Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Synergia dwóch źródeł ciepła - czy na pewno taniej?

Równoczesne współdziałanie dwóch źródeł emitujących ciepło we wnętrzach mieszkalnych to dość ciekawa alternatywa dla zwykłego c.o. Wiele osób decyduje się na zainstalowanie, obok tradycyjnego systemu ogrzewania również kominka węglowego przypuszczając, że koszty spalania opału znacząco się obniżą. Czy kompatybilność kotła na ekogroszek i kominka węglowego sprosta wysokim oczekiwaniom energetycznym?

Chyba nikt nie lubi stale rosnących kosztów ogrzewania domu. Dość znanym sposobem na ich zmniejszenie lub niepowodowanie ich wzrostu jest montaż drugiego źródła energii np. kominka. Obok kominków na drewno coraz większą popularnością cieszą się kominki węglowe. W tych dwóch przypadkach zaangażowanie w obsługę urządzenia jest podobne, przy czym komfort cieplny kominka węglowego dużo wyższy. Jednocześnie redukcja spalania paliwa stałego w kompatybilnym systemie centralnego ogrzewania również wyraźnie spada.

Więcej ciepła cieszącego oko

Współdziałanie dwóch systemów dostarczających ciepło do wnętrza ma zdecydowane plusy. Jednak tylko dobrze przemyślana strategia synergii dwóch urządzeń wygeneruje zadowalające efekty. Stale pracujący system c.o. zasilany np. ekogroszkiem o niższej energetyczności zapewni nam stałą, niższą temperaturę na poziomie 18-19 stopni C. Z kolei kominek węglowy dogrzeje nam wieczorami wnętrze salonu, czy poszczególnych pokoi do temperatury np. 21-22 stopni C. Te kilka stopni, to niewielki wysiłek dla kominka węglowego. Tego typu urządzenia szybko doprowadzają węgiel do rozżarzenia, a dobry materiał opałowy długo utrzyma pożądaną temperaturę. Podwójny sposób dostarczania ciepła dość dobrze sprawdza się wówczas, gdy temperatura na zewnątrz znacząco się obniży. Wymierne efekty możemy osiągnąć już przy wartościach -3 stopnia C i mniej.

Kominkowe piecyki wolnostojące zimowymi wieczorami dostarczą nam również wyjątkowych walorów estetycznych. Nie ma bowiem nic piękniejszego od kominka rozświetlonego "czerwonym ciepłem". Kominki węglowe mają również wiele technicznych zalet oprócz tego, że przy spalaniu w nich węgla otrzymujemy więcej ciepła niż przy paleniu drewnem, to są one również dużo trwalsze.

Co i jak spalać w kominkach węglowych?

Pamiętajmy, że w kominku węglowym można spalać węgiel, ale nie każdy i nie w dowolny sposób. Należy to robić odpowiednio, upewniwszy się w 100 %, że producent wkładu kominkowego na dane paliwo zezwala. Istnieją na rynku paleniska, wkłady kominkowe dostosowane do spalania w nich węgla kamiennego. Są też takie, które alternatywnie zamiast drewna pozwalają wykorzystywać węgiel brunatny. Węgiel kamienny jest paliwem o wysokiej wartości opałowej, znacznie przewyższającym możliwości nawet suchego drewna buku, czy dębu. W zależności od gatunku wartość opałowa węgla mieści się pomiędzy 20-29 MJ/kg, co stanowi wartość około dwukrotnie wyższą od drewna.

Kompatybilność z efektem ciepła

Mimo, że rozpalenie węgla w kominku wymaga odrobiny wysiłku, to w dłuższej perspektywie zimowych miesięcy zastosowanie tych dwóch źródeł energii cieplnej pozwoli nam zauważyć mniejsze zużycie materiału opałowego. Tym samym użytkowanie dwóch źródeł energii przyczyni się do obniżenia sezonowych kosztów ogrzewania domu lub mieszkania.

źródło i zdjęcie: Tani Opał

Dodano: 2014-11-06
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej