Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Rustykalne inspiracje w przydomowym ogrodzie

Ogród w stylu rustykalnym nie tylko roztacza niepowtarzalny urok polskiej prowincji, lecz także, poza regularnym odchwaszczaniem i corocznym sadzeniem nowych roślin, nie wymaga zbyt skrupulatnej pielęgnacji. Pozwala to zaoszczędzić kilka dodatkowych chwil na rozkoszowanie się wypoczynkiem w jego sielskim otoczeniu.

Bogactwo lokalnej roślinności, kwiatowe łąki, szum owadów i śpiew ptaków o poranku - któż nie życzyłby sobie spędzać wolnych chwil w takim otoczeniu. Dobór odpowiedniej roślinności i materiałów wykończeniowych także w miejskim ogrodzie pozwoli stworzyć cichy zakątek roztaczający atmosferę do złudzenia przypominającą czar i beztroskę polskiej wsi. Pozornie niedbałe alejki w rzeczywistości skrzętnie zaplanowane, stanowią jego znak rozpoznawczy, a  stworzyć  je można przy pomocy kostek brukowych Polbruk.

Przytulny ogród

Dzieciństwo spędzone na wsi często stanowi źródło sentymentalnych wspomnień. W dobie nieustannego gwaru i pośpiechu czas wypoczynku coraz częściej kojarzony jest z ucieczką w sielskie okolice polskiej prowincji. Niestety nie każdego dnia możemy sobie pozwolić na chwile relaksu na łonie natury, nie wspominając już o dłuższym pobycie za miastem.

Oryginalne otoczenie wiejskiego domostwa tworzone jest przez wiele lat za sprawą swobodnie rozrastającej się wokół kolorowej roślinności i wijących się pośród niej ścieżek. Niemniej, podobny efekt można stworzyć celowymi zabiegami również w miejskim ogrodzie. Przy tego typu koncepcjach musimy jednak rozważyć, czy aranżacja ta będzie pasowała do stylistyki naszego domu. Świetnie komponuje się z domami z drewna lub cegły, dlatego bardzo często spotkać go można w pobliżu letnich posiadłości i podmiejskich zabudowań. Obecnie przeżywa swój renesans towarzysząc budynkom stylizowanym na dawne dworki. Miejsca takie zachwycają bogactwem kolorów i różnych gatunków roślin, gdzie duża ilość ozdobnych liści i barwnych kwiatów przeplata się z trawą, ziołami oraz liściastymi gatunkami drzew i krzewów. Sielankowy klimat pomogą wprowadzić malwy, piwonie, lilie, hortensje i nagietki, a także rozłożyste grusze, jabłonie czy śliwy. To co niezwykle ważne w tego typu ogrodach, to zachowanie pozoru jak największej naturalności. Grządki i kwiatowe rabaty nie mogą przypominać bowiem idealnie przyciętej i rozsadzonej  w jednej linii roślinności cechującej francuskie ogrody. Jeśli pozwala na to przestrzeń pokusić się można o wprowadzenie dodatkowych elementów ogrodu warzywnego.

Ogrody Inspirowane prowincją

Inspirowane prowincją ogrody nie od dziś cieszą się ogromnym powodzeniem wśród osób ceniących sobie piękno nieskrępowanej natury. Tworząc tego typu koncepcje, nie można zapomnieć również o nawierzchni, która obok drzew i kwiatów decyduje o charakterze posesji. W przypadku nawierzchni doskonale sprawdzają się kostki brukowe przypominające kolorystyką i formą stare cegły, jak np. Polbruk Napoli. Obijane brzegi brukowych elementów, uzyskane dzięki celowemu zabiegowi postarzania sprawiają, że ścieżki wyglądają jakby od wielu lat stanowiły integralną część ogrodu. Ze stylistyką rustykalnych ogrodów oraz barwną roślinnością współgrać również będą kostki o ciepłej czerwono-brązowej kolorystyce - trapezowe kostki Polbruk Carmino czy geometryczne elementy Polbruk Granito.

Charakterystyczny dla takich ogrodów jest pozorny nieład i przypadkowość, którą uporządkować można tworząc rabaty przy użyciu palisad lub murków. Dodatkowo, krajobraz wzbogacić można meblami z nieheblowanych desek lub wikliny, drewnianej altany, niewielkich płotków, czy koszyków. Wszelkie dodatki powinny być jak najbardziej proste i naturalne, ponieważ styl rustykalny z zasady stroni od nowoczesności.

źródło i zdjęcie: Polbruk

Dodano: 2014-05-29
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej