Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ile kosztuje modyfikacja projektu budowlanego pod nowe Warunki Techniczne?

Od wprowadzenia w Polsce nowych Warunków Technicznych minęły już dwa miesiące. Zmiany mają charakter progresywny i mogą wpływać na wydatki związane z budową domu. Konieczność grubszej izolacji to inwestycja, która szybko zwraca się na rachunkach za energię. Ile statystyczny Kowalski zapłaci za budowanie wedle nowych standardów i jak dużo z tego tytułu zaoszczędzi?

Tak było

Modelowy obiekt, który wzięliśmy pod lupę, to dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej 123 m2. Jest to budynek tradycyjny, o kształcie prostokąta, z dachem dwuspadowym. Dom posiada system wentylacji grawitacyjnej, zaś do celów grzewczych służy dwufunkcyjny kocioł zasilany gazem oraz grzejniki konwektorowe. W sytuacji, gdy posiadamy pozwolenia na budowę sprzed 1 stycznia 2014 r., możemy zastosować się jeszcze do starych wytycznych (prawo nie działa bowiem wstecz). Minimalne grubości ociepleń wynoszą więc odpowiednio: 9 cm dla ścian zewnętrznych i 18 cm dla dachu. Całkowity koszt budowy wyniósłby 448.000 zł, zaś roczne wydatki na ogrzewanie przy uśrednionych cenach energii plasowałyby się na poziomie 4.015 zł.

Tak budowaliśmy. Jak sytuacja zmieniła się po wejściu w życie nowych Warunków Technicznych?

Po wejściu w życie nowych Warunków Technicznych. Tak trzeba

Jeśli o pozwolenie na budowę ubiegamy się dziś, obowiązują nas już nowe przepisy prawne. Oznacza to konieczność wprowadzenia modyfikacji jeszcze na etapie projektu - zmianie ulega przede wszystkim minimalna grubość ocieplenia. By spełnić nowe wymagania, zwiększamy więc warstwę izolacji ścian o 3 cm oraz dachu o 2 cm. Koszty takiej modernizacji wynoszą 5.587 zł (nieco ponad 1% wartości inwestycji), zaś rachunki za ogrzewanie obniżają się do ok. 3.496 zł.

Jak można łatwo obliczyć, w analizowanym przypadku budowanie wedle nowych wytycznych minimalnych niesie oszczędności na poziomie ponad 519 zł rocznie. Inwestycja ta powinna więc zwrócić się po około 10 latach użytkowania, tłumaczy Piotr Pawlak, ekspert z firmy ROCKWOOL Polska.

Po wejściu w życie nowych Warunków Technicznych. Tak warto

Powyższe wyliczenia dowodzą, iż nowe Warunki Techniczne oznaczają pozytywne zmiany dla osób budujących bądź przymierzających się do budowy domu. Korzystając z okazji, warto się pochylić nad ocieplaniem ponad obowiązujące minimum. Zwłaszcza, że przepisy będą ulegać kolejnym zmianom w latach 2017 i 2021.

Od dawna mówimy o tzw. Standardzie ROCKWOOL, czyli zastosowaniu takich rozwiązań termoizolacyjnych, które zagwarantują najbardziej korzystne rezultaty, wyjaśnia Pawlak.

Jakie liczby kryją się więc za proponowanym sposobem ocieplania? Zwiększenie grubości izolacji do 20 cm dla ścian zewnętrznych oraz 30 cm dla dachów to inwestycja rzędu 12.522 zł. W analizowanym przypadku kwota ta stanowi 2,7% kosztu całej budowy. Takie rozwiązanie pozwala jednak zaoszczędzić zdecydowanie więcej w krótszym czasie, niż ma to miejsce w przypadku obowiązujących obecnie wytycznych minimalnych.

Rachunki za ogrzewanie w tak ocieplonym domu spadają do 2.337 zł rocznie, co w porównaniu z poprzednimi Warunkami Technicznymi pozwala co 12 miesięcy odłożyć w portfelu 1.678 zł. Powszechnie uznaje się, że udana inwestycja w termomodernizację to taka, która zwraca się w przeciągu 10 lat. W przypadku Standardu ROCKWOOL koszty termomodernizacji teoretycznie pokryte zostaną już po 7 latach, a w praktyce jeszcze szybciej, jeśli pod uwagę weźmiemy podwyżki cen energii. Nie warto więc ograniczać się do minimum, jeśli w prosty sposób można oszczędzić więcej i szybciej, podsumowuje Pawlak.

źródło i zdjęcie: Rockwool

Dodano: 2014-03-05
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej