Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Budowa domu. Czy potrzebujesz zgody sąsiada?

Aby zbudować dom, zwykle nie potrzebujesz zgody sąsiada. Jeśli jednak obszar oddziaływania budynku obejmuje przylegającą posesję, jej właściciel staje się stroną w postępowaniu o pozwolenie na budowę. Dowiedz się, jak uniknąć niepotrzebnych problemów.

Ograniczenia prawne

W większości przypadków nie potrzebujesz zgody sąsiada na budowę domu. O kształcie, charakterze i lokalizacji budynku decydują tylko przepisy prawne. Przede wszystkim projekt powinien być zgodny z prawem budowlanym. Ustawa określa zasady projektowania, budowy i utrzymania obiektów budowlanych, a także sposób ich rozbiórki. Normuje również działania organów administracji publicznej w tym zakresie. W drugiej kolejności należy wziąć pod uwagę plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. To lokalne akty prawne, które regulują takie parametry budynku, jak jego wysokość, rodzaj elewacji czy kształt dachu. Dokumenty te uzyskasz w urzędzie gminy.

Odległość domu od granicy działki

Przepisy prawne ściśle określają odległość budynku od granicy działki. W przypadku ściany bez otworów drzwiowych i okiennych są to 3 m, a w przypadku ściany z otworami - 4 m. Warto jednak pamiętać, że niektóre elementy mogą znajdować się bliżej granicy działki. Należą do nich balkony, gzymsy, okapy, daszki, schody zewnętrzne, pochylnie, rampy, galerie i tarasy. Ich odległość od sąsiadującego terenu nie może być jednak mniejsza niż 1,5 m. Taka przestrzeń jest niezbędna między innymi ze względów praktycznych. W przyszłości Twój dom może wymagać remontu. Jeśli jednak działka jest węższa niż 16 m, budynek może stanąć w odległości mniejszej lub równej 1,5 m od jej granicy. Czasami taką sytuację przewiduje również plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy. W obu przypadkach nie potrzebujesz zgody sąsiada.

Obszar oddziaływania budynku

Zgoda sąsiada będzie jednak potrzebna, jeśli obszar oddziaływania budynku obejmie jego działkę. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy odległość między domem a sąsiednim terenem jest mniejsza niż 3 lub 4 m. Wówczas sąsiad może zostać uznany za stronę w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę. Dlaczego? Ponieważ zbyt blisko usytuowany budynek może mu przeszkadzać w zagospodarowaniu własnej działki. Właściciel przylegającej posesji ma wówczas prawo wglądu do Twoich akt. Może również składać wnioski i zażalenia do sądów administracyjnych. Jeśli sąd uzna, że jego prawa zostały naruszone, nie uzyskasz pozwolenia na budowę lub będziesz zmuszony zmienić projekt.

Budynki gospodarcze

Jeśli budynek gospodarczy ma powierzchnię mniejszą niż 25 m2, nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. Wystarczy, że zgłosisz projekt do odpowiedniego urzędu. To ważna informacja, ponieważ sąsiad nie ma wówczas prawa przeszkodzić Ci w budowie. Jeśli urząd nie wyrazi sprzeciwu, możesz rozpocząć realizację projektu. Jednak w praktyce urzędnicy często sprawdzają, czy budynek gospodarczy nie naruszy w rażący sposób przestrzeni sąsiada i nie utrudni mu zagospodarowania terenu. Jeśli nie uzyskasz pozwolenia na budowę, możesz się odwołać do wyższego organu np. do wojewody.

Projekt domu a wielkość działki

Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów, a przy okazji nie popsuć sobie stosunków z sąsiadami, dostosuj projekt domu do wielkości i charakteru działki. Nie decyduj się na duży budynek, jeśli Twoja działka jest zbyt wąska. Dzięki temu nie tylko unikniesz problemów prawnych, ale także zyskasz dodatkową przestrzeń użytkową. Będziesz mógł zaprojektować ogród, wybudować garaż wolnostojący i zorganizować plac zabaw dla dzieci. W przypadku wąskiej działki świetnym rozwiązaniem jest dom piętrowy.

Podsumowanie

Projekt domu musi uwzględniać obowiązujące przepisy. Z jednej strony powinien być zgodny z prawem budowlanym, a z drugiej - z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Odległość budynku od granicy działki wynosi 3 m dla ściany bez otworów okiennych i drzwiowych oraz 4 m w przypadku ściany z otworami. Niektóre elementy konstrukcyjne mogą się jednak znaleźć w odległości 1,5 m od przylegającego terenu. Należą do nich balkony, gzymsy, okapy, daszki, schody zewnętrzne, pochylnie, rampy, galerie i tarasy. Sąsiad może nie wyrazić zgody na realizację projektu, jeśli obszar oddziaływania budynku obejmuje jego posesję. W takim wypadku staje się stroną w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę i ma prawo wnosić o decyzję odmowną. Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów, zastosuj się do obowiązującego prawa. Jeśli masz wąską działkę, nie stawiaj budynku w ustawowej odległości, lecz zadbaj o kilka zapasowych metrów. Dzięki temu zyskasz dodatkowe miejsce na ogród i pomieszczenia gospodarcze.

Budowa domu to ekscytująca przygoda. Wybierz projekt z pracowni architektonicznej Dobre Domy!

***

"Dobre Domy Flak & Abramowicz" Sp. z o.o. Spółka komandytowa to autorska pracownia projektowa z siedzibą we Wrocławiu. Spółka istnieje na rynku od 2003 r., a jej zespół tworzą doświadczeni architekci. Pracownia współpracuje zarówno z klientami indywidualnymi, jak i deweloperami. Jej oferta obejmuje ponad 400 gotowych projektów. Firma oferuje również bezpłatne konsultacje z architektami, pod numerem 71 352 04 40 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00. Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

źródło i zdjęcie: www.dobredomy.pl

Dodano: 2014-07-02
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej