Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

System Fibaro - sposób na oszczędzanie energii

Dbać o środowisko można nawet w domowym zaciszu. Wyłączenie światła, zakręcanie wody podczas mycia zębów, segregowanie śmieci – czasami proste czynności przynoszą wymierne korzyści. Jednak nie wszystko trzeba robić samemu. Inteligentny dom, to wygodne rozwiązanie, które umożliwia życie w zgodzie z naturą, pozwala oszczędzić cenny czas i pieniądze.

Budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku, jest przyszłością rynku nieruchomości, przede wszystkim dlatego, że od końca 2020 roku zmienią się w tej kwestii wymogi Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi, będą mogły powstawać jedynie domy pasywne, których głównym atutem jest minimalne zużywanie energii i w efekcie ochrona środowiska.

Oszczędzanie energii elektrycznej i wody

Ważne jest to, jakiej klasy energetycznej sprzętu używamy w domu. Wymieniając lodówkę klasy C na A++, przez rok zaoszczędzimy nawet 234 zł.

Z kolei, jeśli zrezygnujemy z ręcznego mycia naczyń, które rocznie może kosztować ok. 280 zł i zainwestujemy w zmywarkę klasy A+++, to w ten sposób przez rok zaoszczędzimy ok. 117 zł.

Ogromna różnica jest także między kąpielą w wannie, do której zużywamy średnio 200 litrów wody, a wzięciem pięciominutowego prysznica, na który potrzebnych jest raptem 70 litrów. Zaoszczędzić w domu i jednocześnie zadbać o środowisko możemy myjąc zęby przy zakręconej wodzie, uchroni nas to przed stratą nawet 9 litrów wody na minutę.

Wodnych oszczędności szukajmy także przed domem, na przykład rozsądnie gospodarujmy podlewaniem ogrodu. Pomogą nam w tym nowe technologie.

Na podstawie danych meteorologicznych pobranych ze stacji pogodowej i zamontowanych przed posesją czujników, inteligentny system sam opracuje optymalny plan nawadniania – mówi Joanna Ossowska, dyrektor marketingu Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO.

Czujniki wilgotności ziemi i detektory deszczu prześlą informacje do centrali i podlewanie rozpocznie się dopiero, gdy wilgotność gleby spadnie poniżej pożądanego poziomu. Z kolei jeśli nagle zacznie padać – nawadnianie automatycznie się wyłączy – dodaje.

Inteligentny dom to dom energooszczędny

Do tego, abyśmy coraz częściej stosowali energooszczędne rozwiązania, powinny zachęcić nas niższe rachunki i troska o zasoby środowiska naturalnego. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wykorzystywane w budownictwie, nie tylko ułatwiają życie, ale także pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii.

System FIBARO obniża zużycie prądu nawet o 30 proc., a energii cieplnej – o ponad 20 proc. – wyjaśnia Joanna Ossowska z Fibar Group.

Jest to możliwe między innymi dzięki sensorom, które wysyłają do centrali informację o tym, że wszyscy domownicy opuścili posesję. Nawet, jeśli wyjdziemy nie wyłączając światła czy żelazka, inteligentny dom zrobi to za nas i tym samym pozwoli uniknąć wysokiego rachunku za prąd.

Miernik energii elektrycznej, który jest dostępny w module RGBW Controller oraz Wall Plug, na podstawie danych sporządzi szczegółowy raport i w czytelny sposób przedstawi go za pomocą wykresów w panelu zarządzania energią . Dzięki temu, możliwa będzie dokładna analiza poboru energii w poszczególnych pomieszczeniach, czy przez konkretne urządzenia. Może to pomóc w podjęciu decyzji – który ze sprzętów wyłączyć lub wymienić na inny – o wyższej klasie energetycznej – radzi Joanna Ossowska z Fibar Group.

Codzienne oszczędzanie

W codziennym życiu my oraz nasi domownicy nie zawsze jesteśmy w stanie kontrolować straty energii. Bardzo często nasze dzieci lubią zasypiać przy włączonej lampce, lub po prostu nie pamiętają o tym, żeby wyłączyć po sobie światło, kiedy wychodzą z pokoju. Jak rozwiązać ten problem?

FIBARO Motion Sensor poczeka, aż w pomieszczeniu przez dłuższy czas nie odnotuje żadnego ruchu i wówczas zgasi światło za nas. Koszty utrzymania domu obniży także inteligentny system utrzymujący odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. W związku z tym, wyłączy ogrzewanie tam, gdzie jest otwarte okno, a także dogrzeje pokoje, w których w danej chwili znajdują się domownicy.

System pozwala także ustalić harmonogram ogrzewania domu, dzięki czemu ogrzewanie czy klimatyzacja włączy się tuż przed przyjściem. Natomiast, jeśli zmienimy plany, to w prosty sposób – za pomocą smartphone’a, ustawimy nową godzinę powrotu.

Dodatkowo, wybierając system inteligencji budynkowej, zwróćmy uwagę na kwestie techniczne.

Pod kątem energooszczędności bardzo istotne jest także to, czy dany system pozwala na stosowanie dowolnego typu lamp, co uchroni nas przed stosowaniem tradycyjnych żarówek zużywających więcej energii – radzi Joanna Ossowska.

 

Źródło: Fibaro, zdjęcie: OpenClips

Dodano: 2014-07-17
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej