Większe wykorzystanie biomasy w Poznaniu

Najważniejszym pozytywem stosowania biomasy jest zastępowanie węgla kamiennego, co pozwala na mniejszą emisję CO2 oraz związków siarki. W Dalkii Poznań ZEC trwają przygotowania do modernizacji jednego z kotłów, gdzie docelowo będzie spalana w 100 proc. tylko biomasa.

Współspalanie biomasy z węglem rozpoczęto w listopadzie 2006 r. Od tego czasu spalono już ponad 113 tys. ton ekologicznego paliwa. Rocznie spalanych jest ok. 44 tys. ton biomasy i 700 tys. ton węgla, wagowo biomasa stanowi ok. 6,5% zużywanego paliwa.

To dobry wynik, porównywalny ze średnią innych wytwórców energii elektrycznej w Polsce. W wyspecjalizowanych jednostkach możliwe jest spalanie większych ilości biomasy. Obecnie wagowo biomasa stanowi 6,9 proc. naszego paliwa, mówi Paweł Woźniak z Dalkii Poznań ZEC.

Procentowy udział biomasy w produkcji energii zależy od jej kaloryczności. Tzw. biomasa "agro", pochodząca z upraw, posiada średnią kaloryczność na poziomie 16 kJ na kg, węgiel ma kaloryczność w granicach 19-25 kJ na kg, a biomasa leśna w okresach zimowych posiada kaloryczność na poziomie zaledwie 7 kJ na kg.

Od 2008 r. w Dalkia Poznań ZEC spalane są, głównie ze względów technologicznych, pelety z słomy zbożowej, siana i wierzby energetycznej.

Uruchomienie współspalania biomasy i węgla w Dalkia Poznań ZEC zostało poprzedzone inwestycjami, do których należała m.in. przebudowa podajnika biomasy, zabudowa wag rozliczeniowych i próbopobieraków na podaniu paliwa.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z 2008 r. Dalkia Poznań ZEC musi spalić w takim kotle co najmniej 20 proc. tzw. biomasy "agro", pochodzącej z upraw energetycznych, z pozostałości i odpadów rolniczych. Może to być np.: śruta rzepakowa, wierzba, siano, słoma, pestki z owoców, czy też łuska słonecznikowa.

Obowiązek 20 proc. udziału biomasy "agro" dotyczy tylko jednostek wytwórczych, które zostaną wybudowane lub zmodernizowane nie później niż do 31 grudnia 2012 r. Jeżeli jakaś jednostka zostanie uruchomiona później to obowiązek spalania biomasy "agro" wzrośnie z 20 do 60 proc. Natomiast dla technologii współspalania w roku 2015 konieczne będzie spalanie już 100 proc biomasy "agro".

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.energia-odnawialna.wdfiles.com

 

Dodano: 2009-11-17
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej