Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Co nam daje skuteczna izolacja domu?

Izolacja domu to świetna inwestycja, która zwraca się szybko, zwłaszcza, iż ogrzewanie stanowi aż 70% energii zużywanej przez budynki. Najważniejsze, aby dobrze wybrać materiały izolacyjne i umiejętnie je zamontować - tym bardziej, że zwykle budujemy jeden dom na całe życie. Skuteczna izolacja zapewnia komfort na wiele lat - między innymi idealną temperaturę zimą i latem, a także optymalną akustykę.

Skuteczna izolacja to obok wielu innych atutów przede wszystkim komfort termiczny, czyli odpowiednia temperatura wewnątrz pomieszczenia niezależnie od pory roku, ale także komfort akustyczny, zapewniający redukcję hałasu.

Skuteczna izolacja to... Ciepło

To, jak ważna jest odpowiednia bariera izolacyjna w domu podczas zimy, nie ulega wątpliwości. Izolacja powinna odgradzać mieszkańców od mrozu, który jest na zewnątrz, a przede wszystkim dbać o to, aby ciepło długo utrzymywało się wewnątrz pomieszczenia. Efektywna izolacja jest nieprzeceniona również latem - jeśli jest zbyt cienka, wtedy ciepło nocą ucieka na zewnątrz, a podczas dnia pokoje nadmiernie się nagrzewają. Duże skoki temperatury dobowej we wnętrzu są dla mieszkańców niekomfortowe.

Skuteczna i dobrze zamontowana izolacja to taka, która "oddycha - współpracuje" wespół z odpowiednią inteligentną folią paroizolacyjną. Tak zbudowana przegroda zewnętrzna budynku jest zdolna regulować przepływ wilgoci między wnętrzem domu, a otoczeniem. Wtedy może doskonale współgrać z klimatyzacją lub wentylacją mechaniczną. Ważne jest także to, w jaki sposób izoluje się budynek - konieczne jest poprowadzenie izolacji termicznej oraz przeciwkondensacyjnej w sposób ciągły, bez żadnych przerw - tylko wtedy będziemy mieć pewność, że ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz poprzez mostki termiczne.

Wybierając materiały izolacyjne powinnyśmy zawsze brać pod uwagę ich parametry. Najważniejsze, aby posiadały niski współczynnik przewodzenia ciepła, czyli niską lambdę. To współczynnik, który informuje ile ciepła przeniknie przez materiał niezależnie od jego grubości. Im mniejsza jest lambda, tym lepszą izolację zapewnia materiał izolacyjny. Efektywna izolacja sprawi, że bardzo szybko zauważymy znaczną energooszczędność domu, która przekłada się bezpośrednio na opłaty za ogrzewanie.

Produkty o najniższej lambdzie to jednocześnie produkty najbardziej energooszczędne. Dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła przyczyniają się do maksymalnej efektywności izolacji. Takie materiały posiada w swojej ofercie marka ISOVER - są to na przykład Profit-Mata o lambdzie 0,035 W/mK, Super-Mata 0,033 W/mK, czy ISOVER Multimax 30 o wyjątkowej lambdzie 0,030 W/mK. Doskonałe ocieplenie budynku i brak mostków termicznych na łączeniu kolejnych warstw izolacji, a przez to możliwość stosowania rozwiązań energooszczędnych zapewniających odpowiedni komfort termiczny oraz wilgotnościowy - to niepodważalne zalety wełny, jaka została wykorzystana do stworzenia tych produktów izolacyjnych, mówi Marek Kolarz, Kierownik Produktu ISOVER.

Skuteczna izolacja to... Cicho

Niemniej istotna dla zwiększenia komfortu w domu jest również jego odpowiednia izolacja akustyczna - to ważny parametr użytkowy wszystkich przegród budowlanych - ścian i stropów. Powinna ona skutecznie pochłaniać fale dźwiękowe z zewnątrz, jak i te, które wytwarzamy wewnątrz domu. Pochłanianie dźwięku to zdolność do ograniczania energii dźwiękowej fal docierających do danego pomieszczenia, a przez to - poprzez eliminację fal odbitych - redukcja hałasu. Fale odbite, jeśli nie będą eliminowane przez skuteczny materiał izolacyjny, stworzą hałas pogłosowy, a w efekcie również zakłócą wyrazistość mowy i przekazu dźwiękowego w pomieszczeniach.
Własności dźwiękochłonne materiału wyraża wskaźnik pochłaniania dźwięku - aw. Jego wartość zawiera się w przedziale od 0 do 1 i, w przeciwieństwie do wskaźnika lambdy, lepszy materiał dźwiękoizolacyjny to ten, który ma wyższy wskaźnik. Takim materiałem może być na przykład Aku-Płyta z oferty ISOVER, którą charakteryzuje świetny współczynnik pochłaniania dźwięku aw - na poziomie 1,00 już dla grubości 75 mm.

źródło i zdjęcie: Isover

Dodano: 2014-06-27
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej