Domy ekologiczne nie muszą być drogie

Budując dom ekologiczny i energooszczędny poszukujemy alternatywnych technologii, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się domy budowane w technologii szkieletowej.

Dziś blisko 30 proc. domów tego typu powstaje właśnie w technologiach z użyciem prefabrykatów. O wyborze tej technologii decyduje najczęściej czas realizacji (około trzech miesięcy) oraz cena. Za dom o powierzchni 100 m2 zapłacimy niecałe 300 tys. zł, czyli nawet o połowę mniej niż za dom budowany w tradycyjny sposób.

Ekologiczny i energooszczędny styl życia wymusza wręcz na inwestorach budowanie domów przyjaznych środowisku. Do tej pory budowa domu ekologicznego wiązała się ze sporym wydatkiem, niejednokrotnie sięgającym 400 tys. zł za dom o powierzchni 100 m2. Coraz częściej wykorzystuje się technologię szkieletu stalowego. To pozwala nie tylko na budowę domu ekologicznego w niecałe trzy miesiące, ale także na oszczędności już na etapie budowy.

Sama technologia budowy domów ekologicznych na szkielecie, z użyciem prefabrykatów, cieszy się w Polsce popularnością dopiero od kilku lat. Moda przywędrowała ze Stanów Zjednoczonych, gdzie od lat normą jest budowa domów o lekkich i ekologicznych konstrukcjach, wykonanych z materiałów w 100 proc. naturalnych.

Przez lata przywykliśmy do budowania domów z ciężkiej cegły, jednak konstrukcje stalowe powoli przełamują te stare nawyki, mówi Michał Bacia z firmy budującej domy ekologiczne w Gliwicach. Przekonujemy się do budownictwa szybkiego, tańszego, jednocześnie takiego, które nie jest gorsze pod względem jakości, dodaje. Przed technologią szkieletu stalowego w Polsce rysuje się przyszłość. Przede wszystkim ze względu na możliwości, jakie daje budowanie domu ekologicznego w oparciu o stal.

Zarówno ściany, jak i konstrukcja wykonywane są w 100 proc. z materiałów ekologicznych. Domy takie są energooszczędne, ponieważ mają małą masę, co powoduje szybsze nagrzewanie się pomieszczeń, a zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych i izolacyjnych pozwala na uzyskanie doskonałego współczynnika przenikania ciepła. Dodatkowo taki dom może spełniać nawet wymagania budynku pasywnego, co oznacza przynajmniej czterokrotnie niższe zużycie energii niż w budownictwie standardowym, przekonuje Michał Bacia.

Ale nie tylko ekologia przemawia za technologią szkieletową. Jak podkreślają specjaliści, jej wielką zaletą jest czas budowy. Dziś taki dom można mieć gotowy w ciągu trzech miesięcy. Krótki czas realizacji tego typu inwestycji możliwy jest dzięki prefabrykacji elementów. Wszystkie elementy składające się na konstrukcję domu wykonywane są w zakładzie produkcyjnym, na podstawie dokładnych projektów, mówi Michał Bacia. Na budowie pozostaje jedynie skręcenie wszystkich elementów składających się na dom. To właśnie zastosowanie stali oraz precyzyjna obróbka wszystkich elementów budynków decydują o trwałości takich konstrukcji w polskich realiach klimatycznych, dodaje.

źródło: Życie Warszawy
zdjęcie: www.szafranowedomy.pl

Dodano: 2009-11-12
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej