Okna w świątecznym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, magiczny, niezwykły. Dla większości z nas kojarzy się z radością, rodzinną atmosferą, zapachem pierników, nutą świątecznych przysmaków czy kolędowaniem. To coraz częściej również czas, kiedy poza tradycyjną zieloną, pachnącą choinką stroimy także okna. Co ciekawe, tradycja strojenia okien jest starsza niż ubieranie choinki na Święta.

Jak jednak sprawić, aby nasze okna mieniły się pięknymi kompozycjami nie spędzając nad tworzeniem dekoracji wielu godzin i nie wydając na świąteczne ozdoby znacznego budżetu? Nic bardziej prostszego. Warto sprawdzić kilka prostych inspiracji, żeby przyozdabianie okien było świetną zabawą dla całej rodziny.

Czyste okna

Zanim zabierzemy się za dekorowanie okien, należy je dokładnie umyć i osuszyć kawałkiem szmatki albo papierowym ręcznikiem, radzi Adam Leik, dyrektor ds. marketingu w firmie DRUTEX S.A., producenta okien w Europie. Możemy wypróbować przy tym tradycyjne sposoby. Zamiast płynu - użyć cytryny. Do ok. 3 litrów wody należy dolać 4 łyżki soku z cytryny - taki płyn szybko usuwa wszelki brud. Alternatywą do cytryny jest ocet lub denaturat. Ten ostatni zapobiega zamarzaniu wody podczas mycia w mroźną pogodę.

Z kolei gdy do wody dodamy kilka kropel gliceryny na szybach nie będzie osadzał się kurz i skutecznie zapobiega to powstawaniu smug po deszczu. Trzeba przy tym pamiętać, żeby dokładnie wyczyścić nie tylko szyby, ale również ramy okienne. To szczególnie ważne, bo dzięki temu nasze dekoracje będą dobrze trzymały się szkła.

Zrób to sam

Nie jest tajemnicą, że najpiękniejsze i największe znaczenie mają dla nas te ozdoby świąteczne, które wykonamy sami. Dlatego, zapomnijmy o mrugających girlandach w formie Mikołaja. Te dostępne są od ręki w każdym sklepie. Warto zrobić coś samemu i wcale nie trzeba do tego wielkich zdolności plastycznych!. Piękną świąteczną dekorację okna możemy stworzyć kładąc na parapecie białą tkaninę albo pióra, które będą imitować śnieg. Na tym wystarczy białe świece w doniczkach albo gałązki świerku, co doda oknom uroku. Innym świetnym pomysłem jest wykorzystanie zebranych w lesie, wysuszonych, pomalowanych farbami, a następnie nawleczonych na sznurek szyszek! W ten sposób udekorowane prezentują się świetnie w oknach. Świątecznego uroku dodadzą także własnoręcznie robione papierowe girlandy albo zwykłe bombki zawieszone na kilkumetrowych kolorowych wstążkach.

Rozświetl okna na święta!

Aby aranżacja okna na święta nabrała wyjątkowego charakteru i pięknie lśniła doskonałym rozwiązaniem są również zapalone świece lub migoczące lampki. Wcale nie mówimy tu o iluminacjach niczym z amerykańskich seriali telewizyjnych - pełnych przepychu, mieniących się w każdym zakątku domu. Do wyboru mamy różne kształty i kolory lampek. Wśród nich znajdziemy dzwonki, mikołaje czy gwiazdy betlejemskie! Są ogólnodostępne, a ich ceny zaczynają się od kilku złotych. Trzeba pamiętać, że najlepszy  efekt uzyskamy oświetlając w ten sposób duże okna, które będą wyróżniały się wśród zimowego krajobrazu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Mrugające lampki czy zbyt duża liczba żarówek mogą nam przeszkadzać, a nawet utrudniać zaśnięcie. Podobnie z  lampkami z pozytywką, z których wydobywają się świąteczne piosenki. Ich włączanie i wyłączanie może być uciążliwe. To tylko szczegół, ale trzeba o tym pamiętać, żeby zachować czar świąt. Innym pomysłem jest postawienie na parapecie świecznika adwentowego. Taka dekoracja okna będzie cieszyła oko nie tylko domowników, ale i przechodniów.

Wykorzystaj wyobraźnię dziecka

Jeśli w domu są dzieci warto skorzystać z ich nieszablonowych pomysłów. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, a świąteczne aranżacje na pewno zaskoczą. W tym wypadku jednak należy najpierw sprawdzić czy okno wyposażone jest w klamkę z kluczykiem lub na przycisk, żeby dziecko nie miało możliwości jego otwarcia. To dla nas komfort w zakresie bezpieczeństwa, na którym nie warto oszczędzać, więc każdy odpowiedzialny rodzic powinien o tym pomyśleć, radzi Adam Leik.

W okresie bożonarodzeniowym bez problemu w sklepach można znaleźć tak zwany sztuczny śnieg. Angażując jednak dzieci i wycinając z papieru wzory możemy sami stworzyć w oknie wyjątkową kompozycję. Często przed świętami dzieci przynoszą ze szkół i przedszkoli własnoręcznie przygotowane ozdoby. Wszyscy pamiętamy jak się robi sztuczny śnieg z bibułki. Miłym gestem będzie włączenie ich do dekoracji w widocznym miejscu. Albo farbki w dłoń i do dzieła. Farby bardzo łatwo da się wyczyścić z okien po świętach, więc warto dać dziecku pole do popisu. Tak stworzone kompozycje będą świetną ozdobą naszego domu.

Dzięki tym kilku prostym trikom nasz dom będzie wyjątkowy, a świąteczną atmosferę będzie zapewniał kolor, lśniące lampki, wzory, a nie tylko zapach domowych wypieków.

źródło i zdjęcie: DRUTEX

Dodano: 2014-12-18
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej