta gości itd.
 • system multiroom - odsłuchiwanie lub oglądanie plików w wybranych pomieszczeniach ze wspólnego serwera
 • zdalne otwieranie bramy np. z pilota
 • automatyczne podgrzewanie podjazdu
 • automatyczne podlewanie ogrodu
 • centralne zarządzanie domem z panela dotykowego lub telefonu

Włącz światło używając smartfona

Wszystkie komendy możesz wydawać również za pomocą urządzeń mobilnych takich jak smartfon, czy tablet. Dzięki specjalnej aplikacji InSideControl pobranej z internetu naciśnięcie odpowiedniej ikony na tablecie czy smartfonie wywołuje określoną funkcję, np. zapalenie światła, podniesienie żaluzji czy załączenie alarmu, bez względu na to jak daleko od domu właśnie się znajdujesz.

Czy w inteligentnym domu można zaoszczędzić?

Tak i to na różnych poziomach. Przede wszystkim oszczędzasz swój czas i zyskujesz spokój. Pomyśl ile czasu stracisz na zamykaniu czy otwieraniu wszystkich rolet lub ile czasu zajmie Ci zakręcanie każdego zaworu grzejnikowego przed wyjazdem na narty. Gdy posiadasz system - zrobisz to jednym przyciskiem.

Dodatkowo oszczędzasz energię i co fajne możesz monitorować poziom zużycia. W budynkach, gdzie system KNX pracuje wyliczono, że koszty eksploatacji z dobrze ustawionym systemem automatyki budynku można zmniejszyć nawet w graniach od 20 do 70% (tak energię elektryczną jak i grzewczą).

Czy warto inwestować w automatykę budynkową?

A czy wyobrażasz sobie dziś swój dom bez pralki, lodówki, zmywarki, zwykłego dzwonka do drzwi, a może bez łazienki? Oczywistą rzeczą jest, że kiedyś nie było tych wszystkich udogodnień i jakoś sobie wszyscy radzili. Rozwój cywilizacji i dążenie do upraszczania, wymuszają jednak naturalne standardy mieszkaniowe. Dziś dom bez łazienki - jest nadal domem - ale jaka jest jego wartość użytkowa nie wspominając już o rynkowej?

Z uwagi na dynamiczny rozwój nowych technologii jak i na ciągły wzrost cen energii, każdy inwestor jak i właściciel domu powinien pomyśleć już dziś o systemie. Już za kilka lat będzie to standard w budownictwie a budynki, domy, mieszkania bez automatyki - będą postrzegane jako energochłonne twory z poprzedniej epoki, przestarzałe technologicznie i nieefektywne. W przyszłości klasyfikacja energatyczna, będzie jednym z kluczowych elementów wyceny finansowej obiektu, a system automatyki wartością dodaną do nieruchomości.

źródło i zdjęcie: Schneider Electric Polska

Dodano: 2013-07-15
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej