Gęstość - czy jest przyjazna środowisku?

Podstawowym parametrem, który opisuje beton komórkowy wykorzystywany do budowania ścian jest jego gęstość. Wybierając pomiędzy cegłą silikatową, pustakiem ceramicznym czy betonem komórkowym, zadajemy sobie pytanie: w którym przypadku będą mniejsze straty ciepła w wybudowanym budynku? Warto też zastanowić się nad ekologią i, jeśli wiemy, że nie ucierpi na tym jakość wykonania budynku, wybierać materiał bardziej przyjazny środowisku.

Jak ma się do tego owa gęstość? Jeżeli materiał budowlany ma większą gęstość to znaczy, że do jego produkcji zużyto więcej surowców. Tym samym jeśli  zużyto więcej surowców, to do produkcji potrzeba było więcej energii. Większe było też zapotrzebowanie na transport, konieczny do przewiezienia cięższych produktów i surowców do ich wytworzenia.

Ale nie tylko o ekologię tu chodzi - z gęstością materiałów wiąże się ich współczynnik przewodzenia ciepła. Im materiał ma większą gęstość tym lepiej przewodzi ciepło. Jest to zjawisko niekorzystne.

Dlatego stosowanie materiałów o niskiej gęstości, jak autoklawizowany beton komórkowy zmniejsza straty ciepła przez ściany budynku, ale i jest bardziej ekologiczne.

Załóżmy, że chcemy zbudować ściany o współczynniku przenikania ciepła Uc = 0,15 W/(m2·K) i porównajmy pustak, cegłę i beton komórkowy. Mury  z pustaka ceramicznego, jak i cegły silikatowej musiałyby mieć grubość ponad 50 cm. W przypadku betonu komórkowego PP4-0,50 firmy H+H wystarczy mur o 6 cm cieńszy - tylko 44 cm. Dodatkowo grubość izolacji termicznej w przypadku pustaków ceramicznych i cegły silikatowej musiałaby być większa o odpowiednio 5,2 i 6,2 cm, w porównaniu do ścian z  betonu komórkowego.

A to przekłada się negatywnie i na stan naszego portfela, i na zanieczyszczenie środowiska. Koszt budowy murów, z uwagi na grubość izolacji termicznej, będzie się zwiększał. A jeżeli potrzebujemy o 25% grubszą izolację to o tyle zwiększamy emisje CO2 i zużycie surowców koniecznych do jej wyprodukowania.

źródło: H+H

Dodano: 2015-02-09
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej