Światowy Dzień Wody 2014 pod hasłem "Woda i energia"

22 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Wody. To ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ święto co roku przebiega pod innym hasłem. W 2014 r. tematem przewodnim będzie "Woda i energia". Jest więc okazja, aby zastanowić się nad wzajemnymi powiązaniami pomiędzy wodą a energią. Do wytwarzania tej drugiej niezbędna jest ta pierwsza. Z kolei 8% wytworzonej energii elektrycznej zużywamy do uzdatniania, pompowania, oczyszczania i przesyłania wody. Powiązania te znajdują także swoje odzwierciedlenie w naszych domach - część urządzeń uzdatniających wodę, np. stacje zmiękczające, zasilanych jest energią elektryczną.

Kto się boi brudnej wody?

Światowy Dzień Wody to okazja nie tylko do pomyślenia o roli wody w ekosystemie, ale także do zastanowienia się nad jakością tej, która płynie z naszych kranów. Jeśli czerpiemy ją z sieci wodociągowej, przeważnie spełnia ona wszystkie normy, co wcale nie oznacza, że jest idealnie czysta i nie ma negatywnego wpływu na naszą skórę, włosy czy sprzęt AGD. Właśnie do uzdatniania wody, z której korzystamy na co dzień, używa się różnego rodzaju filtrów podzlewozmywakowych czy narurowych. To coraz popularniejsze rozwiązania, które powoli stają się dla nas oczywistym standardem.

Filtry montowane przy instalacjach sanitarnych bądź w kuchni pod zlewozmywakiem składają się przeważnie z obudowy, czyli całego mechanizmu, który sprawia, że urządzenie działa, oraz wkładów, odpowiedzialnych za filtrowanie wody. Dopiero połączenie obudowy z wkładami tworzy to, co nazywamy filtrem, tłumaczy Zofia Czechowicz, ekspert firmy UST-M, zajmującej się produkcją urządzeń uzdatniających i doradztwem w zakresie uzdatniania wody.

W sercu filtra uzdatniającego wodę

Nowoczesne zestawy filtrujące będą pasować do każdego typu instalacji. Jeśli w nowej lokalizacji będziemy mieli inne problemy z wodą, po prostu zdecydujemy się na inny rodzaj wkładów.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje wkładów filtrujących - sedymentacyjne i uzdatniające. Te pierwsze, mówiąc w uproszczeniu, działają na zasadzie sita. Oczyszczają wodę z zanieczyszczeń mechanicznych. Ich stosowanie zalecane jest szczególnie wtedy, kiedy dostrzegamy, że woda z naszego kranu jest mętna, tłumaczy ekspert UST-M. Działanie wkładów uzdatniających wodę jest natomiast oparte o reakcję chemiczną. Kiedy nasza woda jest zbyt twarda, możemy zdecydować się na wkład zmiękczający z żywicą jonowymienną. Wkłady odżelaziające usuną z naszej wody nadmiar żelaza, a wkłady wykorzystujące węgiel aktywowany pozwolą nam się pozbyć z wody związków chloru, dodaje.

Warto zwrócić uwagę na to, że wydajność wkładu nie jest zależna od jego wagi, grubości czy gęstości. Najważniejsza jest technologia jego produkcji oraz jakość użytych materiałów.

źródło: UST-M

Dodano: 2014-03-20
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej