Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak kupić materiały budowlane dobrej jakości?

W jaki sposób odróżnić dobry produkt od "fałszywki", której rzeczywiste parametry są gorsze od deklarowanych na opakowaniu? Zdarza się, że na rynek materiałów budowlanych trafiają produkty o parametrach innych, niż deklarowane. W większości przypadków klient nie jest w stanie sam w hurtowni czy w składzie budowlanym sprawdzić ich zgodności.

W przypadku materiałów izolacyjnych najważniejszym deklarowanym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła λ - lambda. Sprawdzenie tego parametru jest możliwie tylko w kilku specjalistycznych laboratoriach na terenie kraju. Klient nie ma żadnych szans na tzw. "oko" stwierdzić czy wełna lub styropian spełniają obiecaną przez producenta na etykiecie opakowania lambdę. Co się stanie w przypadku kupna izolatora o gorszym niż deklarowany współczynniku przewodności ciepła? Na pewno stracimy pieniądze płacąc za obiecane "parametry", których nie ma w styropianie lub wełnie, a także mamy gorzej ocieplony dom, który nie przyniesie planowanych oszczędności energii. Jak więc ustrzec się od kupna materiału niepełnowartościowego?

Niezależne kontrole jakości materiałów budowlanych

Eksperci są zgodni, najlepiej wybierać firmy, które poddają swoje produkty niezależnym kontrolom losowo wybranych partii towaru. W Polsce najbardziej wiarygodną gwarancją potwierdzającą przejście skrupulatnej kontroli jakości są Rekomendacje Techniczne i Jakości Instytutu Techniki Budowlanej. Producent, ubiegający się o tego typu gwarancje jakości, wyraża zgodę na niezapowiedziany zakup dowolnej partii materiału budowlanego, w dowolnym miejscu i czasie na terenie kraju, który następnie musi przejść pozytywnie szczegółowe testy w laboratoriach Instytutu. Specjaliści doradzają również wybór materiału budowlanego od producenta, który - mimo braku obowiązku dla swojej grupy produktów - posiada Certyfikat Zgodności z normą europejską EN. Tak oznaczone wyroby podlegają również wnikliwym testom jakości w niezależnych od producentach laboratoriach.

Jakość w termomodernizacji

Właściwości materiałów do izolacji budowlanej są określone i opisywane przez europejskie normy, w których dokonano m.in. klasyfikacji odmian, określono ich przeznaczenie oraz wymagania. Niestety, mimo wysokich wymagań normowych, również na polski rynek materiałów izolacyjnych, wprowadzane są produkty o innych niż deklarowane parametrach. Po drugiej stronie są duże markowe firmy od lat pracujące na renomę wprowadzanych na rynek sprawdzonych materiałów. Wśród producentów styropianu, od lat, niekwestionowanym liderem wyznaczającym standardy innowacyjności i jakości jest Termo Organika. Firma wprowadza na rynek innowacyjne, nowoczesne rozwiązania, jak i uzyskuje pozytywne wyniki wszystkich kontroli jakości. Kupując styropian Termo Organika klient ma zawsze pewność zadeklarowanych przez firmę parametrów technicznych.

Zaawansowany i niespotykany u innych producentów reżim technologiczny, w połączeniu z fachową kontrolą jakości, pozwolił firmie wypracować własny, wysoki standard jakościowy. Nasze styropiany od lat otrzymują rekomendacje techniczne i jakości ITB oraz posiadają europejskie certyfikaty zgodności, mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki. Rozbudowany i rygorystyczny system kontroli jakości skutkuje tym, że wszystkie dotychczas badane próbki naszych płyt styropianowych uzyskiwały zawsze pozytywne wyniki.

Na rynku materiałów budowlanych większość producentów ogranicza kontrole jakości tylko do tych podstawowych, do których zmuszają ich przepisy. To podstawowe minimum najczęściej jednak nie wystarcza, czego dowodem jest mnogość niepełnowartościowych produktów na polskim rynku.

źródło i zdjęcie: Termo Organika

Dodano: 2013-08-05
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej