Czy gruba spoina jest lepsza od cienkiej?

Może się wydawać, że im coś jest grubsze, tym solidniejsze. Podobnie niektórzy oceniają jakość spoin zastosowanych przy budowaniu ścian - im grubsza spoina, tym większe obciążenie będzie można przenieść ścianą.

Otóż jest odwrotnie, bowiem spoina to najsłabszy element muru. I tu powstaje pytanie - murować tradycyjnie czy używać cienkiej zaprawy klejowej?

Zaprawy tradycyjne umożliwiają wykonywanie spoin grubości od 8 do 15 mm, natomiast potocznie zwane "zaprawy klejowe" (choć z klejami niewiele mają wspólnego), dają możliwość wykonania spoiny cienkowarstwowej grubości od 1 do 3 mm. Te najcieńsze spoiny można stosować do łączenia bloczków z betonu komórkowego wykonanych tak dokładnie, jak bloczki H+H.

Spoina 1 czy 2- milimetrowa w porównaniu do tradycyjnych, prawie 15 mm, spoin daje wiele korzyści:

  1. Znaczące obniżenie strat ciepła. Przy spoinie o grubości 1 mm w ścianie jednowarstwowej z bloczków H+H TERMO (grubości 36,5 cm) straty ciepła, wynikające z "zimniejszego" elementu ściany jakim jest warstwa zaprawy, wynoszą ok. 4 % , podczas gdy w ścianie z tych samych bloczków wymurowanej na zaprawie o grubości spoiny 12 mm to już ponad 25 %.
  2. Wzrost nośności muru - ponieważ spoina jest najsłabszym elementem muru, to im jest ona cieńsza tym ściana będzie mocniejsza i przeniesie więcej obciążeń.
  3. Niższy koszt wykonania muru - koszt zbudowania 1 m2 ściany zależy między innymi od ilości i ceny zaprawy. Ściana z bloczków H+H o grubości 24 cm to zużycie ok. 2,4 kg zaprawy do spoin cienkowarstwowych i ok. 1,5 litra wody na każdy m2 ściany. Koszt takiego rozwiązania to ok. 2 zł/m2.

Stosując przy tej samej grubości ściany zaprawę tradycyjną zużywamy ok. 24 dm3 zaprawy (ok. 7,5 litra wody i 42 kg suchej mieszanki do zapraw) - koszt ok. 15 zł/m2.

źródło: H+H

Dodano: 2015-03-02
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej