III Akademia Energooszczędności inicjatywą promującą budownictwo energooszczędne w Polsce

Celem zorganizowanej przez Biuro Projektowe Lipińscy Domy III Akademii Energooszczędności we Wrocławiu oraz Targów Budownictwa Energooszczędnego (6-7 listopada) jest promowanie dobrych praktyk w budownictwie - od projektu, po realizację.

Akademia Energooszczędności postawiła na promocję budownictwa energooszczędnego w Polsce oraz praktyczną wiedzę i doświadczenie wielu specjalistów w branży budownictwa energooszczędnego, a także związane z nim nowe technologie oraz zagadnienia prawne.

Współorganizatorem III Akademii Energooszczędności jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który z tej okazji ogłosił konkurs dla studentów dolnośląskich uczelni na najlepszą pracę magisterską dotyczącą nowatorskich rozwiązań technologicznych propagujących energooszczędność.

Największym zainteresowaniem wśród słuchaczy cieszyły się wystąpienia państwa Lipińskich, którzy pokazali praktyczne rozwiązania stosowane w domach energooszczędnych i pasywnych. Ciekawe zestawienie technologii stosowanych w budownictwie pasywnym i energooszczędnym zaprezentował dr inż. Szymon Firląg z Instytutu Budynków Pasywnych przy NAPE w Warszawie.

Akademia Energooszczedności była także miejscem, gdzie wielu porad i odpowiedzi odnośnie stolarki otworowej i gruntowego wymiennika ciepła udzielili specjaliści z firmy REHAU oraz ekspert (największy pasjonat w Polsce - przyp. red.) w dziedzinie wentylacji mechanicznej - Maciej Kosowski, reprezentujący Rekuperatory.pl.

Na Akademii nie zabrakło wypowiedzi firm, które są niedrębną częścią budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce. Należą do nich: Adams Passiv-line, BASF, Hotblok, Stahlton, Termo Organika, Tremco illbruck, Viessmann i Wolf System.

Odrębną częścią wczorajszych spotkań był warsztat poświęcony ocenie energetycznej budynku. Panelistą tej części Akademii był mgr inż. Jerzy Żurawski, audytor DAEiŚ, CEM, audytor UE, który na przykładzie domu jednorodzinnego pokazał przeprowadzenie certyfikacji energetycznej budynku.

Pogodę zaś dla energooszczędności, a w tym zmiany klimatyczne i problem globalnego ocieplenia przedstawił synoptyk i prezenter pogody Tomasz Zubilewicz.

Wśród poruszanych tematów III Akademii Energooszczędności były:

  • Praktyczne wykorzystanie rozwiązań zmniejszających zużycie energii.
  • Pozyskiwanie energii alternatywnej do poprawy bilansu cieplnego budynku.
  • Prawidłowe szacowanie nakładów inwestycyjnych na dom energooszczędny.
  • Diagnostyka cieplna przegród budowlanych.
  • Wpływ wentylacji mechanicznej na poprawę jakości powietrza i komfortu mieszkańców domu energooszczędnego.
  • Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w nowoczesnej architekturze.
  • Stolarka otworowa w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.
  • Ocena energetyczna budynków - certyfikacja energetyczna.
  • Analiza nowych technologii i systemów - również w uzasadnieniu ekonomicznym.

Liczna grupa studentów uczestniczących we wczorajszej Akademii Energooszczedności była dowodem na to, iż Biuro Projektowe Lipińscy Domy skutecznie zaszczepia proekologiczne myślenie oraz zachęca do zgłębiania wiedzy z dziedziny energooszczędnego budownictwa.

Warto przypomnieć, że biuro projektowe organizujące Akademię Energooszczędności zrealizowało budowę pierwszego certyfikowanego Domu Pasywnego w Polsce, który mieści się w Smolcu koło Wrocławia.  Tam właśnie w ramach VI Międzynarodowych Dni Otwartych Domów Pasywnych odbywają się Targi Budownictwa Energooszczędnego (6-7 listopada).

opr.: Aneta Sadlik
zdjęcia: Maciej Kosowski

Dodano: 2009-11-06
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej