Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak oszczędzać wodę w przestrzeni domowej?

"Woda i zrównoważony rozwój" - takim hasłem promowany jest tegoroczny Światowy Dzień Wody. Jej oszczędzanie, wdrażanie proekologicznych rozwiązań i utrwalanie pozytywnych nawyków to nie tylko zalecenia dla rządów państw, ale i działania, które może podjąć każdy z nas.

Decyzja ONZ o ustanowieniu tego międzynarodowego święta, podjęta została w 1992 r. w obliczu faktu, że aż miliard ludzi na świecie cierpi z powodu utrudnionego dostępu do czystej, pitnej wody. Ponad dwadzieścia lat później konieczność promowania idei oszczędzania surowca jest wciąż aktualna. Tegoroczne hasło "Woda i zrównoważony rozwój" zwraca uwagę na racjonalne zaspokajanie naszych potrzeb z myślą o przyszłych pokoleniach. Jak wynika z "Badań świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski", taką troskę przejawia tylko 48% z nas. Tymczasem, oszczędzanie wody nie musi być czasochłonne ani męczące. W dużej mierze na zmniejszenie jej zużycia mogą przełożyć się racjonalne decyzje zakupowe i wykształcenie kilku prostych nawyków.

Marnowanie wody. Problem złych praktyk

Najwięcej wody marnujemy ze względu na złe nawyki, towarzyszące wykonywaniu codziennych czynności. Powszechnym przewinieniem jest pozostawianie odkręconego przepływu podczas mycia zębów. Szacuje się, że w wyniku takiego przeoczenia tracimy około 9 litrów wody na minutę. Równie często zdarza nam się nie dokręcać kranu. Pojedyncze, z pozoru niegroźne kapanie jednej kropli na sekundę, skutkuje ubytkiem około 13 litrów w przeciągu dnia.

Co jeszcze wpływa na wysokie zużycie wody? Analiza przyzwyczajeń Polaków potwierdza, że największą jej część przeznaczamy na kąpiele w wannie. Jednorazowo taka przyjemność kosztuje nas od 150 do 200 litrów wody. Dla porównania, korzystanie z prysznica może obniżyć poziom jej zużycia nawet o 25%. Warto pamiętać, że niewłaściwe nawyki wpływają negatywnie nie tylko na środowisko, ale i na wysokość naszych rachunków.

Ekologiczna łazienka

Sporo zaoszczędzić możemy dzięki odpowiedniemu wyposażeniu łazienki. Proekologiczną armaturę i ceramikę wzbogacają rozwiązania zapobiegające utracie wody. Szacuje się, że wyeliminowanie źródeł ryzyka w postaci awarii eksploatacyjnych i złych nawyków pomoże zaoszczędzić nam nawet do kilkunastu litrów w ciągu dnia. Za najbardziej ekonomiczne wśród dostępnych baterii łazienkowych uważane są modele bezdotykowe, które samoczynnie regulują ilość wykorzystywanej wody, tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. Oszczędnościom służy także zamontowanie armatury termostatycznej, zapamiętującej ustawioną temperaturę, dzięki czemu eliminowany jest czas konieczny na jej ponowną regulację, dodaje ekspert. W przypadku sanitariatów, kwestią decydująca o ich proekologicznym charakterze jest ilość wykorzystywanej do spłukiwania wody. Standardowe mechanizmy, zużywające całą objętość zbiornika możemy zastąpić modelami 3/6 l, korzystającymi opcjonalnie z połowy dostępnej ilości. Zainstalowanie tego typu spłuczki w mieszkaniu czteroosobowej rodziny może przyczynić się do oszczędzenia nawet 30 litrów wody dziennie.

Baterie łazienkowe na lata

Na zużycie wody wpływa również stan techniczny łazienkowego wyposażenia. Uwagi wymaga zarówno wybór elementów wykonanych z trwałych i solidnych materiałów, jak i bieżące reagowanie na awarie w miarę eksploatacji. Wybierając konkretną baterie, pamiętajmy o zwróceniu uwagi na surowce, z jakich wykonana jest głowica sterująca. Najtrwalszą, zapewniającą jednocześnie bezawaryjne działanie jest głowica ceramiczna, podpowiada Aneta Dziedzina. W porównaniu do głowicy uszczelkowej, model tego typu pozwala na szybszą zmianę intensywności strumienia i jest mniej podatny na rozszczelnienia, dodaje ekspert. Warto również pamiętać, że drobne przecieki i uszkodzone uszczelki mogą powodować roczne straty liczone w setkach litrów wody. Regularne sprawdzanie stanu technicznego elementów szybkozużywających nie tylko zagwarantuje zmniejszenie jej zużycia, ale również pozwoli uniknąć poważnej awarii.

źródło i zdjęcia: Grupa Armatura

Dodano: 2015-03-19
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej