Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Przyszłość zielonych technologii w Polsce

"Ekokreatywni, czyli od pomysłu do wdrożenia" to projekt, którego ideą jest przekazanie wiedzy i praktyk dotyczących działań EKOinnowacyjnych. Projekt ma charakter otwarty, jednak powstał on przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach, studentach i pracownikach jednostek naukowo-badawczych. W ramach tej inicjatywy odbyła się konferencja pt. "Czy EKOinnowacje są EKOnomiczne?", której tematem przewodnim były małe instalacje OZE w naszych domach i gospodarstwach.

Konferencja odbyła się 10 grudnia 2013 r. w Centrum Badawczo - Rozwojowym KGHM CUPRUM we Wrocławiu. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość.

Jednym z prelegentów spotkania był Grzegorz Wiśniewski, który przedstawił dane dotyczące stanu rozwoju technologii mikroinstalacji w Polsce 2012 (źródło: badania własne IEO). Według wyliczeń zdecydowaną większość (ponad 98%) stanowią instalacje do produkcji ciepła. Prym wiodą kolektory słoneczne. Następne w kolejności są kotły na biomasę. W 2012 r. powstało łącznie 223 139 instalacji. Według Grzegorza Wiśniewskiego moc zainstalowana w mikroinstalacjach do produkcji energii elektrycznej do 2020 r. ma zwiększyć się czterokrotnie.

Podobnie rysuje się przyszłość mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach do produkcji ciepła. Uczestnicy konferencji mogli również zapoznać się z kluczowymi zapisami zawartymi w małym trójpaku energetycznym - ustawy, której celem jest zaimplementowanie dyrektywy unijnej dotyczącej realizacji wspólnego rynku energii elektrycznej i gazu oraz energetyki prosumenckiej.

Projekt ma charakter otwarty, jednak powstał on przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach, studentach i pracownikach jednostek naukowo-badawczych. W tym celu organizowane będą szkolenia i warsztaty w całym kraju. Uczestnicy będą mogli również skorzystać z doradztwa bezpośredniego oraz kursów on-line. By wziąć udział w projekcie, należy zarejestrować się na stronie www.eko-kreatywni.pl.

W ramach projektu "Ekokreatywni, czyli od pomysłu do wdrożenia" planowane są szkolenia dotyczące następujących zagadnień: czym są EKOinnowacje, jakie są źródła ich finansowania (dotacje, pożyczki) oraz efekty finansowe i środowiskowe, jak efektywnie zarządzać EKOinnowacjami w przedsiębiorstwach i gospodarstwach. Ponadto zwolennicy e-learningu bez wychodzenia z domu będą mogli dowiedzieć się, jak dobrać EKOinnowacje do potrzeb przedsiębiorstwa, czy gospodarstwa domowego. Poznają również koncepcję ich wdrażania i wynikające z nich korzyści ekonomiczne.

Po konferencji odbyła się debata medialna pod tytułem "Dobre praktyki i ciekawe przykłady stosowania urządzeń i instalacji OZE" poprowadzona przez Marka Rybiańskiego. Prelegenci przedstawiali praktyczne przykłady użytkowania instalacji OZE w domu i biznesie. Największym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie pasjonata i entuzjasty energii słonecznej Jacka Prypina, który ma zainstalowane na dachu swojego domu liczne kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne, zaspokajające potrzeby energetyczne budynku oraz służące do ładowania akumulatora samochodowego. Znaczna część instalacji jest wykonana przez niego własnoręcznie.

Przedsiębiorcy dzięki prezentacji Ryszarda Sobańskiego mogli zapoznać się z możliwościami korzystania z ekoinnowacji w budynkach przemysłowych. Jest on bowiem właścicielem pensjonatu "Katarzynka" w Boleścinie. W budynku znajdują się instalacje oparte na OZE dostarczające większość energii potrzebnej do jego funkcjonowania.

Od trzech lat do ogrzewania pomieszczeń i wody wykorzystuję dwie pompy, gruntową i powietrzną. Natomiast do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia służą fotoogniwa, które zainstalowane zostały na dachu budynku, opowiada Ryszard Sobański. Aby zmniejszyć koszty do oświetlenia używam również energooszczędne diody LED.

W debacie wziął także udział Bartłomiej Leśniowski, który przedstawił projekt energooszczędnego domu wykorzystującego OZE. Budowę zamierza rozpocząć w niedalekiej przyszłości. Jak twierdzi, najważniejszy etap ma już za sobą. Projekt domu został idealnie przystosowany do działki wybranej pod kątem zabudowy niskoenergetycznej.

Uczestnicy konferencji i debaty medialnej, po wysłuchaniu wszystkich głosów mogli dojść do wniosku, że mimo iż warunki prawne w Polsce nie są tak korzystne jak w innych częściach Europy, to ekoinnowacje przynoszą korzyści w wymiarze ekonomicznym. Projekt "Ekokreatywni, czyli od pomysłu do wdrożenia" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

źródło i zdjęcie: GlobalFun

Dodano: 2013-12-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej