Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jakie korzyści dają pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej?

Pompa ciepła z funkcją ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) może przynieść realne oszczędności. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na koszty, lecz również na komfort użytkowania. Polega on na dostarczeniu wystarczającej ilości ciepłej wody o optymalnej temperaturze. Jak działają pompy ciepła do c.w.u. oraz jakie korzyści może przynieść ich stosowanie?

Pompy ciepła są jednym z najbardziej ekologicznych i zarazem ekonomicznych sposobów nie tylko na ogrzewanie domu, lecz również na uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Ważny przy wyborze odpowiedniego rozwiązania jest komfort użytkowania, określenie indywidualnych potrzeb oraz oszacowanie kosztów inwestycji i eksploatacji.

Rodzaje pomp ciepła do c.w.u.

W swojej bogatej ofercie marka Sofath oferuje dwa rodzaje pomp do c.w.u. Pierwszą grupę stanowią systemy, w których nie występuje konieczność rozdzielania funkcji ogrzewania oraz ciepłej wody. Mowa tutaj o gruntowych pompach ciepła Caliane, Natea i Termeo oraz o powietrznych, czyli modelu Lizea Iv i Lizea Iv 220. Wszystkie z dostępnych pomp ciepła posiadają dodatkową opcję podgrzewu c.w.u.

Kolejną grupą są niezależne pompy ciepła do wytwarzania c.w.u. W tym przypadku za podgrzewanie wody odpowiada niezależna pompa ciepła, np. gruntowa pompa ciepła MI134 lub zintegrowana z zasobnikiem powietrzna pompa BECT. To rozwiązanie jest szczególnie sprzyjające dla osób, które korzystają z już istniejących instalacji wyposażonych w kotły węglowe. Dzięki niezależnym pompom ciepła do c.w.u. można pozbyć się niekomfortowego obowiązku rozpalania latem tylko na potrzeby wytworzenia ciepłej wody. W kotłach z podajnikiem mechanicznym dochodzi wówczas do zabrudzeń i uszkodzeń. Jest to spowodowane ich nierównomierną pracą.

Ciepła woda przez cały rok

Pompy ciepła z dodatkową opcją c.w.u. marki Sofath są wyposażone w zasobniki, które gwarantują ciepłą wodę użytkową przez 12 miesięcy w roku. Przykładem takiej instalacji jest system Caliane. Kiedy pompa nie ogrzewa i nie chłodzi poszczególnych pomieszczeń, wówczas przygotowuje c.w.u.

Proces ten zachodzi z tzw. bezwzględnym priorytetem, co oznacza, że w przypadku, gdy temperatura w zasobniku będzie niższa od wcześniej ustalonej przez domownika wartości, pompa automatycznie zostanie przełączona z trybu ogrzewania budynku na tryb dogrzewania c.w.u. Jest to szczególnie korzystna opcja podczas wzmożonego korzystania z łazienki rano i wieczorem.

Powyższe rozwiązanie jest idealne dla domów, w których wielkość zużycia wody jest standardowa. Wówczas korzystny staje się wybór jednego urządzenia, które obsługuje zarówno c.o. oraz instalację c.w.u.

Pompa ciepła - niezależne źródło ciepłej wody

Systemem, który został ukierunkowany na przygotowanie c.w.u. jest powietrzna niezależna pompa ciepła BECT marki Sofath. Do jej głównych zalet, poza prostym montażem bez konieczności ingerowania w połać dachową i niskimi kosztami serwisu, należy niezawodność  oraz uniezależnienie od intensywności promieniowania słonecznego. Bez względu na zachmurzenie, powietrzne pompy ciepła mogą efektywnie pracować, pobierając powietrze z zewnątrz aż temperatura otoczenia spadnie poniżej - 5°C , a przy poborze powietrza z wewnątrz budynku przez cały rok. Dodatkowo w odniesieniu do systemów solarnych urządzenia te nie są narażone na uszkodzenia spowodowane gradem czy tak częstymi zapowietrzeniami, wymuszającymi kosztowne wizyty serwisu. Poza tym, w pompach ciepła Sofath nie zachodzi konieczność wymiany glikolu.

Model ten został wyposażony w sprężarkę o mocy grzewczej 1,7 kW oraz zintegrowany zasobnik c.w.u. o pojemności 200, 270 lub 260 litrów z dodatkową wężownicą do współpracy z kotłem. Zapewnia on wodę o temperaturze 65° C. O ilości wody informuje nowoczesny sterownik, który można umieścić w wybranym przez siebie pomieszczeniu.

W jaki sposób BECT podgrzewa c.w.u.? Pompa pozyskuje energię z zewnątrz lub z wewnątrz budynku. W pierwszym przypadku, zainstalowana w pomieszczeniu technicznym pompa ciepła pobiera powietrze kanałem przez ścianę budynku. Z kolei w drugim przypadku, energia z nieogrzewanego pomieszczenia wewnątrz obiektu odprowadzana jest na zewnątrz.

Niezależne pompy ciepła do ciepłej wody są odpowiednią opcją dla domów, w których występuje standardowe i zwiększone zużycie wody. Powodem może być np. wanna z hydromasażem. Idealnie sprawdzają się również w budynkach, w których znajdują się instalacje w postaci kotłów stałopalnych lub jako zamiennik często niedziałających kolektorów słonecznych.

Pompa do c.w.u. dostosowana do indywidualnych potrzeb

Najważniejszą kwestią wyboru odpowiedniej pompy do c.w.u. jest określenie własnych potrzeb i zużycia ciepłej wody. Niezależnie od tego, czy posiadamy pompy ciepła czy inne systemy grzewcze, istnieje możliwość dobrania optymalnego rozwiązania.

Do głównych zalet pomp ciepła z funkcją c.w.u. należą, między innymi: niskie koszty eksploatacji, efektywna praca przez całą dobę i przez cały rok, łatwy i szybki montaż, wysoka żywotność oraz możliwość podgrzania wody do 65° C. Dodatkowo, należy wspomnieć o tym, że urządzenia te mogą doskonale współpracować z istniejącymi już instalacjami. Są również idealną alternatywą dla systemów solarnych.

Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek rozwiązanie, warto pomyśleć o niezawodności i prostocie pomp ciepła. Warto zapoznać się bliżej z tym tematem i przez lata cieszyć się z niskich rachunków, komfortu użytkowania oraz niezawodności wybranego systemu.

źródło i zdjęcie: Sofath

Dodano: 2014-11-24
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej