Zrównoważony rozwój w budownictwie a energooszczędność Polaków

Zrównoważony rozwój w budownictwie a energooszczędność Polaków

Zrównoważony rozwój w budownictwie zakłada, że korzystanie z ekologicznych rozwiązań wcale nie musi być drogie, a wręcz przeciwnie, może przyczynić się do obniżenia naszych rachunków. Liczba gospodarstw domowych, które korzystają z ekologicznych technologii wciąż rośnie, jednak wielu Polaków nie decyduje się na nie w obawie o zbyt wysokie koszty.

Rynek odnawialnych źródeł energii w krajach europejskich znacznie się rozwinął w ostatnich latach. W Polsce postęp w zakresie wykorzystania ekologicznych rozwiązań i inwestycji w odnawialne źródła jest zbyt powolny, pomimo korzystnych warunków naturalnych, mówi dr inż. Arkadiusz Węglarz, ekspert programu, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE).

Ponad połowa Polaków deklaruje gotowość płacenia więcej za energię, jeśli byłaby wytwarzana ze źródeł odnawialnych, wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych.

Zdaniem Bożeny Wróblewskiej, eksperta programu, korzystanie z ekologicznych rozwiązań ma ogromne korzyści zwłaszcza w perspektywie kilku lat, po których inwestycja może się nie tylko zwrócić, ale i na stałe zmniejszyć nasze opłaty za energię.

Jednym ze sposobów na zastosowanie odnawialnych źródeł energii w naszym domu są kolektory słoneczne. Wykorzystują one energię słoneczną w połączeniu z drugim ekologicznym źródłem energii, gazem ziemnym lub gazem płynnym i umożliwiają zaoszczędzenie nawet do 60 proc. kosztów tradycyjnych nośników energii przeznaczonych na ogrzewanie wody.

Zestawy solarne pozwalają nie tylko obniżyć koszty energii w naszym domu, ale również pozwalają na okresowe uniezależnienie się od dostawcy energii w zakresie zaspakajania zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego, dodaje Bożena Wróblewska.

Dostępne na rynku materiały i technologie zastosowane w nowoczesnym budownictwie powodują, że domy będą bardziej energooszczędne i mniej zależne od tradycyjnych źródeł energii. Najważniejsze kwestie dotyczą izolacji budynku. Wysoka szczelność i termoizolacyjność pomaga bowiem zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło nawet o 20 proc. Dodatkowe oszczędności zapewni instalacja tzw. automatyki pogodowej. Steruje ona funkcjami kotła, dzięki czemu nie pracuje on bez przerwy, a temperatura w domu pozostaje zawsze taka sama.

Ważną kwestią pozostają mostki termiczne. Najczęściej wokół okien oraz przy połączeniu dachu ze ścianami, dochodzi do wykraplania się pary wodnej, a nawet rozwoju grzybów i pleśni. Mostki termiczne znacznie podnoszą koszty ogrzewania domu, dlatego istotne jest, aby zachować ciągłość termoizolacji oraz zadbać o uszczelnienie ścian, podłóg i okien.

Dodatkowym rozwiązaniem technicznym służącym energooszczędności jest zastosowanie  wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła. System ten zmniejsza zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu nawet o 25 proc. w skali rocznej.

Przy wentylacji grawitacyjnej zimne powietrze w niekontrolowanych ilościach napływa do środka, a ciepłe ucieka na zewnątrz. Powoduje to niepotrzebne wyziębianie pomieszczeń i zwiększa koszty ogrzewania, co zaprzecza zasadom energooszczędności, ostrzega Arkadiusz Węglarz.

Umiejętne zarządzenie energią jest jednym z zagadnień, jakie poruszane jest w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych ?Gaspol kibicuje klimatowi?, który realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. W trakcie trwania programu organizowane będą m.in. warsztaty ?Dobrego Klimatu? dla gmin oraz ogłoszony konkurs na ?Gminę przyszłości?.

Celem programu jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat wykorzystania nowoczesnych rozwiązań energetycznych i ich roli w redukcji emisji szkodliwych gazów CO2 do atmosfery. Zadaniem programu jest również aktywizowanie gmin, powiatów i społeczności lokalnych do podejmowania inicjatyw proekologicznych, jako istotnych dla zrównoważonego rozwoju poszczególnych regionów.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.kwkpromes.pl