Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Przygotuj dom do zimy!

Zima w Polsce, mimo globalnego ocieplenia klimatu bywa bardzo sroga. W naszej sferze klimatycznej temperatury często schodzą grubo poniżej zera, a obfite opady śniegu nie są rzadkością. Dlatego komfort ciepłego, bezpiecznego domu w mroźne dni jest bezcenny, bo od niego zależy nasze zdrowie i samopoczucie.

Termo Organika, ekspert izolacji termicznych budynków radzi jak za pomocą prostych i niedrogich sposobów odpowiednio zabezpieczyć dom przed mrozem i przygotować się do zimy. Dni z temperaturą poniżej 20°C, obfitymi opadami śniegu, zawiejami czy też porywistymi wiatrami nie są czymś wyjątkowym podczas kalendarzowej zimy w Polsce. Zbliżająca się zima na pewno znów da o sobie znać, więc warto mieć to na uwadze i odpowiednio się do niej przygotować.

Przyjemne ciepło w domu i mieszkaniu

Komfort ciepłego domu zimą jest bezcenny, ponieważ od niego zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Termomodernizacja, czyli ocieplenie domu to wciąż najlepsza gwarancja odpowiedniej temperatury wnętrz pomieszczeń mieszkalnych, zapewniająca nawet do 70% niższe rachunki za ogrzewanie.

Średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplonego domu stanowią ponad połowę wszystkich kosztów eksploatacji budynku, dlatego termomodernizacja budynku jest jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji, mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.

Przykładowo ocieplając dom zalecaną 15-centymetrową warstwą styropianu w kropki można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Podczas dużych mrozów możemy dogrzewać pomieszczenia na różne sposoby używając m.in. grzejników olejowych i elektrycznych,  piecyków gazowych, kominków na drewno czy węgiel. Ich stan techniczny musi być absolutnie wzorowy, dlatego przed sezonem winien być dokładnie sprawdzony przez fachowców. W każdym przypadku przed przenikaniem chłodu ochroni nas dokładne uszczelnienie okien i drzwi, które warto zrobić nawet w ocieplonym budynku.

Pamiętajmy by w słoneczne dni odsłaniać okna na promienie słoneczne, tak by do środka dostało się jak najwięcej ciepła. Wieczorem, od razu po zachodzie słońca zasłaniamy okna najlepiej specjalnymi roletami zewnętrznymi, tworząc dodatkową barierę zapobiegającą wychłodzeniu pomieszczeń. Pamiętajmy, aby chroniąc się przed zimnym powietrzem, nie zatykać przewodów wentylacyjnych, ponieważ jest to niebezpieczne.

Nie zapomnijmy również przed pierwszymi przymrozkami zamknąć zewnętrznych dopływów wody. Upewnijmy się, że wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, komina i innych elementów dachowych są sprawne i należycie zamontowane. Nieszczelne powodują niebezpieczeństwo, jak i utratę ciepła. Usuńmy zanieczyszczenia z rynien oraz udrożnijmy wpusty dachowe. Naprawmy chodniki wokół domu, aby uniknąć przeciekania wody do piwnic.

Ochroń siebie i bliskich

 • Połączenie mrozu i wiatru jest niebezpieczne, ponieważ sprzyja wychładzaniu organizmu, które może doprowadzić do zagrażającej życiu hipotermii. Dlatego warto na siebie zakładać kilka warstw ubrań. Pomiędzy poszczególnymi warstwami gromadzą się niewielkie ilości powietrza tworząc naturalną izolację ciała. Warstwowe okrycie na tzw. cebulkę jest idealne na wypadek, gdyby jedna z nich uległa zawilgoceniu.
 • Należy szczególnie chronić odkryte na co dzień części ciała; nos, uszy, usta, palce, ponieważ ulegają wychłodzeniu najszybciej.
 • Zawsze w czasie mrozów warto zabezpieczyć twarz i ręce kremami natłuszczającymi; zapobiegają one wysuszeniu, pękaniu i łuszczeniu się naskórka; wbrew mitom nie pijmy alkoholu. Rozszerza naczynia krwionośne dając poczucie ciepła, którego faktycznie brak.

Sprawny samochód

 • Wymiana ogumienia - na opony zimowe.
 • Duże mrozy wpływają negatywnie na kilkuletnie akumulatory, dlatego warto zaopatrzyć się w przewody elektryczne do uruchomienia auta,  np. z akumulatora samochodu sąsiada.
 • Warto mieć pod ręką szczotkę do śniegu, skrobaczkę do usuwania lodu czy też zimowy płyn do spryskiwaczy.
 • Należy zmienić olej silnikowy, na taki, który zachowuje swoje właściwości w niskich temperaturach.
 • Płyn chłodzący - niezamarzający.
 • Właściciele aut z silnikami diesla powinni odpowiednio wcześniej przestawić się na paliwo zimowe.
 • W górach zakładamy łańcuchy na koła.

Zwierzętom też zimno...

 • Małe i krótkowłose psy warto ubierać w specjalne ubrania ochronne.
 • Nie wolno zostawiać zwierząt przywiązanych, np. pod sklepem.
 • Pamiętajmy o dokarmianiu ptaków.
 • Otwórzmy dla bezpańskich kotów piwnice.

źródło i zdjęcie: Termo Organika

Dodano: 2014-11-26
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej