Radom dopłaci do ekologicznego ogrzewania

Wymianę stu pieców węglowych na bardziej ekologiczne ogrzewanie w mieszkaniach prywatnych chce dofinansować w przyszłym roku magistrat.  Na razie zainteresowanie nie jest duże - tylko 30mieszkańców Radomia  wstępnie zadeklarowało udział w programie.

Nie wiadomo, czy ta trzydziestka ostatecznie zdecyduje się na likwidację pieca węglowego i zakup innego, bardziej ekologicznego, bądź też przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Składnie wniosków związanych z ekologicznym ogrzewaniem rozpocznie się po 1 stycznia 2010 roku.

Grażyna Krugły, dyrektorka wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w urzędzie miejskim mówi, że kilka osób przyniosło już wnioski, ponieważ chcą być pierwsi w kolejce. Likwidacja pieców węglowych na terenie miasta związana jest z programem obniżania niskiej emisji na lata 2010-2017. Chodzi o zmniejszenie zawartości w powietrzu niebezpiecznych związków i pyłów, których normy w kilku rejonach miasta są przekroczone.

Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych dzielnic Radomia mogą liczyć na największą pomoc miasta.  Jeśli zdecydują się wymienić piec węglowy na bardziej ekologiczny - piec gazowy albo elektryczny, mogą otrzymać nawet 75 proc. dofinansowania do inwestycji. Najwięcej, bo 80 proc., dostaną ci, którzy wybiorą podłączenie do miejskiej sieci CO.  To daje najlepszy efekt ekologiczny, bo zanieczyszczenia emitowane przez Radpec są pod pełną kontrolą. A poza tym ten system jest najbardziej ekonomiczny w późniejszym użytkowaniu, tłumaczy dyrektor Krugły.

Mieszkańcom pozostałych dzielnic, pozbywającym się pieców węglowych i stawiających na ekologiczne ogrzewanie, miasto również pomoże. W tych przypadkach zwrot kosztów wyniesie 50 proc. Wszyscy uczestnicy programu mogą liczyć na pomoc i poradę specjalistów.  Wyłonimy operatora, czyli firmę, która będzie doradzać, jakie źródło ciepła zastosować w poszczególnych przypadkach. A także będzie nadzorować wymianę pieców i rozliczać inwestycję, potwierdza Krugły.

Specjalne wnioski będzie można pobrać ze strony magistratu od stycznia. Sądzimy, że na początku będzie małe zainteresowanie, tak jak w przypadku programu usuwania azbestu. Dopiero jak się ludzie przekonają, że to faktycznie działa, że jeden czy drugi dostał pieniądze, to wzrośnie liczba składanych wniosków. Dlatego założyliśmy, że w 2010 r. uda nam się wymienić tylko 100 pieców, w 2011 - 200, dopiero w 2012 - 400, a w latach 2013-2017 co roku po 500, tłumaczy dyrektorka.

Jak szacują urzędnicy, w Radomiu jest jeszcze około 8 tys. pieców węglowych. By obniżyć ilość pyłów unoszących się w trzech najbardziej zanieczyszczonych nimi dzielnicach, trzeba zlikwidować co najmniej 3,2 tys. tych urządzeń.

Jeśli w 2010 r. będzie tak niewielu chętnych na udział w programie, że pieniądze zostaną, to wreszcie pojawi się szansa na dofinansowanie zakupu baterii słonecznych.

Pieniądze na ekologiczne ogrzewanie zostaną zapisane w przyszłorocznym budżecie miasta. Ale magistrat złożył też wniosek na dofinansowanie inwestycji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Bez względu na to jednak, czy pieniądze zostaną nam przyznane, czy też nie, to program będziemy realizować, zapewnia dyrektorka.

źródło: Gazeta Wyborcza Radom
zdjęcie: www.polskiemiasta.com.pl

 

Dodano: 2009-11-05
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej