Ekologiczny dom i oszczędzanie energii tematem wystawy

Innowacyjne rozwiązania z zakresu energooszczędnego budownictwa, niskoemisyjnych sprzętów AGD czy izolacji termicznych oraz wielu innych rozwiązań, które można bezpiecznie stosować we własnym domu są tematem bezpłatnej wystawy "Sekret tkwi w chemii?.

Ekspozycja jest dostępna w Auli Gmachu Fizyki Politechniki Warszawskiej do 18 listopada br. Zwiedzający wystawę poznają najnowocześniejsze rozwiązania redukujące zużycie energii i emisję szkodliwych substancji.

Pokazuje również, w jaki sposób europejski przemysł chemiczny może się przyczynić do wykształcenia w społeczeństwie odpowiedzialnych i przyjaznych dla środowiska naturalnego postaw oraz zachowań ukierunkowanych na oszczędzanie energii. Zwiedzający będą mogli przekonać się, jak wiele można zmienić w nowoczesnym budownictwie i gospodarstwie domowym stosując innowacyjne technologie.

Z danych przedstawionych przez firmę Bayer wynika, że 75 proc. ciepła ze środka budynku ucieka przez jego zewnętrzne ściany. Dzięki nowym rozwiązaniom chemicznym skuteczne systemy ocieplenia i systemy wykończeniowe mogą obniżyć koszty energii nawet o 60 proc. Konsumpcja energii zużywanej przez lodówki zmalała w ciągu ostatnich 15 lat o 50 proc., w dużej mierze dzięki materiałom izolacyjnym produkowanym z wyrobów chemicznych.

Schłodzenie gorącej żywności do temperatury pokojowej przed włożeniem jej do lodówki to oszczędność około 6 kg CO2 rocznie. Dzięki plastikowym opakowaniom każdego roku Europa oszczędza niemal 43 miliony ton CO2. Lekkie folie z plastiku chronią żywność przez zepsuciem, dostępem tlenu, drobnoustrojami i wilgocią. Pozwalają również na zaoszczędzenie energii podczas transportu.

Sekret tkwi nie tylko w nowych, rozkładających się biologicznie plastikach, ale również w przechodzących rewolucję polimerach. Myjąc naczynia w niższej temperaturze (ok. 50 stopni Celcjusza) można zaoszczędzić nawet 84 kWh energii elektrycznej rocznie (co wystarcza na 80 dodatkowych cykli zmywania, czyli 3 miesiące mycia za darmo) oraz do 1 497 litrów wody w ciągu roku (ilość wystarczająca na 43 kąpiele pod prysznicem).

Wystawa ma zwiększyć świadomość społeczną na temat nowoczesnych rozwiązań naukowych, przede wszystkim w zakresie wykorzystania chemii w codziennym życiu. Ma również pokazać, w jaki sposób innowacje w dziedzinie chemii mogą służyć ochronie środowiska i klimatu, zwiększając jednocześnie komfort naszego życia, wyjaśnia Burghardt Bruhn, prezes zarządu firmy Bayer.

Od wielu lat wspólnie z Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej wspieramy najlepszych polskich studentów, którzy zajmują się ochroną klimatu. Teraz chcemy pokazać efekty pracy naukowców, które mają praktyczne zastosowanie i już zmieniają naszą egzystencję, mówi Bruhn.

Wystawę przygotowała Europejska Rada Przemysłu Chemicznego (CEFIC) z siedzibą w Brukseli, która skupia europejskie firmy z branży chemicznej.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: www.postcarbon.pl

Dodano: 2009-11-16
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej