Święto Drzewa 2014

Tegoroczne Święto Drzewa obchodzimy pod hasłem "Drzewo Wolności". W ten sposób świętujemy odzyskanie swobód obywatelskich zachęcając Polaków do sadzenia drzew 10 października i nadawania im imion - Drzew Wolności. Przez 12 lat obchodzenia tego święta ponad pół miliona obywateli posadziło z Klubem Gaja 700 000 drzew.

Ogólnopolskiej inauguracji Święta Drzewa w Warszawie, organizowanej przez Klub Gaja wspólnie z m.st. Warszawa i Lasami Państwowymi, towarzyszyć będzie instalacja artystyczna "Drzewo Wolności". Wydarzenie objęte jest patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Obchody Święta Drzewa organizowane lokalnie odbywać się będą w ponad 300 miejscach w Polsce.

Inauguracja Święta Drzewa 2014 - sadzenie Drzew Wolności i gala wręczenia nagród odbędzie się 10 października (piątek) w Warszawie na Polu Mokotowskim. "Drzewo Wolności" - instalacja artysty Waldemara Rudyka i Klubu Gaja, budowa  symbolicznego drzewa, na którym uczestnicy zwieszać będą białe i czerwone liście
z refleksjami na temat wydarzeń ekologicznych w ostatnim ćwierćwieczu, odbędzie się 10 października (piątek) w Warszawie na Palcu Zamkowym. Akcja będzie trwała przez weekend.

Na Polu Mokotowskim, przy Ścieżce Ryszarda Kapuścińskiego, zaproszeni goście posadzą wspólnie siedem drzew: morwę białą, magnolie japońskie oraz ambrowce amerykańskie. Na inauguracji zjawią się najaktywniejsi organizatorzy lokalnych obchodów Święta Drzewa z całej Polski, którym wręczone zostaną nagrody Czarodziejskiego Drzewa oraz Pegaza dla najaktywniejszych uczestników akcji "Zbieraj makulaturę, ratuj konie". Dzięki m.in. tej akcji udało się uratować 55 koni przeznaczonych na rzeź, chorych i zaniedbanych. Statuetkę Drzewa Roku 2014 odbierze burmistrz miasta i gminy Jelcz-Laskowice, gdzie rośnie Drzewo Roku 2014 - Dąb Słowianin. Statuaetka powędruje także do przedstawiciela grupy rowerzystów "Rowerem Przez Jelcz”, która zgłosiła do konkursu zwycięskie drzewo.

Wydarzenia Klubu Gaja inaugurujące 12. Święto Drzewa odbędą się także w Bielsku-Białej - 22 października i Katowicach - 24 października.


***

Programem Święto Drzewa (od 2003 r.) Klub Gaja rozpoczął edukację na temat niezastąpionej roli drzew w życiu człowieka, przyrody i zmian klimatu. Dzięki zaangażowaniu ponad 550 000 osób, posadzono blisko 700 000 drzew w ogrodach, parkach, na placach zabaw, pasach drogowych, użytkach rolnych i lasach, zebrano 3100 ton makulatury. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego.

źródło: Klub Gaja
zdjęcie: Aneta Sadlik

Dodano: 2014-10-10
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej